ANTİOKSİDAN BEBEK OYUNCAĞI

PROJENİN AMACI: Antioksidan olarak kanıtlanmış besin maddelerini kullanarak bir bebek oyuncağını bunların suyu ile boyamak.

GİRİŞ: Sağlıklı ve uzun yaşam söz konusu olduğunda en çok kullanılan sözcüklerden biri de antioksidandır. Vücudumuzda doğal yaşam işlevlerinin devamını sağlayan biyolojik olaylar esnasında, içinde bulunduğumuz çevre nedeni ile etkilendiğimiz sigara, hava kirliliği, güneş gibi etkenler yüzünden, kullandığımız ilaçlar sonucu oluşan ve hücrelere zarar veren maddelere serbest radikal denmektedir.Serbest radikalleri etkisiz hale getiren maddeler ise antioksidan olarak adlandırılmaktadır. Antioksidanlar dışarıdan alınabildiği gibi vücut tarafından da üretilirler. Yaşın ilerlemesi ile üretim azalmakta ve kişiye yetmemekte böylece serbest radikal miktarında da artış oluşturmaktadır. Hücrelerin yapısını bozan bu maddeler tümör oluşumu, kalp damar hastalıkları, bağışıklık çöküşleri, eklem ve romatizmal hastalıklara sebep olabilmektedir.

Vitaminler içinde en etkin antioksidan özelliği olanlar sırası ile C, E ve A vitaminleri, alfa ve beta karotenlerdir. Minerallerde ise selenyum, çinko ve molibden sayılabilmektedir. Üzüm çekirdeği, yeşil çay, kırmızı meyveler (kızılcık, kiraz, vişne şeker pancarı,nar çilek vb.) yüksek ölçüde antioksidan içermekte olup, besinlerde bulunan antioksidan seviyelerinin ölçülmesi amacıyla bir ölçeklendirme vardır. ORAC adı verilen bu ölçeklendirme ile besinlerin antioksidan değerleri bulunabilmektedir.

Son zamanlarda en çok ön plana çıkan antioksidanlar A, C ve E (tokoferol) vitaminleri, selenyum minerali, beta karoten, likopen gibi karotenoidlerdir.www.doktorsitesi.com www.kimyaevi.org www.dogadansaglık.org,

Kırmızı pancarın toprak içindeki yumrularının kırmızı renkte Meyve ve sebzelerdeki kırmızı renk, bu bitkinin antioksidan özellik taşıdığını gösterir. Antioksidan da güç, sağlık demektir. Kırmızı pancara rengini veren pigmentler kansere karşı savaşta etkili bir sebze olmasını sağlıyor.
Kırmızı pancarın, vitamin ve mineral zengini olmasına karşın, tüketiminin çok yaygın değildir. Kırmızı pancar A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. İştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko ve manganez bakımından da zengindir. Bitki, beta karoten ve folat bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirip kan yapımına destek verir. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir. Özellikle soğuk algınlığı enfeksiyonlarının arttığı kış aylarında kırmızı pancarın tüketilmesi, vücudun direncini artırır. KAYNAK Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Diyetisyenlerinden Özgen Arı

Öğrencim araştırmalar yaparak antioksidanlar hakkında geniş bir literatür çalışması yaptıktan sonra en iyi antioksidan olarak bilinen maddelerden bazılarını seçerek tahtadan bir bebek oyuncağını boyamak istedi.

Bebeklerin ilk 1 yaş dönemlerinde tüm nesneleri ağzına götürerek algılamaya ve dişlerini kaşımaya çalıştıkları bilinmektedir. Yapılan tüm bu literatür çalışmalarından sonra tahtadan renksiz bir bebek oyuncağı yaparak bunu seçtiğimiz antioksidan meyvelerin suları ile boyamaya ve bebekler e o yaşlarda dişleri olmasada bu antioksidan meyvelerin sularından yararlanma fırsatı vermek istedik. Ayrıca satın alınan bebek oyuncaklarının boyama ve yapımında kullanılan kimyasal maddelerin ne kadar sağlıklı olduğu tartışma konusu biz doğal yollardan yapılan ve boyanan bu oyuncağın rahatlıkla ağza alınabileceğini düşünüyoruz.

Bir marangozdan yardım alınarak basit bir bebek oyuncağı tasarlandı.1 adet portakal, 1adet nar, 4-5 tane kırmızı pancar turşusu, 1 adet havuç, 1 adet domates, 5-6 tane vişne suları çıkarıldı. Hazırlanan suya tahta oyuncak yatırıldı ve 3 gün bekletildi.Oyuncağın rengi kırmızı pembe bir renk aldı ve boyanmış oldu.Doğal antioksidanlardan boyanmış olan oyuncak bebekler tarafından rahatlıkla ağza alınabilecektir.Ayrıca bu antioksidanları suları sayesinde vücuduna almış olacaktır.Oyuncak ara ara bu suda bekletilebilecek yada farklı antioksidanlar ile boyanarak işlem tekrarlana bilecektir.

Kullanılan yöntem: Araştırma, inceleme antioksidan besinlerin seçimi, sularının çıkarılması ,oyuncağın suları ile boyanması.

Proje Bütçesi : 9 TL

Proje Çalışmasının Takvimi: Kasım Ayı:Literatür taraması, Aralık Ayı: Literatür taraması, Ocak Ayı:oyuncağın yapımı, antioksidanların şeçimi , sularının çıkarılması ve oyuncağın boyanması

DiğerKaynaklar www.radikal.com.tr www.kimyaevi.org,

Prof.Dr.Osman Müftüoğlu; Yaşasın Hayat, Doğan Kitapçılık (İstanbul,2003)

Prof. Dr.Halit Keskin; Besin Kimyası (I-II), İ.Ü. Yayınları, (İstanbul,1987)

“http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Antioksidan&oldid=10485283” adresinden alındı.

www.doktorsitesi.com www.dogadansaglık.org