ANA ARI YETİŞTİRME KOVANI

PROJE AMACI: ANA ARIYI DİĞER İŞÇİ ARILARIN SALDIRISINDAN KORUMAK VE ANA ARININ GELİŞİP, BÜYÜMESİ VE DİĞER ARILARIN ANA ARIYI SAHİPLENİP ALIŞMASINI SAĞLAMAKTIR.

GİRİŞ: HERKES TARAFINDAN KULLANILAN NORMAL KOVANLAR ARI YETİŞTİRMEK, BAL VE POLEN ÜRETMEK İÇİN HAZIRLANIR VE ARILARIN KULLANIMINA AÇILIR. NORMAL KOVANLARA ANA ARIYI KOYDUĞUMUZ ZAMAN İŞÇİ ARILAR ANA ARIYI YABANCI BİRİ OLARAK ALGILAMAKTA VE ONU ÖLDÜRMEK AMACI İLE SALDIRMAKTADIRLAR. BÖYLECE ANA ARI ZARAR GÖRDÜĞÜ İÇİN ARILARIN ÜREMESİDE SIKINTILAR OLUŞMAKTADIR. FAKAT ANA ARI KOVANINDA BÖYLE BİR DURUM YAŞANMAMAKTADIR. KOVANA ANA ARI YERLEŞTİRİLİR, ANA ARININ YANINA AZ SAYIDA İŞÇİ ARILAR KONULUR VE BİR SÜRE BU KOVANDA BİRLİKTE YAŞAMALARI SAĞLANIR. BU İŞÇİ ARI VE ANA ARI BİRBİRLERİNE ALIŞTIKTAN SONRA HEPSİ BİRLİKTE DİĞER NORMAL KOVANLARA ALINIR VE ÖNCEKİ OLUMSUZ DURUM YAŞANMAZ. AYRICA, KOVANIN YAPIMINDA KULLANILAN STRAFOR ISI YALITIMININ YANI SIRA HAVA SİRKÜLASYONUDA SAĞLAMAKTADIR.

YÖNTEM: BU KOVAN ARI ÜRETİM MERKEZİNDE DEDENMİŞ OLUP OLUMLU SONUÇLAR ELDE EDİLMİŞTİR.

BÜTÇE: STRAFOR EN: 50CM, BOY: 100 CM 14,64TL, ÇITA 2TL

ÇALIŞMA TAKVİMİ:EKİM- KASIM: PROJE ÜZERİNDE DÜŞÜNME SÜRECİ, ARALIK: PROJEJİ OLUŞTURMA VE MALZEME SEÇİMİ, ARALIK- OCAK: UYGULAMA VE OLUMLU SONUÇLAR ELDE ETME

SONUÇ: ANA ARI KOVANI KULLANILARAK ANA ARI DİĞER ARILAR TARAFINDAN SAHİPLENİLMİŞ BİRLEİKTE YAŞAMAYA ALIŞMIŞLARDIR VE BÖYLECE ARILARIN ÜREMESİ ARTMIŞTIR.

KAYNAKLAR:ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ARICILIK DERGİSİ

BURSA ARICILIK VE TÜRKİYE ARICILIK DERNEĞİ YAYIINLARI