Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı Başvuruları Başladı

Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, akademik açıdan başarılı olan ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere 2019-2020 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde (College of Europe) burs imkânı sağlanması öngörülmektedir.

2019-2020 akademik yılı burs duyurusu aşağıdaki bağlantıda sunulmuş olup, son başvuru tarihi 16 Ocak 2019 olarak belirlenmiştir.

Özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından,
akademik açıdan başarılı olan ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere
2019-2020 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde (College of Europe / Collège d’Europe) burs
imkânı sağlanması öngörülmektedir.

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı’nın amacı, Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi
doğrultusunda ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanımlı AB uzmanlarını ve geleceğin Türk
Avrokratlarını yetiştirmektir. Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen burs programı kapsamında, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün desteğiyle, 2010-2017 yılları arasında 103 öğrencimiz bu saygın okulda yüksek lisans eğitimi alma imkânına kavuşmuştur.

Program kapsamında burs almaya hak kazanan kişiler, Kolejin Bruges veya Natolin kampüslerinde, Avrupa Disiplinlerarası Çalışmaları, AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Çalışmaları, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Çalışmaları, Avrupa Ekonomik Çalışmaları ve Avrupa Hukuku Çalışmaları programlarından birinde yüksek lisans öğrenimi görecektir.

Bursların, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarımızdan sağlanan sayıda Avrupa Birliği Başkanlığı ve Avrupa Koleji temsilcilerinden oluşan Türkiye Seçici Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlar neticesinde 2019-2020 akademik yılında Avrupa Koleji’nde bir yıllık yüksek lisans eğitimi görmeye hak kazanacak adaylar arasından seçilecek kişilere verilmesi öngörülmektedir.
Adayların mülakat esnasında Avrupa Koleji programlarına kabul edilmeleri burs almalarını
garantilememektedir. Mülakat tarihi ve yeri ile ilgili bilgi ön eleme listesine giren adaylara daha sonra iletilecektir.

Burs programı kapsamında sağlanan burslar yalnızca Avrupa Koleji’nin Bruges ya da Natolin
kampüslerinde yürütülmekte olan yüksek lisans programlarından birinde kullanılabilir. Burs almaya hak kazanan adayların bu haklarını başka bir akademik yıla erteleme hakları bulunmamaktadır.
Burslar eğitim, kayıt, yemek ve konaklama giderlerini kapsamaktadır. Sağlanan burslar kapsamında uçak bileti masrafları karşılanmamaktadır ve cep harçlığı ödenmemektedir. Burslar bursiyerlerin eline geçmemekte, bursiyer adına doğrudan Avrupa Koleji’ne ödeme yapılmaktadır.

Burs başvuruları için gerekli şartlar aşağıda sunulmuş olup, burs için son başvuru tarihi 16 Ocak 2019 olarak belirlenmiştir. Son başvuru tarihinde herhangi bir uzatma yapılmayacak, bu tarihten sonra yapılacak olan başvurular kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

I. Başvuru yolu:
Adayların,
Burs başvurusunda bulunmaları için;
Burs başvuru formunu doldurup, fotoğraflı ve imzalı olarak posta yoluyla Avrupa Birliği
Başkanlığına göndermeleri gerekmektedir. Burs başvuru formu aşağıda ve www.ab.gov.tr adresinde elektronik olarak sunulmaktadır.
Avrupa Koleji yüksek lisans programlarına kabul için;
Avrupa Koleji internet sitesine (www.coleurope.eu) 1 Kasım 2018 – 16 Ocak 2019 tarihleri arasında online başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda adaylardan, sistemde kişisel hesap oluşturmalarının ardından başvuru formunu doldurmaları ve sistem tarafından talep edilen ek evrakları bahsi geçen sisteme elektronik olarak yüklemeleri beklenmektedir. Başkanlığımıza burs başvurusunda bulunacak adayların, online sistemin ilgili alanında bu hususu belirtmeleri gerekmektedir.

II. Burs programı başvuru şartları:
– T.C. vatandaşı olmak (Yurt dışında bulunan T.C. vatandaşları da programa başvurabilmektedir.)
– Son başvuru tarihinde 35 yaşından gün almamış olmak
– İlgili alanda üniversite mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmak
– İngilizce ve Fransızca dillerinin her ikisini de seçilecek programın dil kriterine uygun düzeyde konuşup yazabiliyor olmak

III. Burs başvurusu için gerekli belgeler:
– AB Başkanlığı burs başvuru formu (doldurulmuş, fotoğraflı ve imzalı olarak)
– Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan adayların, kurumlarından alacakları “burs programına kurumlarının bilgisi dâhilinde başvurulduğunu” belirten bir yazıyı da Avrupa Birliği Başkanlığına başvuru esnasında iletmeleri zorunludur.

IV. Başvuru için temas noktası ve adres:
Avrupa Birliği Başkanlığı
Mustafa Kemal Mah. 2082.Cad. No: 5
06530 Çankaya /ANKARA
[email protected]

2019-2020 akademik yılı burs duyurusu

2019-2020 akademik yılı burs başvuru formu (word formatı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.