atık kayısı ile beslenen piliçler projesi

Malatya’da iki lise öğrencisi, atık kayısı ile beslenen piliçlerin daha sağlıklı ve daha etli olduklarını ortaya koydu.

Malatya Lisesi öğrencilerinden Ezgi Karaaslan ve Neslihan Demirhan, TÜBİTAK Bilim Şenliği programı çerçevesinde düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’na “Atık kayısıların ‘broyler cinsi’ etlik piliçlerin gelişimi üzerindeki etkisini” konu alan projeyle katıldı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki yarışmada, projelerini anlatan Neslihan Demirhan, atık kayısıları toz haline getirdikten sonra, yemlerle birlikte farklı oranlarda broyler cinsi etlik piliçlere verildiğini ve piliçlerin gelişimlerini takip ettiklerini söyledi..

Bir tavuk yetiştirme çiftliğindeki laboratuvar ortamında 40 gün boyunca kuluçkadan çıkmış piliçler üzerinde yaptıkları deney sonunda, atık kayısıların, piliçlerin gelişimi ve lezzeti konusunda gelişme sağladıklarını belirten Demirhan, şunları kaydetti:

“Buradaki temel amacımız atık kayısıyı kullanarak daha sağlıklı etlik piliç yetiştirmekti. Kayısı A vitaminince zengin ve kemik yapısı etkili olan önemli bir vitamindir. Ayrıca, kemik kırılmalarını da önlüyor. Kümes hayvanlarında denedik, çünkü 40 günde etki ediyor. Tavukların yemlerine belirli oranlarda atık kayısı ilave ederek tavukların gelişim sürecini gözlemledik. Normal kiloları 2 kilo 250 gram ile 2 kilo 500 gram arasında olan tavuklarda yaklaşık 250 gramlık kilo artışı olduğunu tespit ettik.”

Atık kayısının kullanıldığı yemlerle beslenen tavuklarda yaptıkları araştırmada, kalsiyum ve fosfat oranında da artış gözlemlediklerini anlatan Demirhan, bu yemin kullanılmasıyla tavukların kemik gelişimini tamamladığını belirlediklerini söyledi.

Demirhan, “Deneyimizin sonucunda hem kemik gelişimi tamamlamış, hem de daha sağlıklı etlerin ortaya çıktığını ortaya koyduk. Laboratuvarını kullandığımız çiftlikte kemik kırılması yüzünden piyasaya sunulamayan tavukların, atık kayısı sayesinde kemiklerinde iyileşme olduğunu gözlemledik, bu tavukların ziyan olmasını da engellemiş olduk.”