ARI Çekirdek Yarışma

İstanbul teknik Üniversitesi ve arı teknokent, elginkan vakfı ana sponsorluğunda ari Çekirdek projesini yaşama geçiriyor. . . .
Ari Çekirdek, bütün türkiye’deki, hatta yurtdışındaki girişimcilere bütünüyle bedava olarak projelerini yaşama geçirme ve kendi işini kurma imkanı temin ediyor! .
Ari Çekirdek yarışma, ari Çekirdek’e kabul edilip kamp sürecindeki bütün düzeyleri muvaffakiyetle tamamlayan ve şirketleşme düzeyine gelmiş projeleri finanse etmek niyetiyle düzenlenir. Ari Çekirdek yarışma, ari Çekirdek’e kabul edilen girişimci grupları gerçek dünyadaki ticari yaşama hazırlayan bir simülasyon ortamıdır. Ari Çekirdek’e kabul edilerek başlayan yarışma süreci boyunca girişimci gruplar, projelerini her yılın sonunda yapılan yarışma finali’nde sunmak üzere geliştirirler.

Yarışma boyunca girişimci grupların içerisinde oldukları çekişme ortamı, sinerji ortamı, mamül geliştirme süreci, iş planı hazırlama süreci, yatırımcılarla tanışma ve türlü networking olanakları gibi imkânlar girişimcilere gerçek bir ticari yaşamı simüle ederken; Yarışma Ödülü, projenin muvaffakiyetle sanayiye aktarılması için luzumlu finansmanı temin eder

Yarışma’ya özel bir müracaat sistemi bulunmuyor. Çekirdek’e yapılan ve ön saptama sonucunda Çekirdek merkez’e girmeye hak kazanan bütün girişimci gruplar yarışma’nın tabii katılımcıları olarak kabul edilir. Yalnız elbette bütün süreç boyunca hazırladıkları İş tasarıları, ari Çekirdek yarışma’da asıl değerlendirilecek girişimci grup çıktısı olacaktır.

Ödüller
ARI Çekirdek’e kabul edilmiş, Ön Kuluçka Merkezinde geçirdiği tüm süreci başarıyla tamamlayarak, Yarışma Finalinde de başarısını ispatlamış girişimci gruplar, girişim sermayesi almaya hak kazanırlar.

Girişimci grupların başarılı girişimci şirketlere dönüşebilmeleri için sağlanan finansal destekler şu başlıklar altında toplanmaktadır:

  Çekirdek Yarışma Ödülleri

 Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü: 100.000TL

  2.lik Ödülü: 50.000TL

  3.lük Ödülü: 25.000TL

 Mansiyon Ödülü: 1.000TL (Finale kalan ama ödül alamayan her bir grup için)

v  Yatırım İmkânı

  Proje Sunum Günü yarışmaya katılan tüm girişimci grup projeleri, davet edilecek bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından da izlenecektir. Yatırımcılar başarılı buldukları projelere  uygun buldukları oranda yatırım yapabileceklerdir.

v  ARI Teknokent’te Ofis

Yarışma’da Birinciliği kazanan girişimci grup, Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde 1 yıl boyunca ücretsiz mobilyalı ofis alanına sahip olur. 1 yılın sonunda İTÜ KOSGEB TEKMER’e veya ARI Teknokent’e yapacakları başvuruları ile ilgili ücretsiz danışmanlık alarak, yeni ofislerinde faaliyet göstermek amacıyla başvuru formu doldururlar.

Not: Final Töreni’ne katılmış diğer girişimci gruplar arasından Performans Kriterleri çerçevesinde jüri ve ARI Teknokent Yönetimi tarafından uygun bulunan girişimci gruplar da Çekirdek’te ofis hakkı kazanabilmektedirler.

  Çekirdek Kuluçka Merkezi İmkânları:

Yarışma’da Birinciliği kazanan girişimci grup veya ARI Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde ofis sahibi olma hakkı kazanan gruplar ARI Çekirdek Kuluçka Mekezi’nin tüm olanaklarından faydalanma hakkına da sahip olmuş olurlar.

ARI Çekirdek Kuluçka Merkezi ile ilgili ayrıntılar için çıtlayınız!

 

v  Fikri Mülkiyet Hakları Başvurusu:

ARI Çekirdek Yarışma’da ilk üçe giren projelerin FMH başvuruları Yalçıner Danışmanlık tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Takvim
13.Oca.2012 – ARI Çekirdek Başvuru Kapanış

20.Oca.2012 – Başvuru Formlarının Elden veya Posta ile Teslimi İçin Son Gün

19.Oca.12 – 09.Şub.12 – Jüriler Tarafınan Online Olarak Değerlendirilme Süreci

16.Şub.2012 – Ön Değerlendirme Toplantısı (Jürilere Yüzyüze Sunum Günü)

20.Şub.2012 – ARI Çekirdek’e Seçilen Projelerin Açıklanması

22.Şub.2012 – ARI Çekirdek Tanışma Toplantısı

27.Şub.12 – 25.May.12 – ARI Çekirdek Kamp Dönemi

13.Haz.2012 – İş Planı Teslim Tarihi

20.Haz.2012 – İş Planı Sunum Günü

11.Tem.2012 – ARI Çekirdek Final Günü

* Tarihler öngörülere göre belirlenmiştir. ARI Teknokent tarihlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Değişiklik yaşanan tarihler ARI Çekirdek Haberler bölümünde duyurulacaktır.