ATEŞTEYİM BEN ATEŞTE

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : İstanbul
Okulun Adı:
Hasbahçe İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Fatma Türkü YAVUZ
Mücahit Can BİRİCİK
Danışman Öğretmen:
Mevlüde YEĞİN

PROJE AMACI:
SIK SIK ATEŞLİ HASTALIK GEÇİREN ÇOCUKLARDA ÖZELLİKLE GECELERİ ÇOCUĞUN ATEŞİ ÇIKTIĞINDA BİR ALARM YARDIMIYLA AİLESİNİ HABERDAR EDEN SİSTEMİN YAPILMASI AMAÇLANMIŞTIR.

PROJE HEDEFİ:
1.ÇOCUĞUN VÜCUT ISISI 38.5 DERECENİN ÜZERİNE ÇIKTIĞINDA ALARM VEREREK AİLEYİ UYARAN BİR ARAÇ YAPMAK. 2.ÇOCUKLAR ATEŞLENDİĞİNDE HEM AİLELERİN HEM DE ÇOCUKLARIN BU DÖNEMİ DAHA RAHAT GEÇİRMELERİNİ SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
ATEŞLİ HASTALIK GEÇİREN ÇOCUKLARDA ATEŞİN YÜKSELDİĞİNİ BİLDİREN ARAÇ YAPMAK AMAÇLANMIŞTIR. ARAÇ BİLEKLİK ŞEKLİNDEDİR. UZUN SÜRE KOLTUK ALTINA TAKILABİLİR. 38.5 DERECE ÜZERİNDE ALARM VERİR. ARAÇ, ATEŞLENEN ÇOCUKLARIN AİLELERİ VE DOKTORLARLA GÖRÜŞÜLEREK, HASTANEDE DÖRT HASTA, BİR SAĞLIKLI BİREY ÜZERİNDE DENENMİŞTİR. SİSTEM HASTA BİREYLERDE ALARM VERMİŞTİR. ATEŞLENEN ÇOCUKLARIN AİLELERİ ALARM SAYESİNDE GECEYİ DAHA RAHAT GEÇİRECEKLERDİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ATEŞ ÖZELLİKLE GECE ARTMAKTADIR. ATEŞLENEN ÇOCUKLARA YAPILAN UYGULAMALARDAN (ILIK DUŞ, İLAÇ VERME) SONRA ATEŞ GENELLİKLE YENİDEN YÜKSELMEKTEDİR. ANNE BABALAR BU SIRADA GECEYİ UYKUSUZ GEÇİRMEKTE VE BU DA ERTESİ GÜNÜN ONLAR İÇİN VERİMSİZ GEÇMESİNE NEDEN OLMAKTADIR. ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ UYGULAMADAN SONRA ÇOCUĞUN KOLTUK ALTINA TAKILAN ARAÇ, ATEŞİ YENİDEN YÜKSELDİĞİNDE AİLEYİ HABERDAR ETMEKTEDİR. BU ARADA AİLE, UYUMADAN ÇOCUĞUN ATEŞİNİN YENİDEN YÜKSELMESİNİ BEKLEMEK YERİNE GECEYİ DAHA RAHAT GEÇİREBİLECEKTİR

KULLANILAN YÖNTEMLER:
1.ATEŞLENEN ÇOCUKLARIN AİLELERİYLE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 2.DEVLET HASTANESİNİN ÇOCUK ACİL BÖLÜMÜNÜN DOKTORLARIYLA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 3.VÜCUT ISISI 38.5 DERECENİN ÜSTÜNE ÇIKTIĞINDA ALARM VEREN BİR ARAÇ TASARLANMIŞTIR. 4.BU ARAÇ DEVLET HASTANESİNDE GEREKLİ İZİNLER ALINARAK DÖRT HASTA VE BİR SAĞLIKLI BİREYDE DENENMİŞTİR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
DENEMELERDE DÖRT HASTA BİREYİN HEPSİNDE VÜCUT ISISI 38.5 DERECENİN ÜZERİNE ÇIKTIĞINDA ARAÇ ALARM VERMİŞTİR. SAĞLIKLI BİREYİN VÜCUT ISISI 37.8 DERECE OLDUĞUNDAN ALARM VERMEMİŞTİR. SİSTEMİN BAŞARIYLA ÇALIŞTIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR. BU ARAÇ HASTA ÇOCUKLARIN KOLTUK ALTINA TAKILDIĞINDA ÇOCUĞUN GECE AİLE UYURKEN BİLE ATEŞİ ÇIKSA ALARM SAYESİNDE AİLENİN HABERDAR OLMASI SAĞLANACAKTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ARACIN TERMOMETRE VE EMZİK ATEŞ ÖLÇERDEN FARKI KOLTUK ALTINDA UZUN SÜRE TAKILI KALMASI VE VÜCUT ISISI NORMALİN ÜSTÜNE ÇIKTIĞINDA SESLİ ŞEKİLDE ALARM VERMESİDİR. OYSA TERMOMETRE VÜCUTTA EN FAZLA 3 DK. KALMAKTA VE SONRA ATEŞİ BİLDİRMEKTEDİR. YANİ GECE BOYU AİLE UYUMADAN ATEŞİ KONTROL ETMELİDİR. SİSTEMİMİZ GECE BOYUNCA ÇOCUĞU RAHATSIZ ETMEDEN KOLTUK ALTINDA BULUNABİLECEK VE ACİL DURUMDA ALARMI İLE AİLEYİ UYARABİLECEKTİR. BU ARAÇ GELİŞTİRİLEREK ATEŞLİ HASTALIK GEÇİREN BÜTÜN BİREYLERE UYGULANABİLİR.

KAYNAKLAR:
1- HTTP://WWW.E-BEBEK.COM/ATESOLCER/LANAFORM/LANAFORM_EMZIK_ATESOLCER/LAN-25929 (15/01/2009) 2- BİLİM TEKNİK DERGİSİ 2006 TEMMUZ SAYI 464 ( 13/012009)

PROJENİN TAKVİMİ:
10-30 EKİM 2009: PROBLEM TESPİTİ, KAYNAK TARAMASI 5-20 KASIM 2009 : MALZEMELERİN TEMİNİ 25 KASIM 2009- 10 OCAK 2010: PROJE MODELİNİN YAPILMASI 10-15 OCAK 2010: MODELİN TEST EDİLMESİ

PROJE BÜTÇESİ:
SES UYARANI (BUZZER): 1,5 TL AYARLI DİRENÇ: 0,25 TL LM35: 0,15 TL LM324: 0,30 TL 3 V PİL: 0,25 TL KABLO: 0,50 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
FERHAT ÖZKAN, ELEKTRİK TEKNİSYENİ ŞİŞLİ DEVLET HASTANESİ ÇOCUK ACİL BÖLÜMÜ