ArtTurkey JAPAN 2016

JAPON SANAT MERKEZİ tarafından Türk sanatı ve sanatçılarını tanıtmak üzere 3-8 Mayıs 2016 tarihleri arasında Japonya’nın önde gelen sanat müzelerinden Tokyo-Machida Uluslararası Grafik Sanatları Müzesi’nde “ArtTurkey JAPAN 2016” sergisi düzenlenecektir. Ayrıca aynı adla bir sergi kataloğu da yayınlanacaktır.

Sergi sırasında ziyaretçilerin oylarıyla seçilecek üç esere “ArtTurkey JAPAN 2016 Özel Ödülü” verilecektir. Kazananlar sergiyi takiben kamuoyuna duyurulacaktır.

Sergiye eserleriyle katılmak isteyen sanatçıların başvuru formunu doldurarak, katılım ücreti ve profil bilgileri ile birlikte en geç 12 Şubat 2016 tarihine kadar JAPON SANAT MERKEZİ’ne başvurmaları gerekmektedir. Sanatçıların aşağıdaki “Katılım Şartları”nı okuyarak eserlerinin ebat, malzeme, teknik açılardan katılıma uygun olduğunu kontrol etmelerini ve kabul edilmeleri durumunda takvimde belirtilen son tarihlere kesinlikle uymalarını özellikle rica ediyoruz. Katılımcılara “ArtTurkey JAPAN 2016 Katılım Belgesi” verilecektir.

Katılım Şartları
1- Sergiye katılım aşağıda verilen teknik şartlara uymak kaydıyla yaş sınırı olmaksızın tüm sanatçılara açıktır. 2- JAPON SANAT MERKEZİ serginin temasına, teknik şartlarına veya genel yapısına uygun bulunmayan eserleri kabul etmeme hakkına sahiptir. Bu durumda eserler ve varsa ödenmiş ücretleri sahiplerine iade edilir.
3- Teknik Şartlar:
a) Malzeme: Kağıt (Tuval hariçtir).
b) Boya: Mürekkep, akrilik, suluboya vb. su bazlı boyalar (Yağlı boya hariçtir)
c) Teknik: Sumie, Nihonga, suluboya, illüstrasyon, shodo, tezhip, hat, ebru, minyatür, kat’ı, baskı, karışık teknik vb. (yağlıboya dışındaki) çağdaş ve geleneksel resim teknikleri.
d) Konu: Konu serbesttir. Ancak ‘ArtTurkey JAPAN’ sergisinin bu yılki teması “Türkiye’nin Estetiği” olarak belirlendiği için eserlerin güçlü bir estetik anlayışını öne çıkarması tercih sebebidir.
e) Boyutlar: Eserin paspartulu ebatları F6 (40.9×31.8cm), F8 (45.5×37.9cm), F10 (53.0×45.5cm) veya F12 (60.6×50.0cm) olarak belirlenmiştir. Çerçeve standartları nedeniyle bu ebatlara kesin olarak uyulması gerekmektedir.
f) Çerçeve: Eserler paspartulu ve çerçeveye yerleştirilmeye hazır bir şekilde teslim edilecektir. Çerçeveleme işlemleri Japonya’da yapılacaktır.
4- Eser teslim tarihi: Sergiye katılacak tüm eserler 15 – 26 Şubat 2016 tarihleri arasında JAPON SANAT MERKEZİ’ne teslim edilecektir. Bu tarihler dışında gönderilen eserler kabul edilmeyecektir.
5- ArtTurkey JAPAN 2016 Kataloğu: Eserler ve katılımcı sanatçılara ait bilgiler Türkçe, Japonca ve İngilizce olmak üzere üç dilde hazırlanarak Türkiye ve Japonya’da yayınlanacaktır. Katalog her katılımcıya ikişer adet gönderilecek, sergi sırasında ziyaretçilere hediye edilecek ve Japonya’nın önde gelen sanat kurumlarına dağıtımı yapılacaktır. Türk sanat ve sanatçılarının dünyanın en önemli sanat pazarlarından olan Japonya’da tanıtılması hedefiyle hazırlanan bu katalog, sergi ile birlikte her yıl yenilenecektir. Katalogda yeralan sanatçılar ve eserlerine JAPON SANAT MERKEZİ’nin web-sitesinden de ulaşılabilecektir. a) Sanatçı profili: Sanatçıları tanıtan bilgiler Türkçe olarak, maksimum 1000 karakteri aşmayacak şekilde, başvuru formu ve bir fotoğraf ile birlikte, başvuru tarihinde (en geç 12 Şubat 2016) dijital olarak (E-mail, Word dosyası vb.) iletilecektir. Metinlerin çevirileri JAPON SANAT MERKEZİ tarafından yapılacaktır. b) Eserlerin dijital görüntüleri: Eserler minimum 300dpi çözünürlükte taratılarak, dijital dosya yayınlamaya uygun bir formatta (tiff, giff) JAPON SANAT MERKEZİ’ne gönderilecektir. c) Dijital dosya teslim tarhi: 15-26 Şubat 2016. d) Sergiden sonraki bir ay içerisinde eserleri ile birlikte iki adet katalog ve “ArtTurkey JAPAN 2016 Katılım Belgesi” eser sahiplerine postayla ödemeli olarak gönderilecektir.
6- Katılım ücreti: ArtTurkey JAPAN sergi ve kataloğuna katılım ücreti ilk eser için 1.250TL, sonraki her eser için 625TL’dir. JAPON SANAT MERKEZİ’nde atölye çalışmalarına katılanlara %20 indirimli uygulanır. 2015 yılı içerisinde başvuran ilk 30 sanatçı için de aynı indirim oranı geçerli olacaktır.

a) Ücrete dahil olanlar: Eserlerin Japonya’ya taşınması, çerçevelenmesi, sergilenmesi, sergi sırasında fotoğraflanması, sergi kataloğunda yer alması, sanatçı bilgilerinin İngilizce ve Japonca dillerine çevrilmesi, kataloğun tasarım, baskı ve yayınlanması ile dağıtımı, iki adet katalog, sanatçı bilgileri ve eserlerinin JAPON SANAT MERKEZİ web-sitesine konması ve “ArtTurkey JAPAN 2016 Katılım Belgesi”. b) Ücrete dahil olmayanlar: Posta ücretleri, banka havale/EFT masrafları, KDV.
7- Başvuru: En geç 12 Şubat 2016 (Cuma) tarihine kadar aşağıdaki belgeler JAPON SANAT MERKEZİ’ne e-mail, posta veya elden iletilerek yapılır. a) Başvuru formu (japonsanat.com adresinden indirilerek doldurulacak imzalı form) b) Katılım ücreti (Aşağıda detayları bulunan JAPON SANAT MERKEZİ hesabına havale/EFT ücretleri ödenmiş olarak yatırıldığına dair banka dekontu) c) Profil bilgisi (Maksimum 1.000 karakteri aşmayacak şekilde yazılmış sanatçı özgeçmişi ve bir fotoğrafının dijital dosyası. Vesikalık fotoğraf zorunluluğu yoktur. Sanatçı kendisini temsil etmesini istediği fotoğrafı gönderebilir.)

Sürecin Özeti:
I- Başvuru (12 Şubat 2016’ya kadar)
II- Eser Teslim (15-26 Şubat 2016 arası)
III- Sergi (3-8 Mayıs 2016)
IV- Eser iadesi (8 Haziran 2016’ya kadar)

Osmanağa mah. Kuşdili cad. Vişne sok. No:50 K:2 Kadıköy 34714 – Istanbul 0216-338 28 26 info@japonsanat.com japonsanat.com Banka Bilgileri: Garanti Bankası Kadıköy Şubesi IBAN: TR88 0006 2000 0880 0006 2922