ARI-KOV

PROJE AMACI:
İNSANLAR EVLERINDE YA DA ETRAFLARINDA UÇAN ARILARDAN KURTULMAK ISTERLER. BUNUN IÇIN UYGULANAN ILK YÖNTEM ISE ARININ ÖLDÜRÜLMESIDIR. AYRICA ÇOK YAYGIN OLAN BIR HASTALIK DA ARI ALERJISIDIR. ARI SOKMALARINA ALERJISI OLAN INSANLAR IÇIN ARILAR BÜYÜK BIR TEHLIKE OLUŞTURMAKTADIR. OYSA ARILAR BITKILERIN ÜREMESINDE EN ÖNEMLI ROLÜ ÜSTLENIRLER. BIZIM AMACIMIZ ARILARI ÖLDÜRMEDEN INSANLARDAN UZAK TUTMAKTIR.

PROJE HEDEFİ:
İNSANLARI ARILARDAN, ARILARI DA INSANLARDAN KORUMAK. AYNI ZAMANDA ODA SPREYI VE SINEK KOVUCULAR GIBI KIMYASALLARIN KULLANIMINI EN AZA INDIRMEK.

PROJE ÖZETİ:
ARILARIN VARLIĞI BITKILERIN DE DEVAMI ANLAMINA GELIR.BIZLER IÇINSE ARILAR, KORKUTUCU VE ZARARLI OLARAK GÖRÜLMEKTEDIR. AYRICA ALERJISI OLANLAR IÇIN ÖLDÜRÜCÜ BILE OLABILIR. PROJEMIZ, ARILARI BIZDEN UZAK TUTARAK, HEM BIZI ARILARDAN HEM DE ARILARI BIZDEN KORUR. BU SAYEDE HAŞERE KOVUCULAR GIBI KIMYASALLARIN KULLANILMASINA GEREK KALMADAN ARILARI UZAK TUTAR. HEM DE KULLANILAN ORTAM ÇOK GÜZEL KAHVE KOKAR, BÖYLECE ODA SPREYI VE HAŞERE KOVUCU KIMYASALLAR KULLANMADAN IKI ISTEĞINIZ DE GERÇEKLEŞIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ARILARIN BIYOLOJIK ÖZELLIKLERINI INCELEDIK. ARICILARLA VE VETERINERLERLE GÖRÜŞEREK ARILAR HAKKINDA BILGI TOPLADIK. KAHVENIN KIMYASAL YAPISINI INCELEDIK. RENKLI TOPLARLA KAFEIN MODELI YAPTIK VE YANINCA ORTAYA ÇIKAN GAZLARI LISTELEDIK. PROJE HAVUZUNDAN DAHA ÖNCE BÖYLE BIR PROJE YAPILIP YAPILMADIĞINA BAKTIK. ÇAY VE KONSERVE KUTULARINDAN ARI KOVUMUZU YAPTIK. İÇINE KAHVE KOYDUK VE HAZIR HALE GETIRDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
-KAYNAK TARAMASI -GÖRÜŞME: ARICI RAMIZ KILINÇ, VETERINER VELI DEYIRMENCI, VE VETERINER ORHAN VELI YÜCEL -KONTROLLÜ GÖZLEM: 15 ADET BAL ARISINI KAHVE DUMANINDAKI TEPKILERINI GÖZLEMLEDIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
KAHVENIN YANMASIYLA ORTAYA ÇIKAN INSANA ZARARSIZ MIKTARDA AZOTOKSITLER VE AROMATIK KOKU SAYESINDE 15 ARIDAN 13 ÜNÜN ORTAMDAN UZAKLAŞTIKLARI GÖRÜLDÜ. ARILARI UZAKLAŞTIRMAK IÇIN KULLANILAN KAHVENIN YANINCA ORTAYA HOŞ BIR KOKU YAYMASI ORTAMIN GÜZEL KOKMASINI SAĞLADI. PIYASADA SATILAN ARI VE SINEK KOVUCULARIN AKSINE ARI-KOV DA HIÇBIR KIMYASAL MADDENIN BULUNMAMASI DA SAĞLIMIZI RISKE ATMAMIŞ OLDU.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ARILARI ÖLDÜRMEDEN INSANLARIN BULUNDUĞU ORTAMLARDAN UZAKLAŞMASINI SAĞLADIK. BÖYLECE HEM ARILARI INSANLARDAN HEM DE INSANLARI ARILARDAN KORUMUŞ OLDUK. ARI-KOV UN KULLANILDIĞI ORTAM KAHVE AROMASI KOKTU. BÖYLECE ODA SPREYI GIBI KIMYASALLARIN KULLANILMASINA GEREK KALMADI. AYRICA DIĞER ARI VE SINEK KOVUCULAR GIBI DIREK CILDE TEMAS ETMEDIĞI IÇIN KIMYASALLARDAN KENDIMIZI KORUMUŞ OLDUK.

KAYNAKLAR:
BILIM VE TEKNIK DERGISI SAYI:506 OCAK 2010 KAFEIN, WWW.GIDACLUB.COM WWW.CHEMTIME.COM WIKIPEDIA.ORG WWW.ETAE.GOV.TR

PROJENİN TAKVİMİ:
02/12/2009 PROJE KONUSUNUN BELIRLENMESI 16/12/2009 KAYNAK TARAMASI, PROJE HAVUZUNUN INCELENMESI 30/12/2009 KAFEININ KIMYASAL YAPISININ INCELENMESI VE KAFEININ MOLEKÜL ŞEKLININ RENKLI TOPLARLA OLUŞTURULMASI 06/01/2010 ARICI VE VETERINERLERLE GÖRÜŞMELERIN YAPILMASI 12/01/2010 ARI KOVUN YAPILMASI 13/01/2010 ARI-KOV KONTROLLÜ GÖZLEMLERININ YAPILMASI 14/01/2010 SONUÇLARIN DEĞERLENDIRILMESI VE PROJE RAPORUNUN HAZIRLANMASI

PROJE BÜTÇESİ:
GÖRÜŞMELER IÇIN YOL ÜCRETI: 6 TL 100 GR. TÜRK KAHVESI 1,5 TL ALÜMINYUM FOLYO 3 TL SIYAH KIRMIZI VE BEYAZ EL IŞI KAĞIDI 75 KRŞ TOPLAM: 11,25 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
KIMYA ÖĞRETMENI BIL UZM. HACER ÇULHAOĞLU ARICI RAMIZ KILINÇ VETERINER VELI DEYIRMENCI, VETERINER ORHAN VELI Y