ALTIGEN ÖRÜNTÜLER KONUT SORUNUNU HALLEDER

Proje Tanıtımı:
PROJE HEDEFLERİ: Nüfusu fazla olan yerleşim alanlarındaki konut sıkıntısına çözüm bulamak için altıgen örüntülerden yararlanarak altıgen binalar tasarladık.

Projenin özeti: arıların bal peteğinin altıgen oluşu da herkes tarafından bilinen bir özelliktir. Peki, arıların neden sekizgen veya beşgen gibi geometrik şekillerde petekler değil de özellikle altıgen petekler yapmaktadırlar sorusu aklımıza geldi. Bu sorunun cevabı, “Bir alanın maksimum kullanımı için en uygun geometrik şekil altıgendir.” Altıgen hücre, en çok miktarda bal depolarken, inşası için en az balmumu gerektiren şekildir. Yani arı, olabilecek en uygun şekli kullanmaktadır.

Arıların bu muhteşem yapılarından yola çıkarak, nüfusu fazla olan ve yerleşim alanı sıkıntısı çekilen büyük şehirlere uyarlamaya karar verdik. Yapılan altıgen şekilli binalarda birim alan en uygun şekilde kullanılacak ve inşası için de daha az malzeme kullanılacaktır. Böylelikle daha az alan ve yapı malzemesi kullanılarak daha fazla kişi ekonomik koşullarda ev sahibi olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin