AŞK TUZAĞI

AŞK TUZAĞI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

AGAÇLARA ZARAR VEREN BÖCEK TÜRLERİNİN ZARARLARINI ÖNLEMEK ORMANLARDAKİ AGAC TÜRLERİ BAZI DÖNEMLERDE BÖCEK İSTİLASINA UGRAR VE COK BÜYÜK ZARARLAR OLUSUR. YILLARCA ZAMANDA OLUSAN ORMAN BİR ANDA YOK OLUR. AGACLARI BU TEHLİKEDEN KORUMAK HEDEFLENMİŞTİR.

Ormanlara zarar veren canlılar arastırıldı. Canlıların dişilerinin salgıladıgı salgılar arastırıldı. Dişi böcekler üremek için erkekleri cezbedecek dişilik üreme hormonu salgılarlar bu kokuyu alan erkekler dişiyi bulur ve tiftleşirler. Yapay olarak hazırlanan bu hormonu hazırladıgımız tuzağa koyunca bütün erkek böcekler tuzağa gelecek ve burada yok edilecektir. Böylece hiçbir zehirli madde kullanmadan zararlı böcekler yok edilecek ve diğer canlılar zarar görmemiş olacaktır.Kış mevsiminde bulunduğumuz için böceklerle calışmak oldukça zor oldu.

Böcek bulmada oldukca zorlandık.Dişi böcekler üremek için erkekleri cezbedecek dişilik üreme hormonu salgılarlar bu kokuyu alan erkekler dişiyi bulur ve tiftleşirler.Yapay olarak hazırlanan bu hormonu hazırladıgımız tuzağa koyunca bütün erkek böcekler tuzağa gelecek ve burada yok edilecektir. Böylece hiçbir zehirli madde kullanmadan zararlı böcekler yok edilecek ve diğer canlılar zarar görmemiş olacaktır

HANGİ BİTKİ TÜRÜNE HANGİ BÖCEK ÇESİTLERİ ZARAR VERDİGİ ARASTIRILACAK