ARIGEN

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
DOĞAL BITKI TÜRLERININ GENETIĞI DEĞIŞTIRILMIŞ ORGANIZMALARLA KONTROL DIŞI TOZLAŞMASINI ÖNLEMEK.

PROJE HEDEFİ:
ARKANSAS ÜNIVERSITESINDE YAPILAN BIR ÇALIŞMADA GDO LU ÇELTIKTEN, ÇELTIĞIN GEN KAYNAĞI OLAN KIRMIZI ÇELTIĞE GEN GEÇIŞININ KONTROLSÜZ BIR ŞEKILDE TOZLAŞMAYLA GEÇTIĞI BELIRLENMIŞTIR. BU DURUMDA DOĞADAKI BITKILER GDOLU ÜRÜNLERIN TEHDIDI ALTINDADIR. YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMADA ÖRTÜLÜ ALANLARDA ÜRETILEN BITKILER SU FILTRELI HAVALANDIRMA SISTEMI ILE ISTENMEYEN TOZLAŞMALARDAN KORUNACAKTIR.

PROJE ÖZETİ:
GDO LARIN ÇEVREYE EN ÖNEMLI ETKILERINDEN BIRISI KONTROL DIŞI TOZLAŞMALAR ILE DOĞADAKI BITKILERE, DEĞIŞTIRILMIŞ GENLERINI, TRANSFER ETMESIDIR. BU OLAYA KISACA GENETIK KIRLENME DIYEBILIRIZ. BIZ PROJEMIZDE SERALARDA GENETIK KIRLENMEYI ÖNLEYECEK BIR HAVALANDIRMA SISTEMI TASARLADIK. SU FILTRELI ELEKTRIK SÜPÜRGELERINDEKI SISTEMI, SERALARIN HAVALANDIRILMASI IÇIN KULLANDIK. BU SAYEDE SERANIN DIŞINDAN IÇERIYE, IÇINDEN DE DIŞARIYA POLEN GEÇIŞINI ENGELLEDIK. BU YÖNTEMLE ARI GENLERI KORUYABILIRIZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ÖRTÜLÜ ALAN (SERA) MAKETI OLUŞTURDUK. SERAYA GIRIŞ ESNASINDA DIŞARIDAN GIREBILECEK BÖCEK, KUŞ YA DA RÜZGÂRLA GELEN POLENLERI ENGELLEMEK IÇIN SERA MAKETINI ÇIFT KAPILI YAPTIK. SERA?YA, SU FILTRELI ELEKTRIK SÜPÜRGELERINDEN ESINLENEREK, SU FILTRELI HAVALANDIRMA SISTEMI YAPTIK. YAPTIĞIMIZ DENEYLERDE HAZIR ALDIĞIMIZ POLENLERI VANTILATÖR YARDIMIYLA SU FILTRELI HAVALANDIRMA SISTEMINDEN IÇERI GÖNDERDIK. HAVALANDIRMANIN ARKASINA KOYDUĞUMUZ YAPIŞKAN KÂĞIDA HIÇBIR POLENIN YAPIŞMADIĞINI GÖZLEMLEDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA YAPARAK GDO LU ÜRÜNLERIN ÇEVREYE ETKILERI INCELENDI. BU INCELEMELERDEN SONRA NASIL BIR ÖNLEM ALINABILECEĞI BEYIN FIRTINASI YAPILARAK KARAR VERILDI. SERA MAKETI YAPILARAK SU FILTRELI HAVALANDIRMA SISTEMI OLUŞTURULDU. DENEY TASARLANARAK SU FILTRELI HAVALANDIRMA SISTEMI MAKET ÜZERINDE DENENDI. DENEY SONUÇLARI DEĞERLENDIRILDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
MAKET ÜZERINDE YAPTIĞIMIZ DENEYDE SERA IÇERISINE, RÜZGÂR, KUŞLAR, BÖCEKLER GIBI ETKENLERLE YABANCI POLENLERIN SU FILTRELI HAVALANDIRMA SAYESINDE SERA IÇERISINE GIREMEDIĞI, IÇERDEKI POLENLERIN DE DIŞARI ÇIKAMADIĞI TESPIT EDILMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
SU FILTRELI HAVALANDIRMA SAYESINDE, ÖRTÜLÜ ALANLARDA YAPILACAK GDO LARIN ÜRETIMI, ISTENMEYEN GENETIK DEĞIŞIMLERIN OLUŞMASINI ENGELLEYECEKTIR. SERACILIK FAALIYETLERI ÜLKEMIZDE OLDUKÇA ETKIN BIR ŞEKILDE YÜRÜTÜLMEKTEDIR. BU TÜR ÖRTÜLÜ ALANLARDA YÜRÜTÜLEN ÜRETIM, SU FILTRELI HAVALANDIRMA SISTEMI ILE KONTROL DIŞI TOZLAŞMALARDAN KORUNABILIR. ANCAK HAVALANDIRMA SISTEMLERI KOLAY, PRATIK VE UCUZ OLMALIDIR. SU FILTRELI HAVALANDIRMA SISTEMI BU ÖZELLIKLERI TAŞIMAKTADIR.

KAYNAKLAR:
1) 2)HTTP://WWW.BILIMVESAGLIK.COM/SAGLIK/GDO-NUN-ZARARLARI-NELERDIR.HTML 3)HTTP://WWW.HAVALANDIRMASISTEMLERI.BIZ/ 4)WWW.GIDARAPORU.COM/GENETIK-YAPISI-DEĞIŞTIRILMIŞ-URUNLER-GDO_G.HTM 5)WWW.NTVMSNBC.COM/NEWS_DETAIL.PHP?ID=214180 6)WWW.ARASTIRAN.COM/YAZI/GDO-NEDIR-RISKLERI-VARMIDIR.HTML

PROJENİN TAKVİMİ:
01/ 10 / 2009 ? 30 /10 / 2009 ARAŞTIRMA YAPILMASI, 02 / 11/ 2009 ? 13 / 11 / 2009 MAKET HAZIRLANMASI 16 / 11 / 2009 ? 14 / 12 / 2009 DENEY YAPILMASI 15 / 12 / 2009 ? 31 / 12 / 2009 SONUÇLARIN DEĞERLENDIRILMESI

PROJE BÜTÇESİ:
KAPAMOND :28 TL FOLYO :5 TL SILIKON :5 TL YAPAY ÇIM :5 TL TEL FILE :10 TL POLEN :15 TL