ARABESK MÜZİĞİ SEVMEYEN MENEKŞELER

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: NARİN BİR ÇİÇEK OLAN MENEKŞE BİTKİSİNİN GELİŞİMİNDE MÜZİĞİN ETKİSİNİ İNCELEMEK (ARABESK MÜZİK DİNLEYEN MENEKŞENİN GELİŞİMİNİN KLASİK MÜZİK DİNLEYEN MENEKŞEDEN DAHA YAVAŞ OLDUĞUNU GÖZLEMLEMEK.)

PROJE HEDEFİ: MÜZİĞİN CANLILAR EN ÇOK DA ÇİÇEKLER ÜZERİNDEKİ ÖNEMSENEMEZ ETKİSİNİ KANITLAMAK.ARABESK MÜZİĞİN CANLILAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK.MENEKŞE BİTKİSİNİN GELİŞİMİNİ KLASİK MÜZİK İLE HIZLANDIRMAK.IŞIK,NEM,UYGUN SICAKLIK ARAYAN MENEKŞENİN MÜZİĞE DE İHTİYAÇ DUYDUĞUNU KANITLAMAK.

PROJE ÖZETİ: CANLI GELİŞİMİNDE MÜZİĞİN ÖNEMİNİ UNUTMAMAK GEREKİR.BİZ AYNI BOYDA İKİ MENEKŞE BİTKİSİ ALDIK.BU MENEKŞELERİN YAPRAK VE ÇİÇEK SAYILARI DA EŞİTTİ.BİR AY BOYUNCA İKİ MENEKŞEYİ DE UYGUN ŞARTLARI OLUŞTURDUKTAN SONRA GÖZLEMLEDİK.GÜNÜN BELİRLİ SAATLERİNDE SAKSILARDAN BİRİNE ARABESK MÜZİK DİĞERİNE DE KLASİK MÜZİK DİNLETTİK.VE BİR AY SONUNDA ARABESK MÜZİK DİNLEYEN MENEKŞENİN GELİŞİMİNİN DAHA YAVAŞ OLDUĞUNU GÖRDÜK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROJENİN KONUSU İLE İLGİLİ KAYNAK TARAMASI:PROJE KONUSU İLE İLGİLİ SADECE İNTERNETTEN YARARLANILMIŞTIR. PROJE ÇALIŞMASI SIRASINDAKİ FAALİYETLER:PROJE ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ OLARAK ÖNCE MENEKŞE BİTKİSİNİN YETİŞTİRİLMESİNDEKİ UYGUN ŞARTLAR ARAŞTIRILDI.İKİNCİ OLARAK MÜZİĞİN CANLILAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ARAŞTIRILDI.İKİ SAKSI MENEKŞE BİTKİSİ ALINDI VE TAMAMEN ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARIYLA UYGUN ŞARTLAR OLUŞTURULARAK BİR AY BOYUNCA GÖZLENDİ. FAALİYETLERİN TAKVİMİ:ÇALIŞMALAR 1 EKİMDE BAŞLADI VE 31 EKİMDE SONA ERDİ. KULLANILAN YÖNTEMLER:PROJE SÜRESİNCE SADECE DENEY VE GÖZLEM YÖNTEMİ KULLANILMIŞTIR. PROJE BÜTÇESİ:PROJE SÜRESİNCE SADECE 20 YTL HARCANMIŞTIR. ULAŞILAN SONUÇLAR:PROJE SONUNDA KLASİK MÜZİK İLE YETİŞTİRİLEN MENEKŞENİN DAHA HIZLI GELİŞTİĞİ VE DAHA ÇOK ÇİÇEK AÇTIĞI GÖZLENMİŞTİR.ARABESK MÜZİK İLE YETİŞEN MENEKŞENİN GELİŞİMİ İSE YAVAŞLAMIŞTIR. SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:PROJE SONUCUNA GÖRE KLASİK MÜZİK MENEKŞE GELİŞİMİ ÜZERİNDE OLUMLU BİR ETKİ YAPARKEN ARABESK MÜZİK MENEKŞE GELİŞİMİ ÜZERİNDE OLUMSUZ BİR ETKİ YAPMIŞTIR. DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:PROJE SÜRESİNCE TÜM ARAŞTIRMALARI ÖĞRENCİLER YAPMIŞTIR.ÖĞRETMEN REHBERLİĞİNDE UYGUN ŞARTLAR OLUŞTURULDUKTAN SONRA BİR AY BOYUNCA MENEKŞELERİ ÖĞRENCİLER GÖZLEMİŞTİR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin