AMAT Konferansı 2012

Important Note: On May 17-18, all presentation will be at TOBB ETU Social Facilities, however, on May 19, all presentation will be at TOBB ETU Main building. To see the university campus plan, please click here.

 

AMAT 2012 Conference intends to bring together researchers from ALL areas of Applied Mathematics and Approximation Theory, such as ODEs, PDEs, Difference Equations, Applied Analysis, Computational Analysis, Signal Theory, and including traditional subfields of Approximation Theory as well as underfocused areas such as Positive Operators, Statistical Approximation, and Fuzzy Approximation. Other topics will also be included in this conference, such as Fractional Analysis, Semigroups, Inequalties, Special Functions, and Summability. Previous conferences which had a similar approach to such diverse inclusiveness were held at the University of Memphis in March 1991, UC Santa Barbara in May 1993, again at Memphis in March 1997 (AMS special session), the University of Central Florida (at Orlando) in November 2002 (another AMS special session), and again at Memphis in 2008. Each of these conferences were followed up in proceedings publications by top publishers and in articles printed in major international journals.

On May 17-20, AMAT 2012 will be held at TOBB University of Economics and Technology in Ankara, which is the capital city of Turkey, on celebrating the 60th birthday of Professor George A. Anastassiou. Please visit the following websites for the detailed CV of Professor Anastassiou:

Wikipedia website
Google website
Each conference participant at AMAT 2012 will receive an electronic copy (pdf) of special issues of journal articles surveying the talks presented at the conference. Please click the General Information link for more details. We invite you to contribute a talk in any area of applied mathematics and  approximation theory. The expected duration of contributed talks is 20 minutes, and the deadline for submitting an abstract is January 1, 2012. Refereed contributed articles will be published as special issues in the “Journal of Concrete and Applicable Mathematics” and “Journal of Applied Functional Analysis”. Furthermore, some related high quality articles will be published as a volume in the Springer – New York. Deadline of the fulltext paper submission is July 1, 2012. Please follow the Abstracts link for more details.

 

AMAT 2012 CONFERENCE PROGRAM
MAY 17, 2012 (THURSDAY):
09:00-09:45 Registration [Place: Conference Hall]
09:45-10:15 Opening Ceremony [Room: Continuity]
10:15-11:00 Invited Lecture [Room: Continuity]
Chair: Oktay Duman
Speaker: George A. Anastassiou
“On neural networks approximation”
11:00-11:30 Coffee-Tea-Cookies Break [Place: Conference Hall]
11:30-12:30 Session 1-A (4 talks) [Room: Limit]
Chair: Margareta Heilmann
 P. N. Agrawal and Karunesh Kumar Singh
“Lp-Saturation Theorem for an Iterative Combination of Bernstein-Durrmeyer Type Polynomials”
 Neha Bhardwaj and Naokant Deo
“A Better Error Estimation On Mixed Summation-Integral Operators”
 Tuba Vedi and Mehmet Ali Özarslan
“Some Properties of q-Bernstein Schurer Operators”
 Mao-Ting Chien and Hiroshi Nakazato
“Constructions of determinantal representation of trigonometric polynomials”
11:30-12:30 Session 1-B (4 talks) [Room: Continuity]
Chair: Ömer Akın
 Haifa H. Ali and Fawzi Abdelwahid
“A Modified Adomian Approach Applied to Nonlinear Fredholm Integral Equations”
 Akhilesh Prasad and Manish Kumar
“Boundedness of pseudo-differential operator involving fractional Fourier transform”
 Hüseyin Yüce and Chang Y. Wang
“Fundamental eigenvalues of biharmonic equations on circularly periodic domains”
 Türker Ertem and Ağacık Zafer
“Prescribed asymptotic behavior of solutions of second-order nonlinear differential equations”
11:30-12:30 Session 1-C (4 talks) [Room: Derivative]
Chair: Tahir Khaniyev
 Mohamed Yusuf Hassan
“Skewed Bimodal Laplace Distribution”
2
 Fatah Benatia and Djebrane Yahia
“Nonlinear wavelet regression function estimator for censored data under α-mixing condition”
 Rassoul Abdelaziz
“Reduced bias of the mean for a heavy-tailed distribution”
 Erna T. Herdiani and Maman A. Djauhari
“Asymptotic Distribution of Vector Variance Standardized Variables without Duplications”
12:45-14:00 Lunch Break [Place: Sultan Cafe]
14:00-14:45 Invited Lecture [Room: Continuity]
Chair: George A. Anastassiou
Speaker: Cihan Orhan
“Weak Filter Convergence for Unbounded Sequences”
14:45-15:00 Coffee-Tea Break [Place: Conference Hall]
15:00-16:00 Session 2-A (4 talks) [Room: Limit]
Chair: Sofiya Ostrovska
 Igor Neygebauer
“Differential MAC Models in Continuum Mechanics and Physics”
 Sunita Daniel and P. Shunmugaraj
“An Approximating Non-stationary Subdivision Scheme for Designing Curves”
 Tarik S. T. Ali
“Sigma Mass Dependence Of Static Nucleon Properties From Linear Sigma Model”
 Dalah Mohamed
“The Matlab Codes to Solves the Static Bending of a Linear Elastic Beam”
15:00-16:00 Session 2-B (4 talks) [Room: Continuity]
Chair: Gusein Sh. Guseinov
 Tahar Haddad and Touma Haddad
“State Dependent Sweeping Process with Perturbation”
 Assia Guezane-lakoud and Nouri Boumaza
“Boussinesq equation with a non classical condition”
 Ahcene Merad
“A Method of Solution for Integro-differential Parabolic Equation with purely integral Conditions”
 Tatiana F. Filippova
“Approximation Techniques in Impulsive Control Problems for the Tubes of Solutions of Uncertain Differential Systems”
3
15:00-16:00 Session 2-C (4 talks) [Room: Derivative]
Chair: Ceren Vardar
 Qais Mustafa
“Comparing the Box – Jenkins models before and after the wavelet filtering in terms of reducing the orders with application”
 Sizar Abed Mohammed
“Comparing Some Robust Methods with OLS Method in Multiple Regression with Application”
 Henning Laute and Ayad M. Ramadan
“New Approach for Multidimensional Scaling with Categorical Data”
 Buslaev A.P., Tatashev A.G. and Yashina M.V.
“On Properties of the NODE System Connected with Cluster Traffic Model”
16:00-16:30 Coffee-Tea-Cookies Break [Place: Conference Hall]
16:30-17:15 Session 3-A (3 talks) [Room: Limit]
Chair: Jerry L. Bona
 Tomasz Rychlik
“Optimal inequalities for linear functions of monotone sequences”
 Heinz-Joachim Rack
“Extensions of I. Schur’s Inequality for the Leading Coefficient of Bounded Polynomials with One or Two Prescribed Zeros”
 Tamás Varga
“Lower and Upper Estemate for Christoffel-function associated with a doubling measure on a quasismooth curve or arc”
16:30-17:15 Session 3-B (3 talks) [Room: Continuity]
Chair: Martin Bohner
 G.Y. Mehdiyeva and A.Yu. Aliyev
“Difference scheme of higher accuracy order for solution of the Dirichlet’s problem”
 Tamaz Vashakmadze
“To Approximate Solution of Ordinary Differential Equations”
 Michael K Wilson and Aihua Li
“Solving Second Order Discrete Sturm-Liouville BVP Using Matrix Pencils”
16:30-17:15 Session 3-C (3 talks) [Room: Derivative]
Chair: Kenan Taş
 Agapitos N.Hatzinikitas
“Fractional Schrödinger operators in one-dimension”
4
 Gusein Sh. Guseinov
“Inverse Spectral Problems for Complex Jacobi Matrices”
 Abdalla Tallafha
“Open Problems in Semi-linear Uniform Spaces”
17:15 END OF THE LECTURES of 1ST DAY
MAY 18, 2012 (FRIDAY):
09:45-10:15 Registration [Place: Conference Hall]
10:15-11:00 Invited Lecture [Room: Continuity]
Chair: Martin Bohner
Speaker: Jerry L. Bona
“Theory and application of water wave models”
11:00-11:30 Coffee-Tea-Cookies Break [Place: Conference Hall]
11:30-12:30 Session 4-A (4 talks) [Room: Limit]
Chair: Heinz-Joachim Rack
 Farzollah Mirzapour and Ali Morassaei
“Harmonic-Geometric-Arithmetic Mean Inequality of Several Positive Operators
 Aisha Ahmed Amer and Maslina Darus
“On Univalence of a General Integral Operator”
 Nagat Muftah Mustafa and Maslina Darus
“Some Extensions of Sufficient Conditions for Univalence of an Integral Operator”
 Shilpi Jain and Praveen Agarwal
“On Applications of Fractional Calculus Involving Summations of Series”
11:30-12:30 Session 4-B (4 talks) [Room: Continuity]
Chair: Elvan Akin-Bohner
 Mohammed Al-Refai
“Basic Results of Nonlinear Eigenvalue Problems of Fractional Order”
 Hilmi Ergoren and M. Giyas Sakar
“Boundary value problems for impulsive fractional differential equations with non-local conditions”
 Weiping Zhong, Xiaojun Yang and Feng Gao
“A Cauchy Problem for Some Local Fractional Abstract Differential Equation with Fractal Conditions”
 Mengke Liao, Xiaojun Yang and Qin Yan
“A new viewpoint to Fourier analysis in fractal space”
5
11:30-12:30 Session 4-C (4 talks) [Room: Derivative]
Chair: Tahir Khaniyev
 Ali S. Yousef
“Edgeworth Approximation for Some Distributions in Business And its Application in the Black-Scholes Option Pricing Model”
 Aurelija Kasparavičiūtė and Leonas Saulis
“Approximation of small probabilities of the sums of random number of summands”
 Marijus Radavicius and Pavel Samusenko
“Testing problems for sparse contingency tables”
 A.P. Buslaev and A.G. Tatashev
“On exact values of monotonic random walks characteristics on lattices”
12:30-14:00 Lunch Break [Place: Sultan Cafe]
14:00-14:45 Invited Lecture [Room: Continuity]
Chair: Cihan Orhan
Speaker: Martin Bohner
“The Spectrum of a q-Difference Operator”
14:45-15:00 Coffee-Tea Break [Place: Conference Hall]
15:00-16:00 Session 5-A (4 talks) [Room: Limit]
Chair: Cihan Orhan
 Reyhan Canatan
“Statistical Approximation of Truncated Operators”
 Ceylan Turan and Oktay Duman
“Statistical convergence on time scales”
 Ferenc Móricz and Zoltán Németh
“Statistical extension of some classical Tauberian theorems”
 Hüseyin Aktuglu and Halil Gezer
“Strong A-summability of order alpha”
15:00-16:00 Session 5-B (4 talks) [Room: Continuity]
Chair: Tamaz S. Vashakmadze
 H. Vaezi and H. Shakoory
“On The Hyers-Ulam stability of non-constant valued linear differential equation xy’=-λy”
 Paria Sattari Shajari and Karim Ivaz
“Nine point multistep methods for linear transport equation”
6
 Yesmakhanova K. R.
“Connection between solutions nonlinear Schrodinger equation and spin system”
 Abderrahmane Zarai and Nasser-eddine Tatar
“Non-solvability of Balakrishnan-Taylor equation with memory term in RN”
15:00-15:45 Session 5-C (3 talks) [Room: Derivative]
Chair: Nusrat Rajabov
 Nazek Al-Essa and Mohamed Nour
“Performance Evaluation of Object Clustering using Traditional and Fuzzy Logic Algorithms”
 Damla Arslan, Mevlude Yakit Ongun and Ilkem Turhan
“Nonstandard Finite Difference Schemes for Fuzzy Differential Equations”
 Faycel Merghadi
“A Related Fixed Point Theorem in n-Intuitionistic Fuzzy Metric Spaces”
16:00-16:30 Coffee-Tea-Cookies Break [Place: Conference Hall]
16:30-17:15 Session 6-A (3 talks) [Room: Limit]
Chair: Weimin Han
 K. Sayehmiri and I. Almasi
“Estimation of hazard function in continues semi-Markova multi-state models”
 Heinz-Joachim Rack
“An Example of Optimal Nodes for Interpolation Revisited”
 Ali Allahverdi and Harun Aydilek
“Three Algorithms for the Assembly Flowshop Scheduling Problem”
16:30-17:15 Session 6-B (3 talks) [Room: Continuity]
Chair: Fatma Ayaz
 El Amir Djeffal; Lakhdar Djeffal and Djamel Benterki
“Extension of Karmarkar’s algorithm for solving an optimization problem”
 A. Guezane-Lakoud and L. Zenkoufi
“Study of third-order three-point boundary value problem with dependence on the first order derivative”
 Tamaz S. Vashakmadze and Yusuf F. Gülver
“Approximate Solution of some BVP of 2Dim Refined Theories”
16:30-17:15 Session 6-C (3 talks) [Room: Derivative]
Chair: Burak Aksoylu
 Muhammed I. Syam and M. Naim Anwar
7
“A computational method for solving a class of non-linear fourth order singularly perturbed boundary value problem”
 Malika Zidani Boumedien
“On Parameterization and Smoothing of B-splines interpolating curves”
 G.Y. Mehdiyeva, Ibrahimov V.R. and Imanova M.N.
“Application of the hybrid method for the numerical solution of Volterra integral equations”
17:15-17:30 Coffee-Tea Break [Place: Conference Hall]
17:30-18:15 Invited Lecture [Room: Continuity]
Chair: Jerry L. Bona
Speaker: Weimin Han
“On a family of models in X-ray dark-field tomography”
18:15 END OF THE LECTURES of 2ND DAY
19:30-22:30 CONFERENCE DINNER
MAY 19, 2012 (SATURDAY):
[Important Note: On May 19, all presentations will be given in the main university building instead of TOBB ETU Social Facilities]
10:00-10:15 Registration [Place: Lecture Rooms Area]
10:15-11:00 Invited Lecture [Lecture Room 1]
Chair: Weimin Han
Speaker: Margareta Heilmann
“New Results for Genuine Szasz-Mirakjan-Durrmeyer Operators”
11:00-11:30 Coffee-Tea-Cookies Break [Place: Lecture Rooms Area]
11:30-12:30 Session 7-A (4 talks) [Lecture Room 1]
Chair: Tomasz Rychlik
 Ali Morassaei and Farzollah Mirzapour
“Alzer Inequality for Hilbert Spaces Operators”
 Demet Binbaşıoğlu and Duran Türkoğlu
“Fixed Point Theorems for generalized contractions in ordered uniform space”
 Erdal Karapınar
“On Partial Metric Spaces and Some Related Fixed Point Theorems”
 K.P.R Rao, Kenan Tas and S. Hima Bindu
“Existence and uniqueness of the common tripled fixed point in generalized metric spaces”
8
11:30-12:30 Session 7-B (4 talks) [Lecture Room 2]
Chair: Canan Çelik Karaaslanlı
 Aytekin M. O. Anwar, Dumitru Baleanu, Fahd Jarad and Fatma Ayaz
“Fractional Calculus Models in DNA”
 Shazad Shawki Ahmed and Shokhan Ahmed
“The Approximate Solution of multi-higher Order Linear Volterra Integro-Fractional Differential Equations with Variable Coefficients in Terms of Orthogonal Polynomials”
 Mehmet Giyas Sakar and Hilmi Ergören
“Alternative variational iteration method to solve the time-fractional Fornberg-Whitham equation”
 A. Guezane-Lakoud and S. Bensebaa
“Existence results for a fractional boundary value problem”
11:30-12:30 Session 7-C (4 talks) [Lecture Room 3]
Chair: Dumitru Baleanu
 J. Sulaiman, M.K. Hasan, M. Othman and S.A. Abdul Karim
“Numerical Solutions of Nonlinear Second-Order Two-Point Boundary Value Problems Using Half-Sweep SOR With Newton Method”
 Burak Aksoylu and Zuhal Unlu
“Robust preconditioners for the high-contrast Stokes problem”
 T. M. El-Gindy; M.S. Salim and Abdel-Rahman Ibrahim
“A Modified Partial Quadratic Interpolation Method for Unconstrained Optimization”
 Uaday Singh and Smita Sonker
“Trigonometric Approximation of Signals (Functions) Belonging to Weighted (Lp-ɛ(t))-Class by Hausdorff Means”
12:30-14:00 Lunch Break [Place: Sultan Cafe]
14:00-14:45 Invited Lecture [Lecture Room 1]
Chair: Margareta Heilmann
Speaker: Dumitru Baleanu
“Open problems in the area of fractional calculus and its applications”
14:45-15:00 Coffee-Tea Break [Lecture Rooms Area]
15:00-16:00 Session 8-A (4 talks) [Lecture Room 1]
Chair: Kenan Taş
 Praveen Agarwal
“Fractional integration of the product of two H-functions and a general class of polynomials”
9
 Bayram Çekim and Esra Erkuş-Duman
“On the g-Jacobi Matrix Functions”
 Boussayoud Ali and Kerada Mohamed
“A generalization of some orthogonal polynomials”
 Bani Mukherjee and Krishna Prasad
“A Deterministic Inventory Model of Deteriorating Items with Stock and Time Dependent Demand Rate”
15:00-16:00 Session 8-B (4 talks) [Lecture Room 2]
Chair: George A. Anastassiou
 Svajunas Sajavicius
“Parallel Solution Schemes for Quasi-Tridiagonal Linear Systems Arising After Discrete Approximations of ODEs/PDEs with Nonlocal Conditions”
 Nusrat Rajabov
“About New Class of Volterra Type Integral Equations with Boundary Singularity in Kernels”
 Ahmet Altundag
“A Hybrid Method for Inverse Scattering Problem for a Dielectric”
 Elvan Akin-Bohner and Raziye Mert
“Oscillatory Behaviour of Solutions of Fourth Order Delay and Advanced Dynamic Equations”
15:00-16:00 Session 8-C (4 talks) [Lecture Room 3]
Chair: Alexander Buslaev
 Kil H. Kwon and J. Lee
“Generalized sampling with multi filterings”
 Tahir Khaniyev, Basak Gever and Zulfiyya Mammadova
“Approximation Formulas for the Moments of Gaussian Random Walk with a Reflecting Barrier”
 Ceren Vardar Acar and Mine Caglar
“On Supremum, Infimum, Maximum Gain and Maximum Loss of Brownian Motion with drift and of Fractional Brownian Motion”
 Feridun Tasdan
“Pairwise Likelihood Procedure To Estimate A Shift Parameter”
16:00-16:30 Coffee-Tea-Cookies Break [Lecture Rooms Area]
16:30-17:15 Session 9-A (3 talks) [Lecture Room 1]
Chair: Oktay Duman
 İsmet Yüksel
“Direct results on the q-mixed summation integral type operators”
10
 Sofiya Ostrovska
“The norm estimates of the q-Bernstein operators in the case q>1”
 Mehmet Gürcan and Muhammet Burak Kilic
“Exchangable Parameters Binomial Approximation”
16:30-17:15 Session 9-B (3 talks) [Lecture Room 2]
Chair: Esra Erkuş-Duman
 Muzaffer Ateş
“On the boundedness and the stability properties of solution of certain third order differential equations”
 Canan Çelik Karaaslanlı
“Dynamical behavior of a ratio dependent predator-prey system with distributed delay”
 Lakhdari Abdelghani
“An iterative regularization method for a class of inverse problems for elliptic equations with Dirichlet conditions”
16:30-17:15 Session 9-C (3 talks) [Lecture Room 3]
Chair: Ömer Akın
 Adil Kadir Jabbar and Chwas Abas Ahmed
“On Generalized k-Primary Rings”
 Boushabi Badr and Boussairi Abderrahim
“Monomorphic structures and homogeneous groups”
 S. Sinrapavongsa and A. Harnchoowong
“On The Number of Representations of An Integer of The Form x2 + dy2 in A Number Field”
17:15-17:30 Coffee-Tea Break [Lecture Rooms Area]
17:30-18:15 Invited Lecture [Lecture Room 1]
Chair: Dumitru Baleanu
Speaker: George A. Anastassiou
“Fractional Inequalities Involving Convexity”
18:30 END OF THE LECTURES of 3RD DAY
MAY 20, 2012 (SUNDAY):
10:00-18:30 Excursion (Beypazarı)
19:00 END OF THE CONFERENCE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin