Anadolu Vakfı Burs başvuruları

Anadolu Vakfı Burs başvurusunda bulunabilme koşulları nelerdir?
Anadolu Vakfı bursu TC Vatandaşı olup, maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencileri kapsamaktadır. Yurt içindeki devlet okullarına ya da %100 burslu olarak vakıf üniversitelerinin lisans programlarına kayıtlı olmak gerekmektedir. Açık öğretim, ön lisans ve uzaktan öğretim programları kapsam dışındadır.

Anadolu Vakfı Burs başvuruları ne zaman ve nereye yapılıyor?
Burs başvuruları her yıl 01 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında tarihler arasında web sitemiz üzerinden (www.anadoluvakfi.org.tr) alınmaktadır. Duyurular, Anadolu Vakfı web sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla yapılmaktadır.

Hazırlık veya ara sınıfta okuyan öğrenciler burs başvurusunda bulunabilir mi?
Evet, üniversite lisans programlarında okuyan tüm sınıf seviyesindeki adaylar başvuru yapabilir. Öncelik hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerine verilir.

Anadolu Vakfı bursuna başvururken diğer kurum burslarına da başvuru yapılabilir mi?
Evet, diğer kurumlara başvuru yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak burs başvuruları sonuçlandıktan sonra her iki kurumdan da burs kazanılması durumunda iki kurumdan biri tercih edilmeli ve beyan en kısa sürede tarafımıza bildirilmelidir. (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan öğrenim kredisi hariç)

Anadolu Vakfı bursuna başvururken Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredisi/Bursu başvurusu yapılabilir mi?
Evet, başvuru yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredisi alınmasında da bir engel bulunmamaktadır. Eğer Kredi ve Yurtlar Kurumu Bursu kazanıldı ise iki kurumdan biri tercih edilmeli ve beyan en kısa sürede tarafımıza bildirilmelidir. Burs şartlarımızdan biri de başka bir kurumdan aylık nakit yardımı şeklinde burs almamaktır.

Anadolu Vakfı bursunun sonradan geri ödeme veya mecburi hizmet şartı var mı?
Anadolu Vakfı bursu karşılıksız olup öğrenciye bir mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü getirmez. (Şartlı hemşirelik bursu hariç)

Özel yetenek sınavı ile üniversiteye giriş yapan öğrencilere burs verilir mi?
Evet, sanat ve spor dallarında da okuyan öğrencilerine burs imkanı sağlanıyor.

Burs başvuruları hangi kriterlere göre değerlendiriliyor?
Akademik başarı ve öğrencinin gelir durumu dikkate alınarak sıralama yapılır.
Ön değerlendirmeler sonucunda oluşturulan mülakat listelerindeki adaylarla yapılacak görüşme esnasında bursiyer adayına ilişkin değerlendirme ve izlenimler ile nihai karar verilir.

Burs sonuçları, Aralık ayının ilk haftası www.anadoluvakfi.org.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru yapan adaylar, TC kimlik numaraları ile başvuru sonuçlarını sorgulayarak öğrenebilmektedir.

Bursiyer seçilen öğrencilere, tarafımızdan e-posta ile evrak listesi iletilmektedir. İstenilen belgelerin belirlenmiş olan tarihe kadar Anadolu Vakfı’na posta ile gönderilmesi gerekmektedir. Belgeler eksik ise işleme alınmaz ve öngörülen sürede belgelerin tamamı Anadolu Vakfı’na ulaşmadığı takdirde bursiyer hakkını kaybeder.

Burs ödemelerimiz 9 ay süresince aylık olarak Ekim-Haziran döneminde yapılır. Her yeni eğitim ve öğretim yılında ilk kez bursiyer seçilen öğrencilerimize, burs sonuçları Aralık ayının ortasında açıklandığı için, ilk ödeme ilgili yılın Ocak ayı itibariyle başlar. İlgili dönemde ödeme yapılabilmesi için bursiyerlerimizin gerekli bilgi ve belge güncellemelerini yapmış olması gerekmektedir.

Bursiyerlerimiz belirtilen bankada kendi isimlerine TL hesabı açtırırlar. İşlemler (nakit çekme, EFT/havale) ilgi bankaya ait kart ile tüm ATM noktalarından masrafsız yapılabilmektedir. ATM noktaları dışında internet bankacılığıyla yine herhangi bir ücret ödemeden para transferinde gerçekleştirilebilmektedir.

https://www.anadoluvakfi.org.tr/form

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

one + four =