Avrupa Okullarında STEM-A

Araştırmacılar ve gelecek bilimciler Barselona’daki Mobile World Congress 2017’de bir araya gelerek Earth-2050 projesinin sunumunu yaptılar.

Bu sunumda, dünyanın geleceği hakkında ilginç öngörüler yer aldı ancak, kimse iklim krizi ile birlikte COVID-19 salgınının neden olduğu kırılganlığı tahmin edemedi. Bugün alınan kararların, dünyanın geleceği açısından uzun vadeli sonuçları olacağı açık. Bu nedenle dünyanın ve insanlığın geleceği konusunda yapılacak seçimlerin insani bir eğitim ve gelişim vizyonu ile belirlenmesi zaruri.

Bu çerçevede COVID-19 sonrası eğitim senaryoları üzerinde konuşmaya ihtiyacımız var. Eğitimin ve becerilerin geleceği üzerinde tartışmaya da! Onlarca yıl sonra (çocuklarımızı) nasıl bir dünyada yaşa(t)mak istiyoruz? Mevcut problemlerimiz neler? Bunları nasıl çözebiliriz? Eğitim kanalıyla bu sorunların üstesinden gelebilir miyiz?

Bu ve benzer sorular çerçevesinde gelecek ve eğitim kesişimindeki konuları merak eden okul idarecileri, branş ve sınıf öğretmenleri ile öğretmen adayları için yeni bir öğrenme programı hazırladık. Program kapsamında, disiplinlerarası sorgulama temelli öğrenme ve tasarım odaklı düşünme süreçlerini, seçmeli dersler üzerinden ele alacağız.

Programı tamamladığında EuropeanSchoolnet tarafından koordine edilen ve Airbus Vakfı tarafından desteklenen The Aerospace in Class projesinin STEM entegre proje çıktılarını katılımcı ile paylaşıyor olacağız.

Bu dersler kanalıyla öğrenme yolculuğumuzda;
–       Gelecekteki öğrenme #tasarım süreçlerine nasıl dahil olabileceğiniz,
–       Teknolojinin öğrenmede kullanım yöntemleri,
–       Temel #kodlama ve 3D tasarım programları,
–       #Yaratıcı yazma, #hikayeleştirme, tasarım odaklı ve #tarihsel düşünme becerileri odaklı #disiplinlerarası öğrenme senaryoları üzerine konuşacağız.

Avrupa’da STEM-A neden bu kadar önemli merak ediyorsan, programa hemen kayıt ol ve geleceğin eğitmenleri arasındaki yerini bugünden al!

Program Eğitmenleri:

  • Uzman Selçuk Yusuf Arslan
  • Uzman Hamide Kılıç
  • Uzman Canan Kaçar Şengül
  • Uzman Sibel Yalı
  • Uzman Yasemin Altınsoy

 

 

 

Sibel YALI
Üç büyük medeniyete başkentlik yapmış bir şehirde doğdu. Bu şehrin eserlerinden, mekanlarından ve kültüründen beslendi. Geçmiş zaman ve şimdi paradigmasına olan merakı nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi’nde Tarih lisans eğitimi aldı. Yüksek lisansta “Bilgi” kavramını araştırdı ve Türkiye örneği kapsamında bir tez çalışması yaptı. Bu çalışmayı eğitim alanındaki inovasyonlar takip etti. Sahada, öğretmen, akademisyen, yazar, editor ve proje yöneticisi olarak görev aldı. Halen gökkubbenin altında okumaya, yazmaya, öğrenmeye ve öğretmeye merak duymaktadır. Merak’ın (Curiosity) peşinden başladığı yolculuğa, Azim’le (Perseverance) devam etmektedir. Finlandiya merkezli yenilikçi eğitim platformu HundrED'ın Türkiye sözcüsü, akademi üyesi ve İÜ-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü doktorantıdır. En sevdiği içecek annesinin demlediği özel harman çayıdır. En sevdiği hikâye çocukları ile birlikte yaşama yazdıklarıdır.