AMASYA BELEDİYESİ 6.ULUSAL 1. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI

AMASYA BELEDİYESİ 6.ULUSAL 1. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

BİRİNCİ BÖLÜM

KONU

‘’AMASYALI STRABON ve COĞRAFYA ’’

Amasya 8500 yıllık tarihi ile geçmişten günümüze nice medeniyetlere tanıklık etmiş, her sokağında ayrı kültürün izini görebileceğimiz adeta doğal ‘açık hava müzesi’ görünümünde olan şirin bir Anadolu şehridir. Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Tarih boyunca Şehzadeler Kenti olarak anılan bu şehirde bilime, sanata, kültüre öncülük etmiş kişiler de yaşamıştır. Geçmişin medeniyetler kenti Amasya, birçok ilke de öncülük etmenin gururunu binlerce yıldır yaşamaktadır. Geçmişten günümüze bir masal kenti olarak söylenegelmiştir. Son yıllarda turizmin de önemli merkezlerinden birisi olmuştur. Gezginlerin, turistlerin olmazsa olmazı konumundadır.

Dünyanın ilk coğrafyacısı olan STRABON ( MÖ 64- MS 24) bu şirin şehirde doğmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde yaşamış Yunanlı tarihçi, coğrafyacı, gezgin bir filozoftur. Antik dünya hakkındaki coğrafya kitabı ile tanınmıştır. MÖ 44 yılında öğrenimini sürdürmek için Roma’ya gitmiştir. MÖ 31 yılına kadar Roma’da kalmıştır. Yunanistan’ı gezmiş, MÖ 28 yılında Mısır’a gitmiştir. HİSTORİKA HYPOMNENOTO adlı yapıtı yazmıştır. 43 ciltlik kitabı ne yazık ki kayıptır. GEGRAPHUMENA ( Coğrafya) adlı yapıtı günümüze kadar gelmiştir. STRABON’ un Coğrafyası tarihsel bir özellik taşımakla birlikte insanın, kavimlerin ve imparatorlukların fizik dünya ile olan ilişkilerini de belirler.

Binlerce yıllık tarihi boyunca 13 medeniyete ev sahipliği yapmış olan Amasya doğal güzellikleri, hala tarihin izlerini taşıyan bir açık hava müzesi olma özelliğinin yanında, sayısız bilim, sanat, kültür ve siyaset adamının yetişmesinde önemli bir mekân olmuştur.

AMAÇ

“Masalsı Anadolu kenti Amasya’da doğan, dünyanın ilk coğrafyacısı STRABON bu topraklarda, dünya coğrafyacılığının gelişimine, bilim ve sanata; coğrafi keşiflerden uzay çalışmalarına kadar ne gibi katkıları olmuştur? Amasya nasıl bir iklime, coğrafyaya ve kültürel altyapıya sahiptir ki, başta STRABON olmak üzere tarihi boyunca binlerce bilim, sanat adamlarının ve bu dalların gelişmesine yetişmesine öncülük etmiştir.”

“AMASYALI STRABON ve COĞRAFYA” başlığı çerçevesinde içinde mizahı da barındıran karikatür sanatının güzel örnekleri için yapacağınız eşsiz çalışmalarınız için şimdiden başarılar diliyoruz…

YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ARANACAK ŞARTLAR

Yarışma ulusal ve uluslararası ölçekte düzenlenmiş olup amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır.
Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.
İKİNCİ BÖLÜM

YARIŞMAYA KATILACAK KARİKATÜRLERDE ARANACAK NİTELİKLER

1.Çizim tekniği serbesttir. Karikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imza ) olması gerekmektedir.

2.Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm ) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

3.Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.

4.Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte fotoğraflı özgeçmişlerini, adres, telefon ve e-posta bilgilerini şartnameye ekli katılım formunu (EK 1) doldurarak göndermelidir.

5.Yarışmacılar en fazla beş(5) adet karikatür gönderebilirler.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

ESERLERİN TESLİMİ

Her bir eserin arka yüzünde katılımcıların bilgileri yer almalıdır. ( Adı, Soyadı, Adresi, Telefon, TC Kimlik No ve E-posta bilgileri). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
18 yaş altı genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir.
Katılımcılar eserlerini yalnızca Belediyemizin belirlemiş olduğu adrese göndereceklerdir. Bu adrese gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Eserin gönderileceği zarfın üzerine’’ Amasya Belediyesi Karikatür Yarışması’’ yazısı ile sanatçının adı ve soyadı yazılarak, eserle birlikte, belirtilen adrese 21 Nisan 2015 tarihine kadar gönderilmelidir.
Amasya Belediyesinin Şartnamenin İletişim bölümünde bulunan Adresine; posta-kargo ile göndermiş olanlar, elden ve makbuz karşılığı teslim etmiş olacaklardır. Postadaki gecikmeler için Amasya Belediyesi sorumlu tutulamaz. Posta ile müracaatlarda, ilan edilen teslim süresi için son gün; evrakın postaya verildiği değil, Belediye’ye intikal tarihi olarak kabul edilecektir.
Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması gerekmektedir. Şartnameye uygun olarak; kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırılmalıdır.
ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü : 2.500 TL (NET)

İkincilik Ödülü : 2.000 TL (NET)

Üçüncülük Ödülü : 1.500 TL (NET)

Mansiyon (2 Adet) : 750 TL (NET)

Mansiyon-18 Yaş altı (3 Adet)* : 500 TL (Her birine net )

*Mansiyonların 3 tanesi 18 Yaş altı Genç çizerlere özendirme ödülü olarak verilecektir.

SEÇİCİ KURUL

Osman AKBAŞ (Amasya Belediyesi Başkan Yardımcısı )
Şevket YALAZ (Karikatürist)
A.Kadir USLU (Karikatürist)
Mehmet SELÇUK (Karikatürist, temsilci)
Altan ÖZESKİCİ (Karikatürist)
Yusuf KOT (Karikatürist- KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ DENİZLİ TEMSİLCİLİĞİ)
Savaş ÜNLÜ (Jüri Koordinatör -Mizah Yazarı)
YARIŞMA TAKVİMİ

21 Nisan 2015 Salı günü mesai bitimine kadardır.
Jüri değerlendirme toplantısı 2 Mayıs 2015 günü yapılacaktır.
Yarışma sonuçları 5 Mayıs 2015 tarihinde açıklanacaktır.
Ödüller 12- 22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Etkinlikleri çerçevesinde Amasya Valiliği tarafından oluşturulacak İl Kutlama Komitesi’nin belirleyeceği gün, saat ve yerde sahiplerine verilecektir
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

SON HÜKÜMLER

Seçici kurul üyelerine, verilecek ücret, (konaklama ve ulaşım dâhil) Net 1.250 TL dir. (Bu ücret Belediye temsilcisi olarak seçici kurulda bulunan Başkan Yardımcısına verilmez.)
Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin Ulaşım (otobüs ) ve konaklama bedeli Amasya belediyesi tarafından karşılanacaktır.
Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Amasya Belediyesinin belirleyeceği tarih, saat ve yerde sergilenecektir.
Amasya dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait ulaşım ( otobüs ), konaklama ve ağırlama masrafları Amasya Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.) Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir.
Para ödülü kazanan yarışmacıların ödüllerini almaya gelmedikleri taktir de tarafımıza ulaştırdığınız TC kimlik numaranıza PTT Bank yoluyla isminize havale yapılacaktır. ( Mevcut kesintiler yarışmacılara yatırılan ücretten kesilecektir.)
18 yaş altı ve ödül kazanan katılımcılarımızın sadece kendi konaklama ve ulaşım (otobüs) masrafları karşılanacaktır. Velilerinin (Anne, Baba vs.)konaklama ve yol masrafları karşılanmayacaktır.
Ulaşım masrafları için( otobüs )bileti gidiş-dönüş olarak Resmi rayiç bedeller dikkate alınır.
Katılımcı ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarını AMASYA BELEDİYESİ’NE devreder.
Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Amasya Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir.
Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Amasya Belediyesi’nce düzenlenecek olan bir albümde toplanacaktır. Bu albümler yalnızca yarışmada dereceye giren ve düzenlenen albümde eseri yayınlanan katılımcılara gönderilecektir.
Yurtdışından katılmış ödül kazanan yarışmacılarımızın sadece yurt içi yol ve konaklama ücretleri karşılanacaktır.
Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.
SANATÇILARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ.

İLETİŞİM

Yarışma Koordinatör : Salih AKYOL

Tel : 0 358 218 48 14 ( Dış Hat )

Santral : 0 358 218 80 00 Dahili: 150 – 130

Adres : Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Şehit Özcan Özen Sokak No: 15 05100/ AMASYA

E-Posta : yarisma@amasya.bel.tr

Web : www.amasya.bel.tr

(EK-1)

 

Amasya Belediyesi Karikatür Yarışması Katılım Formu

FOTOĞRAF

Adı – Soyadı  : ………………………………………………………………………………….

TC Kimlik No :…………………………………………………………………………………

IBAN No         :…………………………………………………………………………………

Adres             : …………………………………………………………………………………

   …………………………………………………………………………………

Telefon            : ………………………………… Faks: ……………………………………….

E-posta           : ………………………………….@ …………………………………………..

Mesleği            :…………………………………………………………………………………

KISA ÖZGEÇMİŞİ