Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması Sonucu

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı’nın organizatörü TÜYAP işbirliği ile bu yıl yedincisi düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2011’in sonuçları belli oldu.

Nisan ayında ilk duyurusu yapılan yarışmaya, son teslim tarihi olan 30 Haziran 2011 gününe kadar 50 proje başvurdu.
Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2011’da Dereceye Girenler
Kazanan 23 ambalaj tasarımını notlandıran Seçici Kurul üyeleri, oybirliği ile karar vererek birinci, ikinci ve üçüncü sırayı alan projelerle dokuz adet mansiyonu belirlemiştir.
1.ye 2.500 TL
2.ye 1.500 TL
3.ye 1.000 TL
9 adet Mansiyon (300 TL / mansiyon) ve
WPO tarafından düzenlenen uluslararası yarışmaya katılmaya yeterli bulunan projelere sertifika verilmiştir.
Yarışma şartnamelerinde de belirtildiği üzere ödül töreni, 15 – 18 Eylül 2011 haftasında 17. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı – Avrasya Ambalaj 2011 İstanbul esnasında yapılacaktır.
Yarışmada dereceye giren projelerin sıralaması Seçici Kurul üyelerinin kararı ile ödül töreninde açıklanacaktır. 1.,2.,3., Mansiyon ve Sertifika almaya hak kazanan projelerin alfabetik listesi (proje adına göre) aşağıda yer almaktadır.

3 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşen seçici kurul toplantısında projeler aşağıda ismi verilen uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir; Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’ndan Ahmet Bülent Zorlu, Gıda Güvenliği Derneği’nden Serap Nazır, Grafikerler Meslek Kuruluşu’ndan Selahattin Sönmez, İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Gülname Turan, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Derya Irkdaş, Marmara Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden, Zeynep Bingel, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden Dalsu Özgen ve Serbest Endüstriyel Tasarımcı Nükhet Hotalı
Başvuranların kimliklerinin sıralama tamamlanıncaya kadar belli olmadığı yarışmada projeler başvuru sahiplerinin vermiş olduğu rumuzlar üzerinden değerlendirmeye sunuldu. Yarışmanın organizatörleri seçici kurul çalışmalarına sadece altyapılsal hizmet sunmuşlar, değerlendirmelere kesinlikle katılmamışlardır. Yarışmanın raportörlüğü ASD Araştırma ve Bilimsel Konular Uzmanı İlkay Kıran Öztürk tarafından yapılmıştır.
Değerlendirme aşamasında her bir proje, fiziksel ve/veya dijital maketi, paftası, yazılı raporu ve tüm bunları dijital ortamda içeren CD’leri ile birlikte titizlikle incelenerek değerlendirilmiştir. Seçici Kurul Üyeleri bütün projelerin incelenmesinden sonra her projeyi tek tek puanlandırmıştır. Bu puanlandırma tamamlandıktan sonra da projeler puan sırasına dizilmişlerdir.
Yarışmada dereceye giren,mansiyona ve sertifikaya layık bulunanlarda dahil olmak üzere toplam 23 projenin sahipleri dilerlerse WPO – Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği Ambalaj Tasarımı Uluslararası Öğrenci Yarışması olan Worldstar Student Competition 2011 yarışmasına
VERA Vantuzlu Şampuan Ambalajı Bireysel KatılımŞükran MadenMarmara Üniversitesi/ Endüstri Ürünleri TasarımıVOL 358Bireysel KatılımDuygu ÇalıkuşuYeditepe Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Zeytinyağı ŞişesiBireysel KatılımMustafa Koçyiğit Anadolu Üniversitesi/Endüstriyel Tasarım
katılabilecekler ve bu yarışma da dünya derecesi almaya hak kazanmak için yarışmaya devam edeceklerdir.
Son başvuru tarihi 30 Eylül 2011 olan bu yılda Çin’de düzenlenecak olan Worldstar Student Competition yarışması hakkında daha ayrıntılı bilgi için [email protected] adresinden İlkay Kıran Öztürk’e ulaşabilirsiniz. (Bu yarışmaya Türkiye’den katılmayı düşünen proje sahipleri en geç 16 Eylül 2011 Cuma gününe kadar projelerini ASD’den İlkay Kıran Öztürk’e iletmek zorundadırlar. Başvurular sizlerin adına ASD tarafından yapılacaktır.)
WPO öğrenci yarışmasının değerlendirme toplantısı 27 Ekim 2011 tarihinde yapılacaktır. Bu seneki Jüri’de WPO’yu temsil edecek 2 uluslararası jüri üyesinden birisi ASD Genel Sekreteri Doğan Erberk’tir. 7 Kasım 2011 tarihinde kazananların duyurulacağı yarışmada ilk üç dereceye girmeye hak kazanan proje sahipleri Aralık 2011’de Çin’de düzenlenecek ödül töreninde ödüllerini kendileri teslim alma fırsatı yakalayacaktır. Bu öğrencilerin masrafları organizatör tarafından karşılanacaktır.
Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
ASD-Ambalaj Sanayicileri Derneği ,Koşuyolu, Katip Salih Sokak No:13 Kadıköy –İstanbul
Telefon: (216) 545 4948 e-mail: [email protected]

http://ambalaj.org.tr/docs/7.Ulusal%20Ambalaj%20Tasar%C4%B1m%20%C3%96%C4%9Frenci%20Yar%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1%20Bas%C4%B1n%20B%C3%BClteni-%C4%B0K%C3%96.pdf