Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Hareketlilik Haftası 2002 yılından bu yana AB ve diğer katılımcı ülkelerde 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, sürdürülebilir ulaştırma politikaları konusunda farkındalık oluşturarak, daha temiz ve sağlıklı bir çevre için yerel yönetimlerin kalıcı tedbirler almasının teşvik edilmesi, şehirlerde motorize trafiğin kısıtlanması ve çevreci alternatiflerin geliştirilmesi konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Avrupa Hareketlilik Haftası bu sene “Beraber Yürüyelim” temasıyla dünya genelinde birçok şehrin katılımıyla özellikle güvenli yürüme ve bisiklete binme gibi aktif ulaşım seçeneklerinin çevremizin ve sağlığımızın korunması doğrultusunda yaratacağı faydalara dikkat çeken etkinlikleri bünyesinde barındıracaktır.

Konferanslar, film gösterimleri, spor yarışmaları, şehir içi bisiklet turları gibi etkinliklerle kutlanan ve Avrupa Birliği İletişim Stratejimiz çerçevesinde desteklenen Avrupa Hareketlilik Haftasına ülkemizden katılımın artırılmasına yönelik olarak Bakanlıklarının katkıları önem arz etmektedir.

Belediyeler, STK’lar, işletmeler, okullar ve üniversiteler Avrupa Hareketlilik Haftası ile ilgili ayrıntılı bilgiye “www.mobilityweek.eu” adresinden ulaşabilmekte olup, aynı adres üzerinden kayıt olarak etkinlik önerisinde bulunabilmektedir.

Sözkonusu etkinliklerin gösteri, protesto gibi durumlara dönüşmemesi ve reklam amaçlı yapılmaması hususlarına dikkat edilerek Avrupa Hareketlilik Haftası’nın İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve okullara duyurulması ve katılımın teşvik edilmesi hususunu takdirlerine saygılarımla arz ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here