Ay’a Giden İlk Türk

NASA’nın düzenlediği yarışmada en yaratıcı resim dalında birinci olan 13 yaşındaki Türk genci Bozkurt Selvi’nin eseri, 1 Mayıs’ta radyo dalgaları ile Ay’a gönderilecek.

New Media Consortium (NMC), eğitim teknolojisi uzmanlarından oluşan uluslararası bir topluluk. Sanat ve bilim arasında köprüler kurmayı hedefleyen NMC; 2012-2013’te, NASA, Alman Havacılık Merkezi DLR, Üniversiteler Uzay Araştırmaları Birliği, Mission X ve Lunar and Planetary Institute’un (Ay ve Gezegen Enstitüsü) ortak programı “Humans in Space Art” (Uzay Sanatında İnsanoğlu) ile işbirliği yaparak, 10-18 yaş aralığında öğrenciler arasında uluslararası bir yarışma düzenledi.

“Uluslararası Gençlik Sanat Yarışması”nda amaç, gençlerin geleceğin uzay seyahatleri ile ilgili vizyonlarını; görsel, edebi, müzikal ya da video formatında bir sanat eserine dökmeleriydi. Amaç, geleceği planlarken gelecek kuşağı da dahil ederek, gençlerin uzaya olan ilgisini, konuyla ilgili farkındalığı artırmak ve fikirlerinin şimdiden geleceği şekillendirmesine olanak tanımaktı. Yarışmada birincilik ödülü, uzayla ilgili vizyonunu en yaratıcı biçimde ifade edebilen gence verilecekti.

Ve kazanan, Türkiye’den 13 yaşındaki Bozkurt Selvi oldu. Bozkurt “Mission: EUROPA” adlı eseriyle NMC’nin Facebook sayfasında 1000’dan fazla oy alarak Yaratıcılık Ödülü’nün sahibi oldu.

İngilizce ve İspanyolca bilen, küresel ısınma ve dinozorlarla ilgilenen, küçük yaşlardan beri yazdığı bilimsel makaleleri blog’unda yayınlayan, Einstein ve Michio Kaku gibi bilim insanlarını takip eden ve 8.5 yaşında verdiği bir röportaja göre NASA’da çalışma hayalini taşıyan (Star, 27.08.2009) Bozkurt, öyle görünüyor ki, hayalini gerçekleştirmek için yıllardır sıkı ve disiplinli bir biçimde çalışmaya devam ediyor. Bozkurt’un blog’una http://greywolfssite.blogspot.com.tr adresinden erişmek mümkün.

Bozkurt’un bir de sitesi var: http://sites.google.com/site/bozkurtssite/Home

Tıklayınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından siteye Koruma Tedbiri uygulandığı uyarısı çıkıyor. Çok mantıklı; ülkeyi böyle çalışan beyinlerin yaratıcı ve farklı fikirlerinden korumakta fayda var. Yoksa bilimde sanatta falan ilerleriz maazallah…

1 Mayıs’ta ABD saatiyle 15:00’te Bozkurt’un eseri, radyo dalgaları ile Ay’a gönderilecek. Canlı izlemek için 1 Mayıs’ta aşağıdaki linkten katılmanız yeterli:

https://plus.google.com/events/ckm4364t5f7fcg0m42rgb7br2lc#events/ckm4364t5f7fcg0m42rgb7br2lc

Neyse ki Taksim’e bile gitmemize izin verilmeyen 1 Mayıs’ta, bizi gururlandıran bir gencimiz sayesinde Ay’a gidebileceğiz.
Teşekkürler Bozkurt…