ANKARA İLİ ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ARASI FİZİK KİMYA YARIŞMASI

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ARASI

FİZİK- KİMYA YARIŞMASI

YARIŞMA YÖNERGESİ

GENEL:
◦ Atılım Üniversitesi, Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bölümü ile Fizik Grubu tarafından düzenlenen OrtaÖğretim Kurumları Arası FİZİK-KİMYA YARIŞMASI ortaöğretimin 12. sınıfının birinci döneminin sonuna kadar olan konuları kapsar.
◦ Yarışmaya Ankara il sınırları içinde bulunan tüm ortaöğretim kurumları katılabilir.
◦ Yarışmaya öğrenciler üç öğrenci ile katılabilirler. Okulları temsilen bir danışman öğretmen gözetmen olarak bulunabilir.
◦ Başvurular 15.09.2012 ve 31.12.2012 tarihleri arasında başvuru formunun [email protected] e-posta adresine gönderilmesi yoluyla yapılır.
◦ Yarışma eleme ve final olmak üzere iki aşamadan oluşur. Eleme sınavı sonucunda ilk sekize giren okullar finalde yarışmaya hak kazanır.
◦ Final Sınavı’na herhangi bir sebeple katılamayn öğrencilerin yerine yedek öğrenci sınava giremez. Bu durumdaki okullar finale eksik öğrenci ile katılır.
◦ Final sınavı sonucunda dereceye giren okulların öğrencilerine ödüller verilecektir.
◦ Yarışma hakkındaki tüm duyurular yarışmanın internet sayfasında (fky.atilim.edu.tr) ve Atılım Üniversitesi ana internet sayfasında (http://www.atilim.edu.tr) ilan edilecektir.

1. AŞAMA: ELEME SINAVI
◦ Eleme sınavı 6 Mart 2013 Çarşamba günü, yarışmanın internet sayfasında önceden ilan edilecek bina ve salonda gerçekleştirilecektir.
◦ Eleme sınavında, ekiplere fizik ve kimya branşlarından 5’er tane olmak üzere, toplam 10 soru/problem sorulur. Cevaplama süresi 60 dakikadır.
◦ Bütün ekipler kendilerine aynı anda verilen soruların her birini, tek bir cevap kağıdına, tüm detayları ile beraber çözerler.
◦ Ekiplerin verdiği cevaplar jüri tarafından bir hafta içinde değerlendirilir ve ilk 8 (sekiz) sırayı alan ekipler yukarıda belirtilen internet sayfalarında ilan edilir. Değerlendirme sonucu ekiplerin/okulların sıralanması, sorulan toplam 10 sorudan, branş farkı gözetmeksizin, alınan en yüksek puan üzerinden yapılır.
◦ Eleme sınavı sonucunda ilk 8 (sekiz) sırayı alan ekipler final turunda yarışmaya hak kazanırlar.

2. AŞAMA: FİNAL SINAVI
◦ Final sınavı 21 Mart 2013 Perşembe günü, ilan edilecek bina ve salonda izleyici huzurunda gerçekleştirilecektir.
◦ Bu aşamada ekiplere fizik ve kimya branşlarından 5’er tane olmak üzere, toplam 10 soru/problem yöneltilir. Soruları, yarışmacılar masalardaki ekranlarda, izleyiciler de perdede görebilecektir.
◦ Her soru için verilen cevaplama süresi 3 dakikadır; cevaplama süresinin bitimine 10 saniye kaldığında, sesli bir uyarı verilir.
◦ Ekipler cevaplarını, süre bitmeden önce, o soru için hazırlanmış olan cevap kağıdına yazarlar. Ekiplerden, çözümlerinin detayları olmaksızın, tek bir cevap beklenir.
◦ Süre bitiminde cevap kağıtları kaldırılır ve her ekibin sözcüleri tarafından yüksek sesle okunur. Cevabın olmadığı durumlarda 1cevap yok” denilir.
◦ Her bir sorunun puanı (p), o soruya doğru cevap veren ekiplerin sayısına (n) göre, aşağıdaki gibi hesaplanır:

p  =

{

(16-n)    n < 6
10          n > 6

Yarışma sonunda puan eşitliği olursa, eşit puanlı ekiplere, biri fizikten, biri kimyadan olmak üzere iki tane yedek soru/problem sorulur. Yedek sorular eşitlik bozulana kadar yöneltilir.

DÜZENLEME KURULU

FİZİK
Prof. Dr. Ramazan Aydın
Doç. Dr. Hüseyin Oymak
Yrd. Doç. Dr. Filiz Korkmaz Özkan
Yrd. Doç. Dr. Yasemin Saraç Oymak
Öğr. Gör. Mehmet Işık

KİMYA
Doç. Dr. Şeniz Özalp Yaman
Doç. Dr. Atilla Cihaner
Yrd. Doç. Dr. Belgin İşgör
Yrd. Doç. Dr. Seha Tirkeş

Başvuru
Başvuru Başlangıç Tarihi 15 Eylül 2012
Başvuru Bitiş Tarihi 31 Aralık 2012
Eleme Sınavı 6 Mart 2013
Final Sınavı 22 Mart 2013

Yarışmaya katılım için aşağıda verilen “Başvuru Formu” doldurularak en geç 31 Aralık 2012 tarihine kadar [email protected] adresine gönderilmelidir. Başvuru formunun düzenleme kurulu tarafından alındığına dair bir bilgi e-postası en geç 2 gün içerisinde tarafınıza gönderilecektir. Bu postanın size ulaşmaması durumunda lütfen iletişim bilgilerinden bize ulaşarak durumunuzu bildiriniz.

Başvuru Formu

Ödüller
Yarışmada dereceye giren okulların öğrencilerine çeşitli hediyeler verilecektir. Atılım m-pad, hediye çeki, kitap çeki vb. ödüllerin dağılımı hakkında bilgi daha sonra yarışma internet sitesinden bildirilecektir.

İletişim
Atılım Üniversitesi Ankara ili Ortaöğretim Kurumları Arası Fizik-Kimya Yarışması
Tel: (0312) 586 8330-36
Fax: (0312) 586 8090-91
e-posta: [email protected]
Adres: Atılım Üniversitesi, Kızılcaşar mahallesi, İncek/ANKARA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin