Bahçeşehir Koleji Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı

Bilgisayar Olimpiyatı

Özel Tema Park Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürlüğü, Türkiye geneli resmi/özel lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik; öğrencileri bilgisayar bilimlerine teşvik etmek amacıyla, Bahçeşehir Koleji Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı düzenlemektedir.

Bahçeşehir Koleji Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı

Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş: ÖZEL TEMA PARK BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ

Yarışmanın Amacı: Ülkemizdeki tüm liselerde Bilgisayar Programcılığı ve ilgili derslerin verilmesi konusu, MEB’in öncelikli eğitim stratejilerinden biridir. Türkiye’de, bilgisayar bilimlerinden iyi anlayan, algoritma ve programcılık kabiliyeti yüksek, iyi yetişmiş bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda, amacımız, gençlerimizi bilgisayar bilimlerine teşvik etmek, mevcut ilgilerini doğru yönlendirmelerinde yardımcı olmak, ülkemizin bilim dünyasına katkı sağlayabilecek gençlerle tanışmak ve bu gençlerle akademik kadromuzun bilgi ve tecrübelerini paylaşacak ortamlar hazırlamaktır

Yarışmanın Katılımcı: Türkiye’de faaliyet gösteren liselerin tüm sınıf seviyesinden öğrencileri katılabilir. Bahçeşehir kolejlerinden yarışmaya katılan öğrenciler ayrı değerlendirmeye tabi tutulacaklardır.

Yarışmanın Değerlendirme Kapsamı: Yarışma sonucunda başarılı olan öğrencilerden en fazla dört (4) öğrenciye altın, sekiz (8) öğrenciye gümüş ve on iki (12) öğrenciye bronz madalya verilecektir

Yarışmanın Konuları: Yarışmada algoritmik programlama soruları sorulacaktır. Yarışma müfredatı “TÜBİTAK Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı” ile “Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı (IOI – International Olympiad in Informatics)” müfredat içeriğinden olacaktır. Katılımcılar C veya C++ dillerinden birini seçerek soruları cevaplayacaklardır.

Başvuru Tarihleri: 7 Ocak 2019 – 25 Ocak 2019

Olimpiyat Tarihi: 09 – 10 Şubat 2019

YARIŞMA
* Olimpiyat Yarışması, Yarı Finaller ve Final şeklinde gerçekleşecektir.
* BKUBO 2019’nin resmi dili Türkçe ve İngilizcedir. Programlama problemleri Türkçe ve İngilizce olarak formüle edilecektir.
* Olimpiyatın 1. gününde katılım sayısına bağlı olarak 2 ya da 3 Yarı Final yarışması yapılacaktır. Her bir Yarı Final iki saat sürecektir ve yarışmacılara bu süre zarfınca çözmeleri için beş soru verilecektir. Yarı Finallerdeki en iyi yarışmacılardan eşit sayıda öğrenci finale katılma hakkı kazanacaktır.
* Olimpiyatın 2. günü Final yarışması düzenlenecektir. Yarışmacılara, dört saat süre içinde çözmeleri için on problem verilecektir.
* Yarı final ve Final soruları “TÜBİTAK Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı” ile “Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı (IOI – International Olympiad in Informatics)” müfredat içeriğinden olacaktır.
* Yarı final ve Final yarışmaları bilgisayar başında gerçekleştirilecektir.
* Yarışmacıların Yarı Finalde katılacakları grup ve saatleri 28 Ocak 2019 Pazartesi günü
http://ubo.bahcesehir.k12.tr adresinden duyurulacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin