AYAKKABILARDAKİ BAKTERİLER

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim EserimMATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: Projemizin amacı, farklı ayakkabı cinslerindeki bakteri oluşumunu inceleyerek, en az bakteri üreten ayakkabı cinsini tespit etmektir.

PROJE HEDEFİ: PROJEMİZİN HEDEFLERİ FARKLI CİNS AYAKKABILARIN BAKTERİLER İÇİN NASIL BİR ORTAM OLUŞTURDUĞUNU ANALİZ EDEREK, HANGİ AYAKKABI CİNSİNDE DAHA AZ BAKTERİNİN ÜREDİĞİNİ TESPİT ETMEKTİR. DİĞER HEDEFİMİZ İSE, PROJEMİZİN SONUÇLARI DOĞRULTUSUNDA, İNSANLARI BİLİNÇLENDİREREK DAHA AZ BAKTERİ ÜRETEN AYAKKABILAR KULLANMALARINI TEŞVİK ETMEKTİR.

PROJE ÖZETİ: Projemizin amacı,farklı cins ayakkabıların bakteriler için nasıl bir ortam oluşturduğunu analiz ederek,hangi ayakkabı cinsinde daha az bakterinin ürediğini tespit etmektir.Farklı cinslerdeki 5 ayakkabı seçilerek uygun bilimsel çalışma basamakları doğrultusunda ayakkabılardaki bakteri oluşumunu inceledik.En az bakteri oluşumu deri ayakkabıda gerçekleşmiştir.Projemizin sonuçları, ayakkabı seçiminde insanların sağlıklı ayakkabılar kullanmaları konusunda daha bilinçli olmasını sağlayacaktır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: KAYNAK: -www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/canlilar/index.htm -Oxlade,C.,Stockley,C.Mikroskop. TÜBİTAKPopülerBilimKitapları,2007 FAALİYETLER: Proje Konusu Seçimi(22-26Eylül) Seçilen konu ile ilgili araştırma yapılması(7-17Ekim) Önceden yapılan çalışmaların incelenmesi(20-24Ekim) Proje taslağının ve planının hazırlanması(27-31Ekim) Deney düzeneğinin hazırlanması(3-7Kasım) Prosedürün uygulanması(10-28Kasım) Sonuçların değerlendirilmesi(1-19Aralık) Alternatif çözümlerin araştırılması(22-26Aralık) Deney sonuçlarının literatürle bağdaştırılması(27-31Aralık) Projenin sonuçlandırılması ve raporun hazırlanması(5-9Ocak) Çalışmaların poster sunum haline getirilmesi(12-16Ocak) HİPOTEZ: En fazla bakteri oluşumu bez ayakkabıda olacaktır. MALZEMELER: 5 farklı ayakkabı(deri,suni deri,spor,süet,bez),10adet dio-slide (hazır besiyeri),Etüv,Maske,Eldiven,Mikroskop YÖNTEMLER: 1.Giyilmeden önce 5 farklı ayakkabı cinsinden örnekler alınır. Bu örnekler deneyin kontrolü olacaktır. 2.Her örneğin üzerine ayakkabının cinsi yazılır. 3.Ayakkabılar 5er saat giyildikten sonra tekrar örnek alınır. 4.Alınan örnekler etüvde 2 gün boyunca 37 derecede bekletilir. 5.2 gün sonra etüvden çıkartılan örnekler incelenir. Süre sonunda oluşan noktalar tablo ile karşılaştırılarak,bakteri miktarı belirlenir. 6.Kontrol grubu ile deney grubu kıyaslanarak,hangi ayakkabı cinsinde en az bakterinin ürediği tespit edilir. BÜTÇE:35TL(maske-eldiven-besiyeri) SONUÇLAR: Ulaştığımız sonuçları bir tabloda birleştirdik.Tablodaki bilgelerle bir grafik oluşturduk.Grafikten de görülebileceği gibi,en az bakteri oluşumu görülen deri ayakkabıyı sırasıyla bez ayakkabı,süet ayakkabı ve suni deri ayakkabı izlemiştir. SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Deney sonuçlarına göre,hipotezimiz doğru çıkmamıştır. Projenin sonucuna göre,en hijyenik yani en az bakteri üreyen ayakkabı cinsi deri ayakkabıdır. Öte yandan,bakteriler için en uygun ortamı sağlayan yani en kötü sonucu veren spor ayakkabı olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin