ARA TATİLDE ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

Melisa Şahin
Melisa Şahin

Yeri geldi internet bağlantılarında sorunlar yaşadınız yeri geldi cihazlarınızda aksaklıklar meydana geldi. Ama öyle veya böyle evlerinizde online olarak geçirdiğiniz, bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna geldik. 

Pandeminin başlarında online eğitim denince hepimizin aklında soru işaretleri oluşurken bugün dönüp baktığımızda aslında sisteme ne kadar da adapte olabildiğimizi açıkça görebiliyoruz. 

Bugünkü yazımda ilk ve orta kademedeki arkadaşlarımız için 3 hafta boyunca dijitalden biraz daha uzaklaşma imkâ bulabildikleri bu zaman diliminde, vakitlerini daha iyi değerlendirebilmek adına ufak birkaç tavsiye vereceğim.  

 

Hazırsanız başlayalım ! ? 

 

1) Uyku Düzeni Sağlamak 

 

Pandemi dönemi hepimizin uyku saatlerini düzensiz hale getirdi. Düzensiz uyku hem sağlık sisteminizi olumsuz yönde etkiler hem de dikkat eksikliği yaşamanıza sebep olur. Bu durum da gün içinde yaptığınız aktivitelerde konsantrasyon bozukluğu yaşamanıza neden olur. Erken yatmak ve sabahın ilk ışıklarında uyanmak güne daha dinç başlamanıza ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine neden olur. Dinç ve sağlıklı bir beden daha pozitif bir ruh sağlığına sahip olmamızı sağlar.  

 

2)Eksiklerimizi Kapatmak 

 

Dönem içinde eksiğiniz olduğunu düşündüğünüz dersleri veya konuları ele alıp pekiştirmek için üç haftalık süreç harika bir fırsat! Anlamadığınızı düşündüğünüz veya pekiştirmek istediğiniz ders veya konularınızı haftalık programlar düzenleyerek, her gün belirli saatler konu+test şeklinde çalışabilir eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Eksik olduğunuz konuları pekiştirmeniz yeni dönem başladığında konuları daha rahat anlamanıza ve geçmişten gelen konu birikmeleri nedeniyle zorluk yaşamamanıza sebep olur. 

 

 

3) Hobi Oluşturmak 

 

“Sevdiğimiz işleri yapmasaydık, hayatın ne anlamı kalırdı.” Evde daha çok vakit geçirmek zorunda olduğumuz bu süreçte sevdiğiniz işlerle uğraşmak, hayatınıza biraz da olsa renk katmanızı sağlar. Boş vakitlerinizi kendiniz için bir şeyler yaparak değerlendirmeniz can sıkıntılarına birebir çözüm olurken, stres seviyenizi de azaltır. Hobileriniz hayata daha farklı bakış açılarından bakmanıza sebep olur ve kendinize ait geçirdiğiniz birkaç saat özgüveninizi ve kendinize duyduğunuz saygınlığınızın artmasına neden olur. 

 

4) Yeni Bir Yabancı Dil Öğrenmek veya Hakim Olduğumuz Yabancı Dili Geliştirmek 

 

“Bir insanın kendine yapabileceği en iyi yatırım, bilgi hazinesini geliştirerek servet sahibi olmasıdır. “ 

16 yıllık eğitim sürecinde yabancı dil eğitimi almamıza rağmen mezun olduktan sonra bir çoğumuz yabancı dillimizi eksik olarak sahaya çıkıyoruz. Hadi gelin bu üç haftalık tatil dilimi yabancı dil öğrenmeniz veya hakim olduğunuz yabancı dilinizi geliştirmeniz için bir milat olsun.  

Eğitimin daha erişilebilir olduğu günümüzde, artık dijital platformlarda kendinizi geliştirebileceğiniz ve öğrenme şeklinize uygun birçok kaynağa ulaşabilmeniz mümkün. Alın kaleminizi ve kağıdınızı başlangıç için o ilk adımı atın. İstikrarlı bir çalışma dönemi ile geçirdiğiniz birkaç hafta sonucunda başladığınız nokta ile geldiğiniz konum arasında ne kadar yol kat ettiğinizi görmeniz, başlamanın aslında başarmanın yarısı olduğunu fark etmenizi sağlayacak 

 

5)Ailemizle Vakit Geçirmek 

 

Ailemizle vakit geçirmeyi maddelere neden ekledin? Dediğinizi duyar gibiyim. Fakat aynı evlerde olmamıza rağmen gün içinde yaşadığımız iş ve okul temposu nedeniyle birbirimizle ne yazık ki kaliteli vakit geçiremez olduk. Bu tatil sürecinde ailemizle sohbet etmek, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak açık havada hafif tempolu yürüyüşler yapmak hem birlikte geçirdiğimiz zaman dilimini arttırmamızı sağlarken diğer bir yandan da gelecek yıllarda birbirimize anlatabileceğimiz güzel anılar biriktirmemizi sağlar. Beraber vakit geçirdiğiniz kıymetli anılarınızı fotoğrafla sonlandırmayı unutmayın. ? 

 

6) Kitap Okumak 

 

Ve o klasik tavsiye .. ? 

Maalesef ki ailenizden, öğretmenlerinizden kısacası hayatınızda ki herkesten duyduğunuz kitap okuma tavsiyesini vermeden yazımı sonlandırmasam olmazdı. Klişe bir tavsiye gibi görünse de küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazanarak yaşamda yol almanız sadece derslerinizde kolaylık yaşamanıza yol açmaz. Aynı zamanda sosyal yaşamda insanlar ile kurduğunuz diyaloglarda aktarmak istediğiniz mesajı karşı tarafa doğru bir şekilde aktarmanıza, size söylenenleri doğru bir şekilde anlamanıza ve kelime hazinenizin gelişmesini sağlar. 

Düzenli kitap okumuyor veya kitap okumayı pek sevmiyorsanız 100 Temel Eser’den başlayabilir ve kademeli bir şekilde ilginizi çeken türdeki kitapları da okuyarak kitap okuma alışkanlığı kazanmanızı sağlayabilirsiniz. 

 

Deneyim ve tecrübelerimden yola çıkarak ara tatilinizi daha verimli geçirebilmeniz adına öneri yazımın sonuna geldik. Bir sonraki yazıda buluncaya dek, 

 

Sağlıkla kalın .. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

one × 3 =