AMA ÖNCE BİR ÖZÇEKİM

Blog Yazarı
Bilge Sevil ASLANv

Ekho çok güzel bir peri kızıdır ancak Hera tarafından lanetlenmiştir. Bu lanet Ekho’nun duyduğu her şeyin son kelimesini aklında tutup tekrar etmesidir. Ama Ekho’nun sonunu laneti değil kara sevdası belirleyecektir. Ekho, meşhur Narkissos’a aşıktır fakat aşkını ona söyleyemez, onun yerine Narkissos’u gizli gizli izler. Yine böyle bir gün Narkissos’u izlerken, Narkissos ile konuşan arkadaşının sesini yansıtır. Bu esnada Narkissos arkadaşlarının kendisine seslendiğini sanıp sesin geldiği yöne doğru koşar. Narkissos’un kendisine doğru koştuğunu zanneden Ekho çok heyecanlanır ve kollarını açarak Narkisso’u bekler. Fakat Narkissos, Ekho’yu iter ve hiç umursamadan oradan uzaklaşır. Bu olaydan sonra gururu kırılan Ekho bir mağaraya kapanır ve orada aşkından eriyip gider.

Narkissoss da benzer bir sona sahip olacaktır. Ekho’nun ölümünü duyup çok sinirlenen Tanrılar, Narkissos’un da kara sevdaya kapılıp acı çekmesini ister. Tanrılar tarafından Narkissos’u cezalandırmak için görevlendirilen Nemesis, Narkissos için söylenen “Kendini bilmediği sürece uzun bir ömrü olacak” kehanetini hatırlar. O da av izindeki Narkissos’u bir nehir kenarına gelmesini sağlar. Susamış ve bitkin olan Narkissos su birikintisine eğildiğinde oradaki yansımasını görür ve Ekho’yu reddeden kalbi, kendi yansımasına aşık olur. Fakat yansımanın kendi yüzü olduğunun farkında değildir. Artık her gün suyun kenarına gelerek sevgilisini yani kendisini uzun uzun izler. Ancak bir gün sevgilisine dokunmak için eğilir ve suya düşüp boğulur. Ölü bedeni kaybolur ve yerine “nergis” çiçeği açar. Peki, bugün Narkissos ne yapıyor?

NERGİS KOKULARI

Kendimizi doya doya izleyebilmemiz için su birikintisinden daha iyi bir fikir olan aynalar  14. yüzyılda Venedik’te geliştirildi. Aynanın icadı ve geliştirilmesiyle bulunan mercek de Narcisos için çok önemli olacak başka bir icada vesile oldu. 1816 yılında, Joseph Niepce, bir mücevher kutusu ve bir mercekle ilkel bir fotoğraf makinesi yapmayı başardı. 1914’te Rus düşesi Anastasia Nikolaevna’nın 13 yaşındayken ayna yardımıyla kendi fotoğrafını çekti ve selfie’nin il versiyonu oldu. 1839’da ise bugün bildiğimiz selfie ilk kez Robert Cornelius tarafından çekilir. Böylece su birikintisinden başlayan Narsizmin hikayesi de bugün cep telefonlarımızın ön kameralarına tam anlamıla taşınmış oldu.

2013’ün Kasım ayında Oxford Sözlüğü tarafından yılın kelimesi seçilen “selfie” sanki yıllardır hayatımızda değil mi? Tdk’nın uygun bulduğu adıyla özçekim hayatımızın bir parçası artık. Sosyal medya hesaplarınıza şu an göz ucuyla bakarsanız en az bir tane örneğini görebilirsiniz ya da galerinizdeki kendi özçekimlerinizi. Bugün, bu kadar normalleştirdiğimiz selfie, “Ben buradaydım.” ya da “Ben de varım.” demenin bir başka yolu esasen. Bu noktaya kadar sorun yok gibi. Ancak bunlar her gün çekiliyorsa ve sosyal medyada da paylaşılıyorsa nergis kokuları da duyulmaya başlıyor.

APA’ya göre selfie çekmek ile psikolojik bir çok psikolojik rahatsızlık ile ilişkili. Bunlardan biri yeni bir tanı olan “selfitis”. Selfitis, ilk olarak parodi bir haberde kullanıldı aslında. Fakat 2015’te yayınlanan bir araştırma ile resmi olarak tanımlandı. Kişinin kendini beğenme eksikliğini telafi etme ve mahremiyet boşluğunu doldurmanın bir yolu olarak takıntılı bir şekilde selfie çekmesi ve bunları sosyal medyada paylaşması olarak tanımlanan “selfitis”, bir takıntıdan daha fazlası.

ULUSLARARASI SELFİE GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

Neredeyse yemeklerimizi bile ‘fotoğrafta güzel görünebilecek’ cinsten sipariş ediyoruz, telefonlarımızı ön kamera çekim kalitesine göre almamız çok önemli hatta telefonlarımız üst üste çekilmiş selfiler ile dolu ve artık günlük selfie çekmek, uyanıp yüzümüzü yıkamak gibi bir ritüel! Oysa selfie çekmek uğruna tarihi eserler parçalandı, bir çok trafik kazası ve ölümler oldu. fakat selfie itibarından hiç bir şey kaybetmedi!

Bugün de onun şanına şan kattığımız bir gün. Çünkü selfie çekmeyi çok seviyoruz, onu paylaşmak ve aldığımız ‘like’ları görmek ise Narkissos’un suda gördüğü yansıması gibi dayanılmaz ve vazgeçilmez. Madem bugün (21 Haziran) de selfie günü, bir selfie çekip paylaşmaktan ne zarar gelebilir ki?