AYNI YERDEN, AYRI AYRI INELIM

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : İzmir
Okulun Adı:
Ören İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Hilal ERDOĞAN
Zeynep GÜRBÜZ
Danışman Öğretmen:
Salih AYDIN

PROJE AMACI:
YANGIN MERDIVENLERINDE ALT KISIMLARA DOĞRU OLUŞAN YOĞUNLUK VE IZDIHAMI ÖNLEYEREK OLASI YARALANMA VE CAN KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇMEK

PROJE HEDEFİ:
KULLANILAN ALAN GENIŞLETILMEDEN HER KATTAN ÇIKIŞ YAPAN INSANLARIN BIRBIRINI GÖRMEDEN, KARŞILAŞMADAN (AMA AYNI MERDIVEN IÇERISINDE) AŞAĞI INMELERINI SAĞLAYAN BIR YANGIN MERDIVENI GELIŞTIRMEK

PROJE ÖZETİ:
DÖNERLI YANGIN MERDIVENI NORMAL MERDIVENIN BIR EKSEN ETRAFINA SARILMASINDAN ELDE EDILMIŞTIR. AMAÇ KULLANILAN ALANDAN TASARRUF ETMEKTIR. BIZIM GELIŞTIRDIĞIMIZ MERDIVEN ISE BIR EKSEN ETRAFINA ÜÇ MERDIVENIN SARILMASINDAN OLUŞMAKTADIR. BÖYLECE TEHLIKE ANINDA HER KATTAN ÇIKIŞ YAPAN INSANLAR KENDILERINE AIT MERDIVENI KULLANARAK, DIĞER KATTAKILER ILE KARŞILAŞMADAN AŞAĞI INEBILECEKLER VE BU SAYEDE ALT KATLARDA HERHANGI BIR YIĞILMA YA DA IZDIHAMIN SEBEP OLDUĞU YARALANMA VE CAN KAYBI OLMAYACAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
– MEVCUT MERDIVENLER INCELENDI, – MEVCUTLARDAKI EKSIKLIĞI GIDERECEK YENI BIR TASARIM IÇIN ARAŞTIRMA YAPILDI, – YENI TASARIMIMIZIN UYGULANABILIRLIĞI IÇIN IMALATÇILARDAN BILGI ALINDI, – YENI TASARIMIMIZIN MAKETI YAPILDI, – MAKETIMIZ TEST EDILDI,

KULLANILAN YÖNTEMLER:
– FARKINA VARMA (DUYUMSAMA) – YENI TASARIM (DÜŞLEME) – UYGULAMA YAPMA (BIÇIME KAVUŞTURMA) – TEST ETMEK, DENEMEK. (SINAMA)

ULAŞILAN SONUÇLAR:
EKSEN ETRAFINA ?BIR? YERINE ?ÜÇ?(OKULUMUZ ÜÇ KATLIDIR) MERDIVEN SARILARAK ELDE EDILEN YENI SISTEMDE HER KATTAKI INSANLARIN AŞAĞIYA GÜVENLE INMELERI SAĞLANABILIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PROJENIN MAKETI ÜZERINDE YAPILAN DENEMELERDEN (HER KATTAN DEĞIŞIK RENKTE PINPON TOPU MERDIVENE YÖNLENDIRILMIŞTIR)HER KATTAKI INSANLARIN BIRBIRI ILE KARŞILAŞMADAN VE SÜRATLERINDEN BIR ŞEY KAYBETMEDEN GÜVENLI ŞEKILDE AŞAĞI INDIKLERI GÖRÜLMÜŞTÜR. PROJEMIZ UYGULANABILIR BIR ÇALIŞMADIR.

KAYNAKLAR:
-BILIM TEKNIK DERGISI, -LEONARDO DA VINCI? NIN HAYATI, – MIMAR SINAN VE ESERLERI, HTTP://WWW.MIMARSINANESERLERI.COM/

PROJENİN TAKVİMİ:
1-30 EKIM 2009 : PROBLEM TESPITI VE KAYNAK TARAMASI, 1-30 KASIM 2009 : ÇÖZÜME YÖNELIK ARAŞTIRMA YAPILMASI, 1-30 ARALIK 2009 : BULUNAN ÇÖZÜMLERIN DENENMESI, 1-20 OCAK 2010 : ÇÖZÜMÜN MAKET ÜZERINDE DENENMESI. (TEST ETME)

PROJE BÜTÇESİ:
ÜÇ KATLI NORMAL BIR YANGIN MERDIVENINDE 30 BASAMAK BULUNDUĞUNU VARSAYARSAK, IKINCI MERDIVEN IÇIN 20 BASAMAK, ÜÇÜNCÜ MERDIVEN IÇIN 10 BASAMAK DAHA GEREKLIDIR. 20+10 = 30 BASAMAK 1 BASAMAK 5 TL. 30 BASAMAK 150 TL. OLUR. (KULLANILAN MALZEME VE IŞÇILIĞE GÖRE FARKLILIK GÖSTEREBILIR)

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
-OKUL SIVIL SAVUNMA EKIBI, – İLÇE İTFAIYE ŞEFLIĞI, – UYGULAMAYI YAPACAK DEMIR VE KAYNAK USTALARI. – PROJE REHBER ÖĞRETMENIMIZ.