ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması

KATILIM KOŞULLARI

ATHİB “Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması”nın öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

ÖĞRENCİ KATEGORİSİ
Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Mühendislik, Tasarım, Tekstil ile ilgili Fakülte ve Bölümlerinde Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora düzeylerinde öğrenci olanlar ile yeni mezunlar (2011-2012 öğretim yılı, bahar döneminde belirtilen bölümlerin bir tanesinden mezun olanlar) katılabilirler.
Öğrenci kategorisine daha önce tasarım yarışmalarında dereceye girerek yurt dışı eğitim ödülü almış olan öğrenciler katılamazlar.
Bu kategoride katılacak olanların öğrenci belgelerini veya geçici mezuniyet belgelerini başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

PROFESYOEL KATEGORİSİ
Profesyonel kategorisine en az lise mezunu olan herkes katılabilir.
Profesyonel kategorisindeki yarışmacılar, daha önce herhangi bir kumaş tasarım yarışmasında dereceye giren projesi ile yarışmaya katılamazlar.
Bu kategoride katılacak olan yarışmacıların en son mezun olduğu okulun diploma fotokopisini (lise-yüksekokul–üniversite vb. diploma fotokopisini) başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

TEKNİK KOŞULLAR
Her yarışmacı tasarımları için bir tema belirlemeli ve temaya yaklaşımını en fazla 100 kelimelik kısa bir yazı ile ifade etmelidir.
Yarışmacılar ürünlerin teknik çözümleri, üretim yöntemi, renk skalası, kullanılan iplik, malzeme, ürünlerin kullanım alanı önerisini gösteren giydirmeler veya simülasyon vb. gibi detaylarının, görsel kaynakların ve tema yazısının yer alacağı 50×70 cm. boyutlarında bir adet pafta düzenleyerek sunmalıdır.
Yarışmacılar yarışmaya dokuma kumaş üretim yöntemlerinden (jakarlı, armürlü veya kişiye özgü dokuma üretim yöntemleri vb.) en az biri ile uygulanmış, en az 25×25 cm. ölçülerinde 4 adet ürünü, A3 boyutlarında 4 ayrı pafta düzeni içerisinde sunmalıdır.
Sunulacak olan bu iki pafta ile başvuru belgeleri 50×70 cm. boyutlarında bir proje çantası içerisinde kapalı olarak teslim edilmelidir.
Üretilmiş kumaş örnekleri ile başvurmayanların dosyaları değerlendirmeye alınmayacaktır.

TESLİM DOSYASINDA BULUNMASI GEREKEN BELGELER a. Başvuru Formu
Yarışmacıların, www.dokumayarismasi.com web sitesinden temin edecekleri “Yarışma Şartnamesi”ni okuduktan sonra, “Başvuru Formu”nu eksiksiz doldurup imzalaması gerekmektedir.
Ayrıca formun sağ üst köşesine rumuz eklenmelidir. Rumuz herhangi bir sayı veya harften oluşabilir.
Sunum paftaları üzerinde rumuz dışında herhangi bir işaret veya belirleyici herhangi bir iz görülmesi durumunda proje yarışma kapsamından çıkarılacaktır.
Yarışmacıların, başvuru formuyla birlikte kariyer hedeflerini anlatan bir ön yazı ve tasarım alanındaki deneyimlerini ve niteliklerini anlatan fotoğraflı kısa özgeçmişlerini başvuru dosyasına eklemeleri gerekmektedir.

b. Taahhütname
Yarışmaya sunulan tasarımların, yarışmacının kendisine ait özgün tasarımlar olduğunu, hiçbir biçimde daha önce profesyonel anlamda kullanılmadığını, profesyonel anlamda kullanılmış bir tasarımdan yararlanılmadığını taahhüt etmesi gerekmektedir. Yarışmaya katılan kişinin www.dokumayarismasi.com internet adresinde yer alan Yarışma Şartnamesi’ni okuduktan sonra Taahhütname’yi doldurulup imzalanması gerekmektedir.

DOSYALARIN TESLİMİ
Yarışma sunum dosyaları en geç 26 Kasım 2012 Pazartesi günü mesai bitimine kadar (Saat 17:30) Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Sanayi Uygulama Şubesi, Limonluk Mah. 36. Cad. No.4 Yenişehir/MERSİN (Tel: 0 324 325 37 37) adresinde olacak şekilde elden ya da kargo, posta ile gönderilecektir. Eksik doldurulan ve/veya postadaki gecikme nedeniyle son teslim tarihinden sonra ulaşan sunum dosyaları değerlendirmeye alınmayacaktır.
Öğrenci kategorisinde yarışacak adaylar gönderilerini, UPS Kargo şirketi ile, alıcı olarak; Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Sanayi Uygulama Şubesi, Limonluk Mah. 36. Cad. No.4 Yenişehir/MERSİN adresine gönderdikleri taktirde kargo masrafı ATHİB tarafından karşılanacaktır. (Profesyonel kategorisinde yarışacak olan adayların kargo ücretleri karşılanmayacaktır.)

YARIŞMA HAKKINDA
“Akdeniz İhracatçı Birlikleri çatısı altında bulunan 8 adet İhracatçı Birliği’nden biri olan Akdeniz Tekstil Hammaddeleri İhracatçılar Birliği 1986 yılında kurulmuştur.”

YARIŞMA AMACI
Akdeniz Tekstil Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (ATHİB) tarafından ilk kez düzenlenecek olan yarışmanın amacı; dokuma kumaş üretiminde tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olacak tasarımcı adayları ve tasarımcılara kendilerini ifade etme şansı vermek, kumaş tasarımı alanında ilerlemek isteyen genç yetenekleri sektöre kazandırarak yenilikçi, özgün kumaş tasarımları gerçekleştirebilmelerine fırsat vererek ve uluslararası pazarda sektörün rekabet gücünü artırmaktır.

GENEL KOŞULLAR
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
Türk moda çevresinde tanınan bir isim veya marka olmayıp, adına kayıtlı ticari firması, markası olmaması ve ticari sponsoru bulunmaması,
Jüri üyelerinin bir yakını veya çalıştığı kurum, firma veya çalıştığı firmadan biri olmaması veya ortaklık içinde olduğu bir kişi olmaması (akademik jüri üyeleri için bu husus aranmamaktadır)
Jüri çalışmalarının hiçbir safhasına katılmamış bulunması,
Yarışmayı açan kuruluşta çalışıyor veya yarışmayı açan kuruluşta çalışan birinin birinci dereceden akrabası olmaması,
Yarışma şartnamesinde belirtilebilecek olası koşullara uyuyor olması şarttır.
Bu şartlara uymayanların projeleri yarışmaya katılmamış sayılır.

DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ
Temaya yaklaşım
Kumaş tasarımları ve tema ilişkisi
Kumaş tasarımlarının özgün olması ve yeni fikir içermesi
Kumaş tasarımlarında malzeme-tasarım uyumu
Kumaş tasarımlarının üretilebilirliği ve tekniklerinin geliştirilebilirliği
Kumaş tasarımlarının satılabilirlik ve kumaş katma değeri arttırıcılık düzeyi

ÖDÜLLER

a) Öğrenci Kategorisi için;

PARA ÖDÜLÜ
Birincilik ödülü: 7.500 TL
İkincilik ödülü: 5.000 TL
Üçüncülük ödülü: 2.500 TL

YURT DIŞI EĞİTİM ÖDÜLÜ

Tasarım Yarışmasında dereceye giren yarışmacılardan, 2008/2 Sayılı “Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ” çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında Bakanlık tarafından uygun bulunacak kişilere 2 (iki) yıl süre ile Yurtdışında Eğitim imkânı verilecektir. Bahse konu tebliğe http://www.ekonomi.gov.tr/index.cfm?sayfa=mevzuat&bolum=A5CB41A4-D8D3-8566-45208B9AE8CFB76A linkinden ulaşılabilmektedir.

b) Profesyoneller için;

PARA ÖDÜLÜ
Birincilik ödülü: 7.500 TL
İkincilik ödülü: 5.000 TL
Üçüncülük ödülü: 2.500 TL

c) Her İki Kategori için;
YURT DIŞI FUAR ZİYARETİ ÖDÜLÜ
ATHİB tarafından finalist olan 13 yarışmacıya (10 öğrenci, 3 profesyonel) Uluslararası Premiere Vision Tekstil Fuarı’na katılma imkanı verilecektir. Bu ödül finalistlerin vize, uçak bileti, konaklama (oda-kahvaltı), fuar giriş bileti bedellerini kapsamaktadır.

TASARIMLARIN İADE EDİLMESİ
Öğrenci kategorisinde ilk 10’a girenlerin dışındaki yarışmacılara ait tasarımlar, profesyonel kategorisinde ilk 3’e girenlerin dışındaki yarışmacılara ait tasarımlar final tarihinden sonra katılımcının talebi halinde geri verilecektir. Tasarımların geri verilmesi sırasında kargo masrafını ATHİB karşılamayacak, bu masraf katılımcıya ait olacaktır.
Projeler özenle korunacak, ancak postada meydana gelecek ve elde olmayan nedenlerden oluşacak hasarlardan dolayı ATHİB sorumlu olmayacaktır.
Katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Sekretaryası; Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği
Adres; Limonluk Mah. 36. Cad. No.4 Yenişehir/MERSİN
Telefon; 0 324 325 37 37 (Bilgi İçin: Burcu ŞENEL / Dahili : 1161)
Faks; 0 324 325 41 42
E-Posta; info@dokumayarismasi.com