ANNEM UNUTUR KİLİT UNUTMAZ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / EYÜP

OKUL ADI: Esentepe İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Esra Kırdemir

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Nergiz Bilgin

PROJE AMACI:
Annelerimizin evden çıkarken evi güvende bıraktıklarını sürekli geri dönerek kontrol etmelerini önlemek amaçlı yaptığımız kapı kilidi kapı kilitlendiği zaman evdeki su, doğalgaz ve elektrik sistemini otomatik olarak kapatması.

PROJE HEDEFİ:
1.ANNELERİN EVDEN ÇIKARKEN SÜREKLİ GERİ DÖNMELERİNİ ÖNLEYECEK BİR MEKANİZMA TASARLANMASI.2.BU MEKANİZMANIN EVİN KİLİDİNE YERLEŞTİREREK EVE GERİ DÖNÜLMESİNİN ENGELLENMESİ.3.KAPI KİLİTLENDİĞİNDE EVDEKİ SU,DOĞALGAZ VE ELEKTRİK SİSTEMİNİN DEVREDEN ÇIKMASININ SAĞLANMASI.

PROJE ÖZETİ:
Bu projemizle annelerimizin evden çıkarken su,elektrik ve doğalgazı geri dönüp kontrol etmelerini önlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla kapı kilidine yerleştirilen sistem sayesinde kapı kilitlendiğinde su elektrik ve doğalgaz devre dışı kalmaktadır.Sistem otomatik olduğu gibi istenilirse manuel hale getirilerek sadece istenilen sistemin devre dışı kalması sağlanır.Bu sayede evler daha güvende olur bizde kapıda annemizi beklemek zorunda kalmayız.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
LİTERATÜR TARAMASI:www.sistema-turk.com, www.volkanonline.comPROBLEM: Annem evden çıkarken sürekli ocak, su ve elektriği kontrol etmek için geri dönüyor. Bu bizim kapıda onu beklememize neden oluyor.bu sorunu nasıl çözerim? HİPOTEZ: Eğer kapı kilidine su, elektrik ve doğalgaz sistemini devre dışı bırakacak bir sistem yerleştirebilirsem annemin sadece kapıyı kilitlemesi gerecek ve bizde onu beklemek zorunda kalmıcaz. BÜTÇE:125 TL TAKVİM:1-30 ekim:Problem tespiti,literatür taraması.1-30 kasım:Malzemelerin temini.1-30 aralık:proje maketinin yapılması.1-20 ocak:maketin test edilmesi. YÖNTEM:1.Demir kapı kilidi alınarak 3?lü dişlerin herbirine su,doğalgaz ve elektrik siviçleri yerleştirildi.2.anahtar kapatıldığında mikrosiviçin devreye girmesi ve rölenin aktif hale geçmesi sağlandı.3.röleden gelen sinyal selonoid valfe hareket verek su ve doğalgazın kapanması sağlandı.4.kilidin açıldığı zaman sinyalin kesilip rölenin devre dışı kalarak valflerin çalışması sağlandı. VERİLER:Problem tespiti yapıldıktan sonra bir anket uygulandı anket sonuçları ekteki gibidir. SONUÇ:Verilerden de anlaşıldığı gibi bu sistem sayesinde evlerimiz daha güvende olacak ve evden çıkarken annelerimiz tekrar geri dönmeyecek ve bizde kapıda onları beklemek zorunda kalmıcaz. TARTIŞMA-ÖNERİ:Bazı durumlarda bu üç sistemin üçüde iptal edilmek istenmeyebilir. Böyle durumlarda otomatik mekanizmanın manuel hale döndürülüp çalıştırılması önerilir.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi