ARI GİBİYİZ

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
ÖĞRENCILERIN RASYONEL SAYILARDA IŞLEM YETENEĞINI GELIŞTIREN BIR OYUN TASARLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
ÖĞRENCILERIN RASYONEL SAYILARDA IŞLEM YETENEĞINI GELIŞTIRMEK. ÖĞRENCILERIN SONUCU TAHMIN YETENEĞINI GELIŞTIRMEK. RASYONEL SAYILARDA IŞLEM YAPARKEN ÖZELLIKLE ONDALIK KESIRLERLE ÇARPMA VE BÖLME IŞLEMI YAPARKEN SAYILARLA SONUÇLAR ARASINDAKI ILIŞKIYI FARK ETMELERINI SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
İKI KIŞI YA DA IKI TAKIMLA BIRDE HESAP MAKINESI (ISTEĞE BAĞLI) KULLANILARAK OYNANAN BIR OYUN TASARLADIK. BÜYÜK ALTIGENIN IÇINDEN IKI SAYI SEÇIN. SEÇTIĞINIZ SAYILARI BIRBIRIYLE ÇARPIN YA DA BÖLÜN. BULDUĞUNUZ SONUÇLA TABLODAKI SONUÇ AYNI ISE O PETEĞI KARALAYIN. OYUNCULAR (YA DA TAKIMLAR) TABLONUN ISTEDIKLERI BIR KENARINDAN BAŞLAYIP KAZANMAK IÇIN KARŞIKI KENARA BIR BAĞLANTI HATTI OLUŞTURACAKLARDIR. BU HATTI OLUŞTURAN ILK KIŞI (YA DA TAKIM) OYUNU KAZANIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ÖĞRENCILERIN ONDALIK KESIRLERLE ÇARPMA VE BÖLME YAPMALARINI SAĞLAYACAK HATTA TAHMIN YETENEĞINI DE GELIŞTIRECEK BIR OYUN TASARLADIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMALAR VE GÖZLEMLER SONUCUNDA ÖĞRENCILERIN RASYONEL SAYILARDA IŞLEM YAPARKEN YANILDIKLARINI, ÖZELLIKLE BIR TAMSAYIYLA BIR ONDALIK KESRI ÇARPARKEN/BÖLERKEN YA DA IKI ONDALIK KESRI ÇARPARKEN/ BÖLERKEN ÇOK HATALAR YAPTIKLARINI GÖZLEMLEDIK. ÖRNEĞIN 20:0,5 IŞLEMI ILE 20X0,5 IŞLEMININ SONUÇLARINI ALGILAYAMADIKLARINI GÖZLEMLEDIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
TASARLADIĞIMIZ OYUN SAYESINDE ÖĞRENCILERIN RASYONEL SAYILARDA IŞLEM YETENEĞININ GELIŞTIĞINI, ÖZELLIKLE YENI MÜFREDAT PROGRAMINDA ÖNEMLE ÜZERINDE DURULAN TAHMIN YETENEĞININ GELIŞTIĞINI, AYNI ZAMANDA BU OYUNU OYNARKEN EĞLENDIKLERINI GÖZLEMLEDIK. ÖĞRENCILER BU OYUNU OYNADIKTAN SONRA ÇARPILAN/BÖLÜNEN SAYILARLA SONUÇ ARASINDAKI ILIŞKIYI DAHA RAHAT KURABILIYORLAR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ELDE ETTIĞIMIZ SONUÇLARA BAKTIĞIMIZDA PROJEMIZ AMACINA ULAŞMIŞTIR.

KAYNAKLAR:
PROJE BANKASINI TARADIK. YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMAYA BENZER BIR ÇALIŞMAYLA KARŞILAŞMADIK.

PROJENİN TAKVİMİ:
15 EKIM?30 EKIM TARIHLERI ARASINDA ÖĞRENCILERDEN GELEN PROJE FIKIRLERINI TOPLADIK.1 KASIM?15 KASIM ARASI PROJE KONUSUNU, AMAÇ VE HEDEFLERI TESPIT ETTIK.15 KASIM?30 ARALIK TARIHLERI ARASINDA PROBLEMIN ÇÖZÜMÜ IÇIN BIR OYUN TASARLAMAYA KARAR VERDIK. OYUNU TASARLADIK. ARKADAŞLARIMIZA OYNATTIK.1 OCAK?15 OCAK ARASI SONUÇLARI DEĞERLENDIRIP RAPORLAŞTIRDIK.

PROJE BÜTÇESİ:
PROJEMIZIN HIÇBIR MALIYETI YOKTUR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
DESTEK ALINAN KIŞI VEYA KURUM YOKTUR.