ARI PETEĞİ VE DEPREM

PROJE AMACI:
DEPREME DAYANIKLI EVLER YAPMAK

PROJE HEDEFİ:
DEPREMDEN AZ ZARAR GÖRMEK

PROJE ÖZETİ:
ADAPAZARI DEPREM BÖLGESİ OLMASI BU PROJEYİ YAPMAMIZA YARDIMCI OLDU.EVLERİN ÇOK HASAR GÖRDÜĞÜNÜ FARK ETTİK.SAGLAM YAPILAR OLUŞTURMAK İÇİN DOĞAYI KULLANMAK DÜŞÜNDÜK.ARILARIN MÜKEMMEL YAPILAR YAPTIĞINI DERSTE ÇOKGENLER KONUSUNDA GÖRÜNCE AKLIMIZA BU YAPILARI İNŞATLARIMIZDA KULLANMAYA KARAR VERDİK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
DEPREMDE ZARAR GÖREN EVLER İNCELENDİ EN ÇOK ZARAR GÖREN EVLER İNCELENDİ. ARILARIN DAYANIKLI PETEKLER YAPTIĞI İNCELENDİ. ARILARIN YAPTIĞI ALTIGEN ŞEKİLLER TUGLAYA UYARLANDI. ALTIGEN ŞEKLİNDE KORTONDAN TUGLALAR YAPTIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ÖNCE PROBLEMİ ORTAYA KOYDUK. ÇÖZÜM İÇİN DOĞAYI İNCELEDİK. ARI PETEĞİNİN ÖZELLİKLERİNİ KULLANDIK. KARTONDAN MAKELER YAPTIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
KARTONDAN TUGLALARI ARILARI TAKLİT EDERK BİRLEŞTİRDİK. ÖNCE KÜCÜK SONRA BÜYÜK DEPREMLER YAPARAK DAYANIKLI OLDUĞUNU ISPATLADIK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
DİKDÖRTLER PRİZMASI YERİNE ALTIGENDEN YAPILMIŞ ÜÇ BOYUTLU BİR TUĞLA TÜM İEDİĞİMİZ ALANŞİMİZİ GÖRDÜ.İSTEDİĞİMİZ ALANDA,HİÇ BOŞLK KALMAYACAK ŞEKİLDTİKE VE ÜSTELİK ÇOK SAGLAM BİR YAPI ELDE ETTİK.

KAYNAKLAR:
MATEMATİK KİTAPLARI. İNŞAT SEKTÖRÜ. DEPREM ARAŞTIRMA UZMANLARI.

PROJENİN TAKVİMİ:
13 EKİM 2009-10 KASIM 2009 ÇOKGENLER KONUSU İŞLENDİ. 25 EKİM 2009 ÖĞRETMEN ARI PETEĞİNİ ARAŞTIRMA ÖDEVİ VERDİ. 15 KASIM 2009-10 ARALIK 2009 DEPREM VE ZARARLARI ARAŞTIRILDI. 25 KASIM 2009-02 OCAK 2010 DEPREM ARAŞTIRMA UZMANIYLA GÖRÜŞÜLDÜ. 02 OCAK 2010 MAKET EV YAPILDI

PROJE BÜTÇESİ:
3 TL KARTON 2 TL YAPIŞTIRICI TOPLAM 5 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
MATEMATİK ÖĞRETMENLERİ. İNŞAT MÜHENDİSLERİ DEPREM ARAŞTIRMA UZMANLARI