ALTIGEN ÇÖP KOVASI

PROJENİN ADI : ALTIGEN ÇÖP KOVASI

PROJENİN AMACI: ARI PETEĞİNDEN ÖRNEK ALINARAK,EN AZ MALİYETLİ VE EN ÇOK HACMİ İÇİNE DEPOLAYAN ALTIGEN ÇÖP KOVALARI TASARLAMAK.

PROJENİN HEDEFİ: SINIF İÇİNDEKİ ÇÖP KOVALARINI ALTIGEN HALİNE GETİREREK MATEMATİĞİN GÜNLÜK HAYATTAKİ YERİNİN FARK EDİLMESİNİ SAĞLAMAK BUNUN YANI SIRA ALTIGENİ DİĞER GEOMETRİK ŞEKİLLERLE KIYASLAYARAK BULUNDUĞU ALANI EN EKONOMİK ŞEKİLDE KULLANAN VE EN ÇOK HACMİ İÇİNE DEPOLAYAN BİR ÇOKGEN OLDUĞUNU İSPAT ETMEK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: SINIFTAKİ ÇÖP KOVALARI STANDART ÖLÇÜLERDE HAZIRLANDIĞI İÇİN VE SINIFLARIMIZ KALABALIK OLDUĞU İÇİN (ORTALAMA 55-60 ÖĞRENCİ) BOYUTLARI BELİRLİ BİR ALANI MAKSİMUM ÖLÇÜLERDE KULLANMAK İSTEDİK,BUNUN İÇİNDE ARI PETEKLERİNDEN ÖRNEK ALARAK ÇÖP KOVALARINI ALTIGEN YAPMAYA KARAR VERDİK FİKRİMİZİ TESPİT ETTİKTEN SONRA MALZEMELERİ BELİRLEDİK. KARTON TEMİN ETTİKTEN SONRA ŞERİTLER HALİNDE KESİLEREK ALTIGEN ŞEKLİ VERİLMİŞ OLDU.ÇÖP KOVAMIZINA EN SON ALTIGEN ŞEKLİNDE BİR KAPAK İLAVE ETTİK.

KULLANILAN YÖNTEM: ANALİZ ,GENELLEME,AKIL YÜRÜTME,ÇİZİM TASARIM.

ULAŞILAN SONUÇLAR: ÇÖP KOVALARINI ALTIGEN YAPARAK BİRİM ALANDAKİ KULLANIM MİKTARINI ARTIRMIŞ OLDUK.AYNI MİKTARDA MALZEME KULLANILARAK OLUŞTURULAN ÇOKGENLERDE EN FAZLA ALANA ALTIGENİN SAHİP OLDUĞUNU TESPİT ETMİŞ OLDUK.

İLGİLİ LİTERATÜR: İNTERNET ,MATEMATİK SİTELERİ

PROJENİN TAKVİMİ: 10-30 KASIM : PROBLEM TESPİTİ, KONU

ARAŞTIRILMASI

1-31 ARALIK : MALZEME TEMİNİ,PROJE YAPIMI

1-8 OCAK: MAKETİN TEST EDİLMESİ

PROJE BÜTÇESİ: 10 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VEYA KURUMLAR : MATEMATİK ÖĞRETMENİM ,AİLEM

PROJE ÖZETİ: ARILARIN BİRİM ALANI EN İYİ ŞEKİLDE KULLANMAK AMAÇLI PETEKLERİNİ ALTIGEN YAPTIĞINI DOĞADAN BİLMEKTEYİZ.İSTEDİK Kİ DOĞADAKİ BU MATEMATİK HARİKASINI SOMUT BİR ÖRNEKLE HERKESE TANITALIM.BU AMAÇLA ÖZELLİKLE ÇOK KALABALIK OKULLARDA ÇOKCA İHTİYAÇ DUYULAN ÇÖP KOVALARINI ALTIGEN HALİNE GETİRELİM.BÖYLECE HEM MATEMATİĞİN GÜNLÜK HAYATTAKİ YERİNE DİKKAT ÇEKELİM,HEM DE BİRİM ALANDAKİ KULLANIM MİKTARIMIZI ARTTIRARAK AKILCIL BİR ÇÖZÜM SUNALIM.