Atılım Üniversitesi 3. LAP Şenliği Yapıldı

2012-2013 akademik yılı Lisans Araştırma Projeleri (LAP) Şenliği 16 Mayıs 2013 Perşembe günü Hukuk Fakültesi Orhan Zaim Konferans Salonu ve Fuayesinde geniş katılımla gerçekleşmiştir. Etkinlikte LAP Projelerinde yer alan araştırmacı öğrenciler tarafından hazırlanan bilimsel posterler sergilenmiş ve proje sunumları yapılmıştır.

ARGEDA Koordinatörlüğü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenmiş olan LAP Şenliklerinde araştırmalara katılan öğrencilerimiz Danışman öğretim elamanlarının yönlendirmesinde akademik yıl süresince gerçekleştirdikleri çalışmaları, projelerden edindikleri deneyimlerini ve elde ettikleri sonuçları paylaşma ortamı bulmaktadır.

Bilimsel poster sergisi, poster yarışması , proje sunumları ve ödül töreni gibi çeşitli etkinlikler ile gün boyu süren şenlikte proje takımları birbirleriyle ve ziyaretçiler ile tanışmaktadır. Etkinlik erken sınıflardaki lisans öğrencilerimizde bilimsel araştırmalara ilgisini arttırarak Üniversitemizdeki lisans araştırma ortamını tanıma ve çalışmalar katılma olanağı sunmaktadır.

LAP Şenliği lisans öğrencileri ile gerçekleşen bazı etkinlik ve projelerin kutlamalarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yıl Şenlikte İşletme Fakültesi MGNT 409 Entrepreneurship dersi öğrencilerinin derece alan girişimcilik projeleri de yer almıştır.

Mütevelli Heyeti Başkanı Yalçın Zaim ve Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu proje takımları ile tanışarak araştırmaları hakkında ayrıntılı bilgi almıştır. Fakülte Dekanları, Bölüm Başkanları ve çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenciler tarafından ziyaret edilen projelerin posterleri ve sunumlar ilgiyle izlenmiştir.

Düzenlenen Ödül Töreninde akademik Jüri heyeti tarafından yapılan puanlamanın sonucu dereceye giren posterler açıklanmıştır. Bu yıl posterler Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri olarak iki kategoride değerlendirilerek dereceleri belirlenmiştir.

Atılım Üniversitesi lisans öğrencileri öğretim elemanları ile birlikte araştırma projelerinde çalışıyor…

Lisans Araştırma Projeleri (LAP) programı Atılım Üniversitesinde lisans araştırma kültürünü yaratmayı, yaygınlaştırmayı, araştırmacı ve yaratıcı öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan bir araştırma programıdır. Lisans öğrencileri araştırma projelerinde Burslu veya Gönüllü araştırmacı olarak yer alabilmektedir. LAP Projelerinde yer alan başarılı öğrencilere araştırmacı bursu desteği verilmektedir.

Üniversitemizin araştırma fonu tarafından desteklenen ve Danışman öğretim elemanlarının yönlendirmesinde gerçekleşen projeler için farklı kategoriler bulunmaktadır: Kredili Ders Projeleri (LAP-A), Yarışma Projeleri (LAP-B), Çağrılı Projeler (LAP-C). LAP projeleri arasında sanayi-üniversite işbirliğini teşvik eden Sanayi Destekli Projeler (SDP-LAP) kategorisi de bulunmaktadır. Üniversitemizde 2012-2013 akademik yılında 19 LAP projesinde, 49 öğretim elemanının danışmanlığında 221 lisans öğrencisi araştırmalara katılmıştır.