AREL Eğitim Kurumlarında Aktif Deney Yarışması Sona Erdi

AREL Eğitim Kurumları 21.yılında güçlü bir eğitimin yanı sıra “Fen Bilimleri”ne de  verdiği önemle İlköğretim Okulları Arası Aktif Deney Yarışması’nı gerçekleştirdi.

AREL Eğitim Kurumlarının gelenekselleşen “Aktif Deney Yarışması” İstanbul’un farklı birçok bölgesinden okulun katılımıyla giderek büyüyor. Ülkemizde bilim insanı yetiştirmeye katkı sağlamak, ilköğretimde fen eğitimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri araştırmaya yöneltmek ve buluş yapmanın temeli olan deneysel çalışmalara ilgiyi artırmak amacı ile düzenlenen yarışmada bu yıl  55 devlet ve özel İlköğretim okulundan 323 öğrenci bir araya geldi. Öğrenciler 92 grup olarak deneylerini 4 oturumda gerçekleştirdiler.
Yarışmaya katılan geleceğin bilim adamları 6.7.sınıf öğrencileri deneylerini AREL Eğitim Kurumları laboratuarlarında gerçekleştirdiler. Yapacakları deneyleri ve değerlendirme kriterlerini yarışma esnasında öğrendiler. Deneyler 6. ve 7. sınıf Fen ve Teknoloji dersi müfredatından sentezlenerek öğrenci merkezli olarak sunuldu. Öğrenciler grup içinde işbirliğini büyük bir dayanışma içinde gerçekleştirdiler. Yapılan deneyler Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan seçici kurul tarafından her aşamada titizlikle değerlendirildi.  Belirlenmiş sürede yapılan deneylerde süreç ve sonuç değerlendirmesi esas alındı.
Yapılan ödül töreninde katılımcı tüm okul müdürlüklerine anı plaketi, öğrencilere katılım sertifikası ve dereceye giren öğrencilere de madalyaları verildi. Ayrıca tüm katılımcılara çam fidanı  veren AREL Eğitim Kurumları çevreye karşı duyarlılığını bir kez daha göstermiş oldu.