ATAŞEHİR BİLİM VE SANAT MERKEZİ ÖZEL VEYA ÜSTÜN YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİ TANILAMA SINAVI BAŞVURUSU

2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı için Ataşehir-İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne sınavla 30 (Otuz) yeni öğrenci alınacaktır.
Yapılacak olan “Tanılama Sınavı” bilgi veya başarı ölçme aracı değildir. Kalıtsal  veya çevresel faktörlere bağlı kombinasyonlarla oluşmuş hazır bulunuşluk düzeyleri bakımından üst düzey performans gösterebilen; genel eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğü normal eğitim programlarının bilişsel ve duyuşsal açıdan kendilerini tatmin etmemesi nedeniyle farklılaştırılmış programlara ihtiyaç duyan bireyleri tarayarak belirleme sürecidir.

A) BAŞVURU KOŞULLARI

1. İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi İçin :
İstanbul İli Anadolu Yakası’nda bulunan resmi veya özel ilköğretim okullarının          3. (Üçüncü) sınıfında eğitim görüyor olmak.

B) BAŞVURU TARİHLERİ

• Başvurular 06/02/2012 – 30/03/2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, son günün mesai bitimine kadar başvuru yapabileceklerdir.

C) BAŞVURUYU KİMLER YAPABİLİR?

• Başvuruyu sınava girmesi öngörülen öğrencilerin sınıf öğretmenleri yapabilirler.

D) BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

1. Sınav Ücreti İşlemleri:

1.1. Bireysel sınav ücreti işlemleri:

İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için:

• Sınava girecek her öğrenci için “Sınav ücreti” olan 25 TL Denizbank Moda şubesi “İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi Okul Aile Birliği 3140-2270349-352 No’lu Sınav Hesabı”na öğrencinin T.C. Kimlik Numarası belirtilerek yatırılacak.  ve banka dekontu, başvuru işlemlerini yapacak olan öğretmenlere teslim edilecektir.

1.2. Toplu sınav ücreti işlemleri:

• Okullar, istemeleri halinde, sınava girecek öğrencilerin ücretlerini topluca yatırabileceklerdir. Bu işlem sırasında banka dekontunun açıklama kısmına; sınav ücreti yatırılan  öğrencilerin sayısı ile söz konusu  okulun adı ve “Kurum kodu” bilgileri mutlaka yazdırılacaktır.

 

2. Elektronik Gözlem Formu Doldurma İşlemleri

2.1. İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuru yapacak adaylar için (Anadolu Yakası);

• Başvuruyu yapacak olan sınıf öğretmenleri, İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nin, http://www.istanbulbilsem.k12.tr  adlı web sitesinin ana sayfasında bulunan başvuru linkinden veya http://basvuru.istanbulbilsem.k12.tr adresini tıklayarak başvuru paneline ulaşabilirler.

• Başvuru panelindeki kullanıcı adı ve şifre bilgilerine okulların “kurum kodu” bilgilerinin girilmesi yeterlidir.
•  Sisteme girildikten sonra “Üstün Yetenekli Çocuğun Özellikleri” adlı yazının okunması önemle tavsiye edilir. Bu yazının okunduğuna dair “tik”in konmasının ardından “Başvuru formunu indir” butonu tıklanarak 53 Maddeden oluşan elektronik gözlem formu eksiksiz olarak doldurulduktan sonra “Gönder” butonuna basılarak başvuru işlemi tamamlanır. Bundan sonra BİLSEM, gerekli kontrolleri yaparak en geç1 gün içinde onay işlemini gerçekleştirir.

E) SINAV

1. Sınav Giriş Belgesi

Sınava girecek her öğrenci başvuru panelinden indireceği bir “Sınav Giriş Belgesi” ile sınava girebilecektir. Bu belgede Adaya ait kimlik bilgileri ile sınav yeri, sınav tarihi, sınav saati bilgileri bulunacaktır.

      2. Sınav Süreci

Tanılama sınavı iki aşamadan oluşmaktadır.
Birinci aşamada aday öğrenciler; ikametlerine yakın sınav merkezlerinde grup testine alınacaklardır.

Bu test sonucunda İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne başvuran öğrenciler arasından başarılı olan 90 öğrenci ikinci aşamada İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nde; “Bireysel Performans Testi”ne çağrılacaklardır.

F) SONUÇLARIN DUYURULMASI

 Birinci aşamada yapılacak grup testi sonuçları, Ataşehir-İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nin http://www.istanbulbilsem.k12.tr adlı web sitesinden ilgili link tıklanarak açılan panele aday öğrenciye ait TC Kimlik Numarasıyla girilerek öğrenilebilecektir. Grup tanılama sınav sonuç kısmında adayın 2. Aşamaya geçip geçemediği görülecek ve puan belirtilmeyecektir.
 İkinci aşamaya hak kazanan öğrencilere söz konusu panelde İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nde yapılacak olan “Bireysel Performans Testi” için hangi gün ve saate randevu verildiği görülecektir.
İkinci aşama sınavının alan uzmanları tarafından tamamlanmasının ardından oluşan puan sıralaması İl Sınav Komisyonu tarafından MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne sunularak İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’ne(Anadolu Yakası) kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilere ait sınav sonuçları, Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilip kesin kontenjanın onaylanmasının ardından 2012 Yılı Ağustos Ayı sonunda açıklanacaktır.

     G) SINAVA İTİRAZ
 Sınava itiraz, sonuçların açıklandığı tarihi takip eden ilk 7 gün içinde yapılabilir. İtirazlar Tanılama Komisyonu tarafından değerlendirilerek yasal süresi içinde dilekçe sahibine bildirilecektir. Sınava yapılan itirazlarda, evrakın aslı veya fotokopisi yargı organları dışında aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez veya verilmez.

 H) KAYIT İŞLEMLERİ

 Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından söz konusu merkezlere kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerimizin kesin kayıt işlemleri, 03 Eylül-28 Eylül 2012 tarihleri arasında, randevu usulüyle yapılacaktır.
 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İSTANBUL İL SINAV YÜRÜTME KURULU

İLETİŞİM

İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

  0212 455 04 00-99      0212 455 06 80 – 0212 455 0681 –  0212 455 0694
  0 212 528 10 54  –  0212 519 34 79
  ozelkalem34@meb.gov.tr, istanbulmem@meb.gov.tr, ozelegitim34@meb.gov.tr

  http://istanbul.meb.gov.tr,
ADRES: Ankara Cad. No: 2 Cağaloğlu Fatih/İstanbul
İSTANBUL BİLİM VE SANAT MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

    0216 455 28 43
    0216  455 28 42
    bilgi@istanbulbilsem.k12.tr
       veli.ozcelik@hotmail.com
       tolun.burak@yahoo.com

    http://www.istanbulbilsem.k12.tr

ADRES: Atatürk Mahallesi Meriç Caddesi 6/2 Ataşehir/İstanbul