ALTIGEN AKVARYUM

Projenin Amacı: Geometrik cisimleri ve bu cisimlerin bize sağladığı kolaylıkları hayatımıza uygulamak. Altıgen prizma harika bir yapı olan bal peteğinin insan hayatında da aktif bir şekilde kullanımını sağlamak.

Giriş: Bal peteğinden esinlenerek akvaryum yapmak istedim. Yaptığım araştırmalar sonucunda altıgen prizmaların özelliklerini inceledim ve mükemmel bir cisim olduğunu fark ettim. Ayrıca altıgenle harika süslemeler yapılıp, yapılan şekillerde de Altın Oran kuralı olduğu için çok sağlam ve estetik görünmektedir. Daha önce yapılan balık çiftliklerinde altıgen prizma şeklinde birbirine bağlı havuzlar yaptığımız zaman hem daha fazla balık barındırabiliriz hem de sağlam yapılar elde ederiz. Projelerde Altın oran kuralının sadece depreme dayanıklı ev yapımında kullanılmış. Benim projemde altıgen prizma ile Altın Oranı akvaryum hatta balık çiftliklerinde havuzlarda kullanımı sağlamak. Arıların peteği altıgen olmasının sağladığı kolaylıkları hayatımız da kullanmak. Altıgen prizma ile yaptığımız akvaryumun hem maliyetinin az olması, içinde bulunacak balıklara geniş bir ortam sağlaması projemizin hayvanlar içinde faydalı olabileceğine inanıyorum. Geometrik cisimleri bilinçli bir şekilde kullanmanın yollarını bulmak. Yapılarımızı estetik ve sağlam yapmak. Az malzeme ve masrafla daha büyük(hacimli) yapılar inşa etmek. Yaptığım projede matematik ve teknoloji tasarım öğretmenlerimden destek aldım.

Kullanılan Yöntem: Düzdün altıgenlerle yalnız ya da diğer çokgenlerle birlikte birçok süsleme (kodları) oluşturulabilir. Altıgen prizmaları aynı alana sahip diğer prizmalar ile karşılaştırdığımız zaman hacim üstünlüğü ön plana çıktığını gördüm. Altıgen prizmanın bu özelliği akvaryum yapımında kullanmak istedim. Altıgen prizmanın da en iyi depo şekli, estetik görünmesi ve sağlam bir cisim olması, altıgen prizmanın hayatımızdaki yerini ve önemini bir kez daha görmek için yeterlidir. 137,50 (altın oran kuralını veren açı) merkez açı ile dağılan noktalar Altıgenin köşe noktalarını verdiği için altıgenden oluşan süslemeler altın oran kuralına uymaktadır. Altıgen prizmaları arıların bal peteğinde kullanması da ayriyeten dikkatimi çekti. Arı peteği ile ilgili yaptığım araştırmalarda da Altıgen Prizmanın sağlam bir yapıya, estetik bir görünüşe ve az alanda çok depo edebilme özelliklerinin olduğunu gördüm. Yaptığımız akvaryumda balıklara geniş bir alan sağlamış olduk. Geniş ve ferah ortamda hayvanların sağlıklı olacağına da inanmaktayım.

Proje Bütçesi: Akvaryum malzemesi 40 TL

Proje Takvimi: 3.Ekim.2011 ? 30.Kasım.2011 / konuyla ilgili araştırmanın yapılması. 01 Aralık 2011?11 Ocak 2012 elde edilen verilerin toplanması ve verilerin karşılaştırılması, 16 ocak? 3 şubat 2012 / Proje raporunun yazılarak elektronik ortamda başvurunun yapılması,

Kaynaklar:http://mebbis2.meb.gov.tr/bubenimeserim/projebankasi.aspx,