Antandros Ortaokul Öğrencileri için Resim Yarışması

Yarışma seçici kurulu resim alanında profesyonel ve tanınmış kişilerden gönüllü olarak oluşacak bu anlamda da bölgemizin tanıtımı sağlanacaktır. Dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan eserler önce Tarihi Abdullah Efendi Konağında, Balıkesir ve İlçemiz protokolünün da davet edileceği bir ödül töreniyle sergilenecek, daha sonra başka yerlerde ve dijital olarak sosyal medya hesaplarımızda sergilenmeye devam edecektir.

Resim yarışmasında, Birinciye 3.000, İkinciye 2.000, Üçüncüye 1.000 tl , mansiyon olarak da 5 öğrenciye resim malzemesi verilecektir. Ayrıca okullarda ve şehir içinde dağıtılmak üzere 100 afiş bastırılacaktır. Edremit Ticaret Odamız ödül ve afişlerde maddi destek vermektedir.

Jüri üyelerimiz Halilhan DOSTAL, Doç Dr Yasemin POLAT, Latife AKIN, Alp BARTU, Filiz PELİT de gönüllü olarak değerlendirme yapacaklardır.

Kültürel mirasımız Antandros’un çocuklarımıza daha iyi anlatılmasını ve sanata olan ilgilerini pekiştirecek, ilgisi ve yeteneği olan çocuklarımıza belki de farklı bir ufuk açacak olan bu etkinliğimiz afiş ve duyuru sistemi ile ilçemizdeki 31 ortaokula kaymakamımızın onayı ile ilçe milli eğitim müdürlüğümüzün danışmanlığında duyurulacaktır. Yarışmaya katılacak olan öğrencilerimize eğer isterlerse Antandros Antik kenti tanıtımı kazı alanında ve dernek binamızda yapılacaktır.

Edremit ilçemiz Altınoluk mahallesi sınırlarında yer alan ve kazı çalışmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Ege Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Polat başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen Antandros Antik kenti kazıları devam etmektedir.

4000 yıllık tarihi, göz alıcı mozaikleri ve mitolojisi ile dikkat çeken Antandros, kalkınması turizm ve zeytincilikle olan bölgemiz için de önemli bir tanıtım aracıdır.

Derneğimiz, kazılarla aynı zamanda kurulmuş olup, kazı çalışmalarına destek olmak, gereksinimlerini karşılamak, farkındalık yaratmak amacını gerçekleştirmeye çalışan, yaklaşık 300 üyesi olan kamu yararına bir dernektir.

İlçe Milli Eğitimin de bilgisi dahilinde okullara, öğretmenlere ve öğrencilerimize bu konuda bilgi vermeye çalışıyoruz. Kazı ekibimizden Doç Dr Yasemin Polat’ın projesi olan “Çocuklarla Arkeopark”

Projemizle de 1300 öğrenciye, ücretsiz olarak Antandros, Kültürel Miras, Mitoloji ve Arkeoloji konularında eğitim ve belge verdik, vermeye de devam ediyoruz.

Siz basınımızın değerli üyelerinin de bu etkinliğimize haberlerinizle katkı vereceğinize inanıyor, katkılarınız için şimdiden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

-Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenecek ve dijital platform üzerinden yürütülecek, ortaokullar (5.6.7. ve 8. sınıf) arası resim yarışmasına, Balıkesir ili Edremit ilçesinde yer alan kurumlarda eğitim gören öğrenciler katılabilecektir.

2-Yarışmanın Konusu (İçeriği): ‘Kültürel Mirasımız Antandros; Mitoloji ve Arkeoloji’.

3-Çalışmalar, öğrencilerin kendisine ait olacak ve grup çalışması/çalışmaları, yarışma dışı bırakılacaktır.

4-Katılımcılar, malzeme ve teknik seçiminde serbesttir.

5-Çalışmaların boyutları, A4 formundan (210×297 mm) küçük, 50×70 cm’den büyük olmayacaktır.

6-Öğrenciler, yarışmaya en fazla iki çalışma ile katılabilir.

7-Son başvuru tarihi, 15 Mayıs 2022’dir. Katılımcılar, çalışmalarına ilişkin görselleri, belirtilen tarihe kadar derneğin e-posta ([email protected]) adresine gönderecekler ve her çalışma için aşağıda belirtilen kalemlerden oluşan künyeyi ekleyeceklerdir.

a-Öğrencinin adı ve soyadı,

b-Yaşı,

c-Eğitim kurumu adı ve sınıfı,

d-İletişim bilgileri (okul, ev, cep telefonu ve e-posta adresi),

e-Çalışmanın adı, boyutu, malzeme ve tekniği.

8-Çalışmaların, en iyi şekilde temsil edilmesi/belgelenmesi için, yapıtlara ilişkin görsellerin mümkün olduğunca yüksek çözünürlükte olmasına özen gösterilmelidir.

9-Değerlendirme sonuçları, 01 Haziran 2022 tarihinde katılımcılara ve kamuoyuna duyurulacaktır. Dereceye giren (ilk üç çalışma), mansiyona layık görülen (4, 5, 6, 7 ve 8.liğe) ve sergilenmeye hak kazanan çalışmalar, 15-30 Haziran 2022 tarihleri arasında derneğin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden kamuoyunun takdirine sunulacaktır.

Yanı sıra ödül ve mansiyon almaya layık görülen ve sergilenme hakkı kazanan çalışmalar, Derneğin salonlarında eşzamanlı olarak sergilenecektir. Bu nedenle, anılan kategorilere giren yapıtlar, Dernek yönetimine en geç 10 Haziran 2022 tarihine kadar çerçeveli olarak teslim edilmelidir.

Yarışmaya katkı sağlayan öğrencilere ‘Katılımcı/Teşekkür Belgesi’ verilecektir.

10-Birincilik ödülü: 3.000.-, ikincilik ödülü 2.000.- ve üçüncülük ödülü 1.000.- liradır; mansiyon almaya hak kazanan öğrenciler, sanatsal malzemeyle (defter, tuval, boya vb) ödüllendirilecektir.

İlk üç dereceye giren çalışmalar, Dernek koleksiyonuna dahil edilecektir.

Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

nine + twenty =