AYNA AYNA SÖYLE BANA

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
İLİ:AMASYA

OKUL ADI: Albayrak İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ:Özlem Bozdemir – Ebru Kılınç

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Eser Özkan

PROJE AMACI:
DÜZLEMDEKİ GEOMETRİK ŞEKİLLERİN AYNADAKİ YANSIMASINI BELİRLEME

PROJE HEDEFİ:
DÜZLEMDEKİ GEOMETRİK ŞEKİLLERİN X VE Y EKSENLERİNE GÖRE YANSIMALARINI OLUŞTURMA, SİMETRİ KONUSUNU GÖRSELLEŞTİREREK ZAMANDAN TASARRUF SAĞLAYARAK KONUYU DİKKAT ÇEKİCİ HALE GETİRME.

PROJE ÖZETİ:
GEOMETRİK ŞEKİLLERİN X VE Y EKSENLERİNE GÖRE YANSIMALARINI ÇİZMEK ZAMAN ALIYORDU VE ÇİZİM SIRASINDA HATA YAPILABİLİYORDU. HAZIRLAMIŞ OLDUĞUMUZ PROJE İLE GEOMETRİK ŞEKİLLERİN YANSIMALARINI ÇİZİME GEREK KALMADAN TESPİT EDEBİLİYORUZ VE KONUYU DAHA DİKKAT ÇEKİCİ HALE GETİRİYORUZ. AYRICA PROJEMİZ İLE SADECE DÜZLEMSEL ŞEKİLLERİN DEĞİL, PRİZMA GİBİ ÜÇ BOYUTLU ŞEKİLLERİN DE YANSIMALARINI BELİRLEME İMKANI BULUYORUZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ÖNCELİKLE SUNTA ÜZERİNE EŞİT ARALIKLARLA ÇİVİLER ÇAKARAK KOORDİNAT DÜZLEMİ OLUŞTURDUK. KOORDİNAT DÜZLEMİNDEKİ ÇİVİLERE LASTİK GEÇİRMEK SURETİYLE GEOMETRİK ŞEKİLLER ELDE ETTİK. KOORDİNAT DÜZLEMİ ÜZERİNDE X VE Y EKSENLERİ ÜZERİNE DÜZLEME DİK OLACAK ŞEKİLDE AYNALAR YERLEŞTİRDİK. BÖYLECE ÇİVİLER ÜZERİNE LASTİK GEÇİRMEK SURETİYLE OLUŞTURMUŞ OLDUĞUMUZ GEOMETRİK ŞEKİLLERİN X VE Y EKSENLERİNE GÖRE YANSIMALARINI ELDE ETTİK.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi