Arf Matematik Topluluğu Ankara Gölbaşı Ortaöğretim Kurumları 1. Matematik Yarışması

Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü ve Arf Matematik Kulübü’nün, ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği Matematik Yarışması’nın ikincisi Ankara’nın Çankaya ve Gölbaşı ilçelerindeki 17 okulun katılımı ile düzenleniyor.

İki bölümden oluşan yarışmanın eleme bölümü 2 Mart 2011 Çarşamba günü 13:30-14:30 saatlerinde izleyicisiz olarak yapılacak. Final bölümü ise 16 Mart 2011 Çarşamba günü 13:30-14:30 saatleri arasında Atılım Üniversitesi Orhan Zaim Konferans Salonu’nda izleyicilere açık olarak gerçekleşecek.

Ortaöğretim kurumları öğrencilerine matematik sevgisinin aşılanması amaçlanan yarışma, matematiğin eğlenceli dünyasından örnekler ile renklendiriliyor. Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanıl Ergenç “Bu yıl Matematik Bölümü olarak, Arf Matematik Kulübü ile birlikte ikinci defa düzenlediğimiz yarışmada, öğrencilerin yarışmacı kimliklerini ön plana çıkartarak bilgilerini değerlendirmelerini, böylelikle özgüvenlerinin artmasını hedefliyoruz. Bunun yanında yarışma öğrencilerin üniversite ortamını tanımasına, yarışmaya katılan okullar arasında sosyal bir ortam oluşmasına ve Atılım Üniversitesi ile ortaöğretim öğrencileri arasında bir köprü oluşmasına da katkı sağlıyor” açıklamasında bulundu. Ergenç sözlerine “Ben şahsen bu yarışmanın bir katkısının daha olacağına inanıyorum; o da matematiğin keyifli yanlarını gençlere gösterme imkanı yaratarak yeni Cahit Arf’ları ülkemize ve matematik dünyasına kazandırmak” şeklinde devam etti.

Yarışmada birinci olan okula bir “notebook” ve ilk üçe giren okulların öğrencilerinin her birine sırasıyla fotoğraf makinesi, i-pod ve “netbook” ve finaldeki tüm okullara katılım plaketi verilecek. Ayrıca, yarışmaya katılan tüm yarışmacılara Atılım Üniversitesi tarafından bilim kitapları ve özel bastırılmış tişört hediye edilecek.

Yarışmaya Katılan Okullar:

1. ANKARA ATATÜRK LİSESİ
2. ANKARA FEN LİSESİ
3. ANKARA TED KOLEJİ
4. AYRANCI ANADOLU LİSESİ
5. BAHÇELİEVLER ANADOLU LİSESİ
6. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ÖZEL AYŞE ABLA FEN LİSESİ
7. Çankaya Çağlayan PINAR KOLEJİ
8. Çankaya İncesu LİSESİ
9. DR.RIDVAN EGE ANADOLU LİSESİ
10. DR. ŞERAFETTİN TOMBULOĞLU LİSESİ
11. GÖLBAŞI ANADOLU LİSESİ
12. JALE TEZER KOLEJİ FEN LİSESİ
13. KIRKKONAKLAR ANADOLU LİSESİ
14. NESİBE AYDIN ANADOLU LİSESİ
15. ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL LİSESİ
16. ÖZEL AYKAN ANADOLU LİSESİ
17. ÖZEL YÜCE FEN LİSESİ