ATIK YAĞLARI DÖKME,GELECEĞİMİZİ KİRLETME

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: ATIKYAĞLARIN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARLARI TOPLUMA ANLATMA ,ÇEVREYİ KORUMA.ATIK YAĞLARDAN SABUN YAPMA VE BİYODİZEL YAPMAYA KATKI SAĞLAMA. SAĞLIKLI GENÇ NESİLLERİN YETİŞTİRİLMESİVE GELECEK NESİLE TERTEMİZ BİR ÇEVRE BIRAKAMAK

PROJE HEDEFİ: KÜÇÜK ŞEYLERLE BÜYÜK IŞLER YAPMAK. HALKIMIZI ATIK YAĞLAR KONUSUNDA BILINÇLENDIRMEK VE ÇEVREYE VERDIKLERI ZARARLARI ANLATMAK. GEREKIRSE ATIK YAĞLARIN TOPLANMASINDA YARDIMCI OLMAK.

PROJE ÖZETİ: ATIK YAĞLAR BULUNDUĞU ORTAMI KIRLETIR, ORTAMDA YAŞAYAN CANLILARA ZARAR VERIR.ARITILMAYAN ATIK SULARIN IÇINDEKI BITKISEL VE HAYVANSAL ATIK YAĞLAR,DENIZLERE, GÖLLERE VE AKARSULARA DÖKÜLDÜĞÜ ZAMAN O SUYUN KIRLENMESI VE SUDAKI OKSIJENIN AZALMASI SONUCU, ORTAMDAKI, BAŞTA BALIKLAR OLMAK ÜZERE DIĞER CANLILAR ÜZERINDE BÜYÜK TAHRIBATA YOL AÇAR.KANALIZASYONA DÖKÜLEN ATIK YAĞLAR DIĞER ATIKLARI TUTAR VE KANALIZASYON SISTEMININ KULLANILMAZ HALE GELMESINE SEBEP OLURLAR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: 1.ANKET HAZIRLANDI.YAKLAŞIK 100 KİŞİYLE ANKET YAPILDI,RESİMLER ÇEKİLDİ.HALKIMIZA ANKET SONUCUNDA ATIK YAĞLAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ. 2.LOKANTA SAHİPLERİ VE ÇALIŞANLARI İLE MÜLAKAT VE SUNUM 3. EV HANIMLARIYLA MÜLAKAT VE SUNUM 4.BİR KERE KULLANILMIŞ ZEYTİN YAĞINDAN SABUN YAPMA.

KULLANILAN YÖNTEMLER: MÜLAKAT,SUNUM,ANKET UYGULAMA VE ANKET SONUÇLARININ DEĞERLENDIRILMESI.

ULAŞILAN SONUÇLAR: YAPTIĞIMIZ ANKET SONUCUNDA EVLERDE KULLANILAN YAĞLARIN BİRİKTİRİLEREK SABUN YAPIMINDA KULLANILDIĞI GÖRÜLDÜ.LOKANTILARIMIZ ATIK YAĞLARIN ÇEVREYE VERDİĞİ ETKİLER HAKKINDA DAHADA BİLİNÇLENDİRİLDİ.ATIK YAĞLARI BİRİKLEYİP BELEDİYEMİZE TESLİM EDEBİLECEKLERİ İFADE EDİLDİ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: .YENIPAZAR HALKININ ATIK YAĞLARI DÖKMEDIĞI VE BIRIKLEYEREK SABUN YAPTIĞI ANLAŞILDI. 2.YAĞLARI LAVABOLARI DÖKEN HALKIMIZDA BU KONUDA BILINÇLENDIRILDI. 3.BIZ ÖĞRENCILER ATIK YAĞLARDAN SABUN YAPMAYI ÖĞRENDIK.

KAYNAKLAR: 1.ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETIMI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK YÖNETIMI DAIRESI BAŞKANLIĞI. 2.WWW.CEVREONLINE.COM 3.FATIH ÜNIVERSITESI MÜHENDISLIK FAKÜLTESI ÇEVRE MÜHENDISLIĞI. 4. HTTP://WWW.ALBIYOBIR.ORG.TR

PROJENİN TAKVİMİ: 1.PROJE HAKKINDA ÖN BİLGİLERİN TOPLANMASI. 2.ANKET SORULARININ HAZIRLANMASI. 3.ANKETİN UYGULANMASI. 4.SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ.

PROJE BÜTÇESİ: ANKET KAĞIRTLARININ HAZIRLANMASI.FOTĞROFLARIN ÇEKİLMESİ.20 T.L.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: YENİPAZAR HALKI,OKUL MÜDÜRÜMÜZ BELEDİYEMİZ.