ANADOLU’YU GEZİYORUM eTwinning Projemiz_Derya DEMİRHAN

Anadolu’yu tanıtmak için başlattığımız projemiz sonlanıyor.

Antalya/Kepez Mevlana İlkokulu Sınıf Öğretmeni Derya DEMİRHAN’ın da yer aldığı eTwinning kapsamındaki Anadolu’yu Geziyorum projesi Ocak ayında başlamıştır. Projede amaç güzellikler diyarı Anadolu’muzun tanıtılmasıdır. Proje süresince her ay Anadolu’nun 7 farklı bölgesinden 7 şehir tanıtımı yapılarak e-dergiler hazırlanmıştır. Şehirlerin tarihi-doğal güzellikleri, yemekleri, yöresel kıyafetleri öğrenciler tarafından araştırılmış ve öğrenciler web 2.0 araçlarını kullanarak hazırladıkları e -dergiler yoluyla tanıtımlar yapmıştır. Projede, salgın dönemindeki uzaktan eğitim sürecindeki öğrenciler, yaşadıkları illerden çıkarak farklı illeri araştırıp tanımaları ve tanıtmaları, teknolojiyi ve interneti  bilinçli kullanmaları ile sanal sınıflarda eğlenceli ve keyifli öğrenme ortamı bulmuştur.

Projede Anadolu’daki kültürel miras ögelerinin araştırılıp öğrenilmesine de rehberlik edilmiştir. Yaşadığımız topraklarda var olan ve koruma altına alınan kültürel miras ögelerimizin yaşatılmasında öğrencilerin duyarlılık kazanması hedeflenmiştir.

Proje Anytalya Kepez Mevlana İlkokulu-Derya DEMİRHAN, Yozgat Sorkun Şehit Mehmet Ünal İHO-Hasan SAPMA, Tekirdağ Çerkezköy Mehmet Akif Ersoy İlkokulu-Mustafa TEPE, Yozgat Saraykent Dedefakılı İlkokulu-Gizem SAPMA, Ankara Polatlı İHO-Rabia ESER, Antalya Kepez Ahmet Leman Baydar İlkokulu-Veli AKDEMİR, Aksaray Hacı Cevriye Ünsal Ortaokulu-Gülsevin TERYAKİ, Antalya Finike Cengiz Topel Ortaokulu Utku HİZAN, Mersin Tarsus Dr. Mehmet Şanlı Anaokulu-Mustafa BOZKURT öğretmenleri ile yürütülmüş ve Haziran ayı e-dergisi ile sonlanma aşamasındadır.