AYVA KOLONYASI

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Sakarya
Okulun Adı:
Özel Sakarya Şahin İlköğretim
Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Ömer Buğrahan KARAKUZULU
Ahmet Alphan REEL
Danışman Öğretmen:
Ayhan ERDİNÇ

PROJE AMACI:
YETERICE DEĞERLENEMEYEN AYVAYA YENI BIR SEKTÖRLE GELIR SAĞLANIP ÜLKE EKONOMISINE KATKI SAĞLANMASI.

PROJE HEDEFİ:
1.TAM OLARAK DEĞERLENDIRILEMEYEN AYVANIN EKONOMIYE DÖNÜŞÜMÜNÜN SAĞLANMASI. 2.AYVA ESANSI ELDE EDILMESI. 3.KOLONYA ÜRETIMINE GEÇILMESI.

PROJE ÖZETİ:
İŞE YARAMAYIP ATILAN AYVALARI YENI BIR SEKTÖR AÇARAK KOLONYA OLARAK DEĞERLENDIRIP KIŞI BAŞINA DÜŞEN MILLI GELIRI ARTIRMAYI PLANLAMAK

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1.ÖNCE MEYVE YA DA MEYVE ÖZÜ OLARAK DEĞERLENDIRILEMEDIĞI IÇIN GEREKSİZ YERE ÇÜRÜMEYE TERKEDİLEN AYVALARIN KABUK VE KABUKAUKLARININ HEMEN ALTINDAN BIÇAKLA SOYULARAK ÖRNEKLER ALINDI. 2.BU ÖRNEKLER AYVA ESANSI ELDE ETMEK IÇIN SAF ETIL ALKOL IÇINDE 20 GÜN BEKLETILDI. 3.SONRA SÜZÜLEREK AYRI BIR KABA ALINDI. 4.STANDART YÜZDELERLE HAZIRLANAN SAF SU VE SAF ETIL ALKOL KARIŞIMINA AYNI SICAKLIKTA EKLENIP KARIŞTIRILDI. 5.KARIŞIM DÖRT KEZ SÜZGEÇ KAĞIDINDAN GEÇIRILEREK HOMOJEN AYVA KOLONYASI ELDE EDILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROBLEM:AYVADAN KOLONYA YAPILABILIR MI? HIPOTEZ:AYVADAN DOĞAL ESANS ÜRETEBILIRSEK BELKI ILK DEFA GERÇEKLEŞTIRILECEK AYVA KOLONYASINI YAPABILIRIZ. VERILER:ELDE EDILEN ÖRNEKLER.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
ÜLKEMIZ TOPRAKLARINDA ÜRETILEN HER ŞEY AKILCI BIR YAKLAŞIMLA ÜLKE EKONOMISINE KAZANDIRILARAK ULUSAL GELIRE ÇOK ÖNEMLI KATKILAR SAĞLAYABILIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ELDE EDILEN ÖRNEKLER ÖNCELIKLE OKUL YÖNETIMINE VE ÖĞRETMENLERE DAHA SONRA ÖĞRENCILERE VE SON OLARAK VELILERE SUNULDU.TÜMÜNÜN OLUMLU CEVAP VERDIĞI GÖRÜLDÜ.

KAYNAKLAR:
WWW.TUBITAK.COM.TR VE INTERNETTEKI KOLONYA YAPIMINA ILIŞKIN LINKLER

PROJENİN TAKVİMİ:
1EKIM-20EKIM:MALZEME TEMINI 21EKIM-10KASIM:AYVA ESANSININ ELDE EDILMESI 11KASIM-11ARALIK:KOLONYA ELDE EDILMESI

PROJE BÜTÇESİ:
SAF ETİL ALKOL:15TL AYVA:5TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
AYHAN ERDİNÇ VE SAKARYA ÖZEL ŞAHIN İLKÖĞRETIM OKULU