Arkitera Seyahat Bursu 2015

Arkitera Seyahat Bursu nedir?

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilk kez 2011 yılında verilen ve “Türkiye’nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu” olma özelliğini de taşıyan Arkitera Seyahat Bursu ile mimarlık kültürüne katkı sağlamak, gençleri teşvik etmek, fiziksel çevre ve gayrimenkul konularını Türkiye’de iyi bir noktaya getirmek amaçlanıyor.

Burs, 20 – 25 yaş arasındaki mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunlarına veriliyor.

18 Mart 2015 Çanakkale Deniz Savaşı’nın, 25 Nisan 2015 ise Anzak çıkarmasının 100. yıldönümü. Bu sebeple Arkitera Mimarlık Merkezi’nin gelenekselleştirdiği Seyahat Bursu projesi de bu yıl anma mekanlarını konu ediniyor.

Gelibolu Yarımadası’ndaki 100. yıl düzenlemeleri kapsamında 2014 yılında iki yarışma açıldı. Bu yarışmalar şunlardı:
•Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Odak Alanları Fikir Projesi Yarışması
•Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması

Arkitera Mimarlık Merkezi olarak yürüttüğümüz Yarışmayla Yap projesinin de açılmasında katkısı olan bu yarışmalar Gelibolu Yarımadası’nda mevcut olarak bulunan anma yerlerinin düzenlenmesi ve yeni şehitlikler oluşturmasını konu ediyordu. *

1998’deki “Gelibolu Yarımadası Barış Parkı Uluslararası Fikir ve Tasarım Yarışması”ndan bugüne korunmaya çalışılan Yarımada’da Türk şehitlikleri yanında Anzak, İngiliz ve Fransız şehitlikleri dikkat çekici. Yarımada adeta bir anma mekânı açık hava müzesi durumunda.

Türkiye’de anma mekânlarının yoğunlaştığı başka yerlerde var. Afyon & Kütahya, Trakya ve Kars Erzurum hattı Gelibolu ile birlikte dikkat çeken bölgelerden. Roboski Müzesi Yarışması da Türkiye’de son yıllardaki anma mekânı gündemli tartışmalardan önemli bir tanesi.

“Ucube” tartışmalarıyla gündemimize giren, yıkılan ve Ermenistan’daki Soykırım Anıtı’na karşı yapılan “İnsanlık Anıtı” ile “Iğdır Soykırım Anıt Müzesi” 1828 Ermeni tehciri gündemiyle Türkiye tarafının gündemine giren anıtlar.

* İlk yarışma (Odak Alanları) başarıyla tamamladı. Bu yarışmanın tamamlandığı günlerde TBMM’den geçen bir kanunla “ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI” kuruldu. İkinci yarışma (Şehitlik Tasarımları) ön seçim aşamasını geçtikten sonra iptal edildi.

Değerlendirme Kriterleri
Bursiyer adaylarından, dünyanın ve/veya Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki anma mekânlarına ilişkin gezi planları hazırlamaları bekleniyor.
Bursiyerin seçilmesinde aşağıdaki kıstaslara dikkat edilecektir:
1.Bursiyerin bireysel gelişimine katkı sağlamasına.
2.Arkitera’nın konuyla ilgisi göz önüne alınarak içeriğin tüm platformlarda konunun zenginleştirilmesine sağlayacağı katkı.
3.100. yıl kutlamaları için mimarlık alanında anlamlı; maddi olarak kalıcılığı olmasa bile bilgi edinme, bilgiyi derinleştirme ve ulaşılabilir kılma açısından kalıcı katkı sağlaması.
4.Bursiyerin sunacağı bütçenin ekonomik olması, değerlendirme kriterlerinden biridir.

Takvim
•Arkitera Seyahat Bursu 2015’in İlanı: 16 Şubat 2015
•Son Başvuru Tarihi: 11 Mart 2015
•Finalistlerin Açıklanması: 13 Mart 2015
•Finalistlerin Sunumları: 17 Mart 2015
•Kazananın İlan Edilmesi: 18 Mart 2015
•Kesin gezi programının açıklanması: 24 Nisan 2015
•Seyahat Aralığı: 25 Nisan 31 Mayıs 2015
•Sunum: Haziran 2015, (Çanakkale ve İstanbul’da iki kez yapılacaktır.)

Katılım Koşulları

Seyahat Bursu, 1 Ocak 1989 ile 31 Aralık 1994 tarihleri arasında doğan; mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunlarının katılımına açıktır.

İstenenler ve Bursiyerlerin Uymakla Hükümlü Olduğu Esaslar
1.Seyahat Bursu 2015, anma mekânları teması ile yapılmaktadır. Tema hakkında kısa bir açıklama metni girişte verilmiştir. Bu temaya uygun olmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.
2.Seyahatin şartnamede belirtilen zamanda yapılması gerekmektedir.
3.Kazanan bursiyerden üç kademeli bir çalışma beklenmektedir.
a. Kazanan gezi planını olgunlaştırmak için, seyahat öncesinde yapılacak çalışmalar.
b. Gezi boyunca yapılacak paylaşımlar.
c. Gezi sonrasında yapılacak sunum ve raporlamalar.
4.Bursiyer adayı 17 Mart 2015’te Arkitera’da yapılacak finalist sunumuna katılmak zorundadır.

Başvuru
Başvurularda aşağıdaki bilgilerin mutlaka bulunması gereklidir:
1.Seyahat planı
2.Seyahat bütçesi
3.Sosyal medya profillerinin linkleri
4.Yazmış olduğu blog(lar)

Başvurular, seyahatbursu@arkitera.com adresine pdf formatında gönderilmelidir.