Altın Güvercin Müzik Yarışması 2012

Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, Türkiye’nin pop müzik alanında yaşayan geleneksel tek müzik yarışmasıdır.
Yarışmanın dünden bugüne yaşamı hoş bir müzikal yolculuğu içeriyor.
Bu güzel ve anlamlı yolculuk 1985 yılının bir Temmuz akşamında Kuşadası’nda başlamıştır. Kuşadası Festivali’nin organizasyon komitesi, Festivalin kapanış yemeğinde gelecek organizasyonları değerlendirirken nitelikli ve geleneksel bir yarışma yaratmanın yalnız Kuşadası’na değil tüm Türkiye’ye yararlı olacağı inancını dile getirmiştir.

Planlanan müzik yarışmasının “beste ağırlıklı” olması uygun görülmüş ve barışın sembolü güvercinden esinlenerek yarışmanın ismi “Altın Güvercin” olarak belirlenmiştir. 1986 yılı başlarında organizasyon sorumlusu Ali Rıza TÜRKER, yoğun araştırmalar ve çalışmalar yaparak hukukçu danışmanlarında katkısıyla “Altın Güvercin Müzik Yarışması” nın bugün 60 maddeye varan örnek şartnamesini hazırlamıştır.
Türkiye’de birçok müzik organizasyonuna da yol gösteren Altın Güvercin Şartnamesi, yarışmaya katılacak amatör ve profesyonel müzisyenlere yarışma koşullarını anlattığı gibi, onları hakları konusunda da uyarmaktadır.

Nitelikli Şartnamenin önderliğinde ilk Altın Güvercin Müzik Yarışması 1986 yılında Kuşadası’nda düzenlenmiş ve ilk yılın birinciliğini Fatih ERKOÇ kazanmıştır.

Yarışmanın belli başlı özellikleri şunlardır:

1-) Altın Güvercin’e başvuran eserler iki aşamalı bir değerlendirmeden  geçerler. Ön eleme ve final jürisi puanlamalarından sonra simgesel ve parasal ödüller sahiplerine halkın huzurunda verilir.

2-) Bir beste yarışması olan Altın Güvercin Müzik Yarışması, amatör ve profesyonel tüm bestecilere açıktır.

3-) Yarışmanın büyük finalinde, finalist eserleri her yıl kurulan yarışma büyük orkestrası canlı olarak icra eder. Play-Back kesinlikle yapılamaz. Yarışmaya bugüne dek 4000 civarında eser gönderilmiştir.Ön elemeyi gerçekleştiren ve otoritelerden kurulu ön jürinin titizliği nedeniyle başvuran besteler ve seçilen besteler ülkemizin popüler müzik hayatına nitelik kazandırmıştır.

4-) Demokratik ve şeffaf bir sistem uygulanan yarışmanın her ayrıntısı şartnamede belirtilmiştir. Kurallarla örülü bir sistem içinde yaşayan Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, bir çok anlamda Türk Pop Müziğine güç kazandırmıştır. Genç yetenekleri kitlelere tanıtmış, yeniden popüler olmak isteyen eski yorumcuları ödüllendirmiş, müziğin sanayi yaşamının çarklarına canlılık getirmiştir.

19 yıldır yapılmakta olan Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda; Fatih ERKOÇ, Harun KOLÇAK, Aşkın Nur YENGİ, Cem KARACA, Asya, Eda ve Metin ÖZÜLKÜ, İzel-Çelik ve Ercan, Bora AYANOĞLU, Suavi, Burak UÇKUN, Mert EKREN, Şebnem ÖZSARAN, Tayfun DUYGULU, Işın KARACA, Burak UÇKUN, Caner YEMEZ, Cem DOĞANGİL, Alper KÖMÜRCÜ ve Hale ÖZBAŞ gibi popüler isimler büyük ödüle kavuşmuştur
 ÖDÜLLER
1. Besteye20.000 TL ve Altın Güvercin Ödülü2. Besteye10.000 TL ve Gümüş Güvercin Ödülü3. Besteye5.000 TL ve Bronz Güvercin Ödülü En Başarılı Yorumcu Ödülü
Altın Güvercin, aslında bir beste yarışması olmasına karşın şarkıcı performanslarının ciddiye alınması nedeniyle Türk Müzik sektörüne büyük değerler kazandırmıştır.

Finaldeki  “En Başarılı Yorumcu” , Büyük Jüri’nin verdiği oylar sonucu belirlenecektir. Barış Manço Onur Ödülü Onursal anlamda değer büyük olan bir başka ödül ise rahmetli Barış Manço adına düzenlenen ödüldür.

Bu ödül müzik sektörüne büyük katkılar sağlamış kimliklere veriliyor. Bu yıl bu ödül Manço Ailesi’nin de görüş ortaklığı çerçevesinde müzik sektörüne kalıcı hizmetler sağlamış bir müzik insanına verilecektir. “Barış Manço Onur Ödülü”nü geçtiğimiz yıllarda Atilla Özdemiroğlu, Sezen Aksu, Kayahan, M.F.Ö. , Zülfü Livaneli ve Modern Folk Üçlüsü kazanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin