Antakya Mesleki Teknik Eğitim ve Bilim Kültür Fuarı

Hatay genelindeki tüm ilk ve ortaöğretim okullarının katılımıyla gerçekleşen bilim şenliğinde, protokol üyeleri ve öğrenciler, Atatürk Caddesi’nden DSİ Parkı’na kadar davul-zurna eşliğinde yürüdü.

Vali M.Celalettin Lekesiz, burada yaptığı konuşmada, bilimsel buluşların önemine vurgu yaptı. Gelişmiş ülkelerde zenginliğin ana kaynağının bilimsel buluşlar ve onların getirdiği artı değerler olduğunu, ticaretin bire 30, teknik bilgi transferinin bire 100 kazandırırken, patentlenmiş orijinal buluşun ise bire 10 bin kazandıracağını ifade eden Vali Lekesiz, “İşte bilim şölenini bunun için düzenliyoruz. Rekabetin olduğu yerde rehavet olmuyor” dedi.
Vali Lekesiz, ilimizin proje üretme sayısı bakımından geçtiğimiz yıl Türkiye 26.lığından Türkiye 3.’lüğüne ilerlediğini ifade ederek, ‘Bu yıl da gururla ifade ediyorum ki, İstanbul’u geride bırakıp Türkiye 1.si olduk. Bundan dolayı Kaymakamlara, milli eğitim müdürlerine, öğretmenlere, öğrencilere, anne ve babalara, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bir başarıyı elde etmek zor. O zoru başardık ama bu başarıyı devam ettirmek daha da zor. Bu birinciliği devam ettireceğiz.’şeklinde konuştu.