AYNA VE MERCEK SISTEMI ILE ÜÇ BOYUTLU GÖRÜNTÜ ELDE EDILMESI

Proje Adı: AYNA VE MERCEK SISTEMI ILE ÜÇ BOYUTLU GÖRÜNTÜ ELDE EDILMESI

Proje Amacı: 3 boyutlu görüntü oluşturmak için kolay ve alternatif bir yöntem önermek.

Giriş:

3D , 3 boyut demektir. Geniş anlamda 3 boyutun olması demek yüksekliğin, derinliğin ve genişliğin olmasıdır. Bunlara 4. sünü eklersek bu da zaman olur ki bu animasyonla ilgilidir. Zihnimiz dünyayı zaman algısı ile birlikte 4 boyutlu olarak algılamaktadır.3Dnin meydana gelebilmesi için bir düzlem, 3 boyutlu bir obje ve bir ışık kaynağının olması gereklidir. 3D 3 lü koordinat sistemi üzerine kurulur. Bunlar X, Y ve Z eksenleridir.3 boyutlu görüntü teknolojisi çeşitli araçlar ile elde edilen görüntüyü gerçeğe yakın algılayabilmemize olanak sağlamaktadır.

Biz projemizde 3 boyutlu görüntü elde edebilmek için bir mercek ve düzlem ayna ile oluşturduğumuz düzeneği kullandık.Aşağıda kullandığımız optik araçların görüntü oluşturması ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Mercek, ortak bir eksene sahip iki kırıcı yüzey vasıtasıyla sınırlanmış, cam, kuvars veya ışık
kırıcı herhangi bir maddeden saydam maddelerden yapılan optik alettir. Mercekler içinden geçen ışınların yönünü değiştiren camlardır. Mercek içinden geçen ışınlar birbirine yaklaştığında cismin görüntüsü büyür , ışınlar birbirinde uzaklaştığında ise cismin görüntüsü küçülür.Merceklerin iki yüzü küresel veya bir yüzü küresel diğer yüzü düz olanları vardır.

Cismin görüntüsünden yansıyan ışınlar mercekten geçtiğinde bir odak noktasına itilir. Bu teori kullanılarak görüntü üzerinde gözlemler yapmak amacıyla teleskop, dürbün, mikroskop gibi araçlar, kaydetmek amacıyla lensler ve objektifler, görme hatalarını gidermek için gözlüklerde mercekler kullanılmaktadır.

İnce kenarlı mercek Ortası, kenarlarına nazaran kalın olan mercektir. Merceğe herhangi bir şekilde gelen ışını kırarak optik eksene yaklaştırdığı için bu merceklere yakınsak mercek adı verilir. Asal eksene paralel olarak gelen ışınları kırarak bir noktada toplarlar. Bu nokta merceğin odak noktasıdır.

Işığın bir ortama çarpıp yön değiştirerek aynı ortama dönmesine yansıma denir. Yansıtıcı yüzeylere ise genel olarak ayna denir. Yüzeyden yansıyan ışın yansıma yüzeyine dik olan normal adı verilen doğruyla eşit açı yapacak şekilde yansır. Bu sırada ışığın hiçbir özelliği değişmez.

Kullanılan yöntem:

Görüntünün elde edilmesi için bir ince kenarlı merceğin arkasına düzlem ayna yerleştirdik düzlem ayna odağa geldiği için elde edilen görüntüde derinlik algısı oluştu.

Proje Bütçesi:

Ayna ve mercek okulumuz laboratuarından sağlandı.

Proje Çalışmasının Takvimi :

Eylül ayı: Konunun belirlenmesi ve ön çalışmanın yapılması

Ekim ayı: Belirlenen konu ile ilgili araştırma yapıldı

Kasım ayı : Deney ortamı tasarlandı ,deney malzemeleri toplandı

Aralık ayı: Deneyler yaıldı elde edilen sonuçlar kayıtlara geçirildi

Ocak ayı: Proje raporu yazıldı ve başvuru işlemleri tamamlandı.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi :

Elde edilen sonuçlara göre görüntünün aktarılması işlemi gerçekleşir ise sistem 3 boyutlu görüntü eldesinde kullanılabilir.

Kaynaklar :

www.scroll.com.tr/29981/gozluksuz-3d-nasil-olur

Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri