Arkitera İşveren Ödülü 2012

Arkitera İşveren Ödülü’nün temel amacı, mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak, nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmaktır. İşverenin, kaliteli mimari üretimdeki önemini vurgulamak ve yatırımcıları nitelikli binalar ve kentsel mekanlar inşa etmeye teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Ödülün Niteliği
Ödül, kamu ve özel sektördeki nitelikli mimari üretime önemli katkısı olan işverene verilir. Yapının ve kentsel mekanın mimarı da bir plaketle ödüllendirilir.

Katılım Koşulları
Türkiye sınırları içinde son beş yıl içinde (1 Ocak 2007’den sonra) inşası tamamlanmış yapılar ve kentsel mekanlar başvurabilir, aday gösterilebilir. Bir proje, ödüle en fazla iki defa aday olabilir.

Değerlendirme Ölçütleri
Başvuruların değerlendirilmesi, mimarlardan oluşan 5 kişilik bir seçici kurul tarafından yapılır. Jüri üyeleri her ödül döneminde yeniden belirlenir. Ödül, uygulaması tamamlanmış bir “yapı veya kentsel mekan” üzerinden işverene verilir. Başvurulan projelerin müellif mimarları ile iletişime geçilir. İşveren – mimar ilişkisi hakkında bilgi alınır. Mimar – işveren raporunu inceleyen seçici kurul, yapının ve mekanın niteliğini de göz önünde bulundurarak ödül alacak kurum ve/veya kişilere karar verir.

Seçici Kurul üyelerinin üretim sürecine dahil oldukları projeler ile başvurulamaz. Nominasyon yoluyla aday gösterilen seçici kurul üyelerine veya çalıştıkları mimarlık ofisi/ekibine ait projeler elenir.

Seçici Kurul, yarışmaya katılan tüm projeleri, dijital ortamda ve (uygun gördüğü takdirde) iki aşamada değerlendirecektir. İlk seçici kurul toplantısı 2012 Ekim ayında yapılacak ve seçici kurulun ikinci bir jüri oturumu yapılıp yapılamaması kararına bağlı olarak, yarışma raportörlüğü seçilen finalistleri ikinci jüri toplantısına dek gezerek her bir aday için rapor hazırlayacaktır. Yapılması kararı alındığı takdirde, ikinci jüri toplantısı ileriki haftalarda gerçekleştirilecektir. Seçici kurul, “kamu” ve “özel sektör” için İşveren Ödülü’nü almaya hak kazananlara karar verecektir. Jüri gerekli gördüğünde raportörden bağımsız olarak iki jüri arasında yapıları ve mekanları yerinde incelemek isteyebilir. Oy çokluğuyla karar verecek jürinin kararı değiştirilemez, jüri kararına itiraz edilemez.

Seçici Kurul
2012 yılında Seçici Kurul, aşağıda yer alan isimlerden oluşacaktır:

Selçuk Avcı
Hüseyin Bütüner
Can Çinici
Bünyamin Derman
Yeşim Hatırlı

Raportör
Selin Biçer (Arkitera Mimarlık Merkezi)

Başvuru
Aday yapılar ve mekanlar, başvuru ve nominasyon yöntemi ile seçilir. Başvurular hem işverenler hem de mimarlar tarafından yapılabilir.

Başvuru için ödül sekretaryasına “Yapı ve Nominatör Bilgi Formu” aracılığıyla (yapı veya mekan adı, mimar, yer, yapım yılı vb.) bilgiler iletilir. Daha sonra ödül sekreteryası, yapının mimar(lar)ına sorular ileterek onlardan yapım sürecini anlatmasını ister.

Katılım Ücreti
Ödüle başvuru için herhangi bir katılım ücreti alınmayacaktır.

Ödül
Ödül, işverene (kurum ya da kişi) verilen bir onur ödülüdür.

Ödül Kategorileri
Arkitera İşveren Ödülü: Kamu
Arkitera İşveren Ödülü: Özel Sektör

Gizlilik
Aday yapıların başvuruları gizli tutulacaktır.

2012 Ödül Takvimi
Ödülün İlanı: 1 Haziran 2012
Son Başvuru Tarihi: 15 Ekim 2012

Ödül Sekreteryası
Arkitera Mimarlık Merkezi:
Cemil Topuzlu Cad. İş Bankası Blokları A Blok No:8 Dalyan – İstanbul – Türkiye
T: +90 216 355 0722
F: +90 216 386 9430
E: [email protected]
W: www.isverenodulu.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin