Askeri Güvenlikte Buluş

Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu, çok önemli bir bilimsel çalışmaya imza attı.

 

      İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ve Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Kantarcı’nın danışmanlığında doktora tezini hazırlayan Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu’nun geliştirdiği sensör yazılımıyla tanımsız cisim takibinde hız, üç katına çıkarıldı ve böylece askeri güvenlikte çığır açabilecek bir yöntem geliştirilmiş oldu..

      Bugüne  kadar izlenebilen üst sınırın saniyede 30 metre olduğunu kaydeden Ayşegül Alaybeyoğlu, “Tasarladığımız algoritmalarla saniyede 100 metre hızla ve doğrusal olmayan hareket yapan cisimlerin de yörüngelerini çok düşük hatalarla tahmin etmeyi başardık. Bu hız, literatürde bildirilenin üç katından fazladır. Ayrıca takip edilen cismi kaybetme oranımız da çok düşük” dedi. Prof. Dr.Kayhan Erciyeş’le yaptıkla çalışmaların 2,5 yılda tamamlandığını dile getiren Alaybeyoğlu, “1 liralık madeni para büyüklüğündeki sensörlerin izleme yeteneğinin üç katına ulaşması, koruma bölgesine yaklaşan yabancı cismin tespitini ve gideceği yönü çok daha erken bulabilme anlamına geliyor ki bunun  askeri önemi çok büyüktür. Ayrıca doğal hayatı izleme, bölge gözetimi ve afet izleme gibi konularda da uygulanabilir” şeklinde konuştu.