ALTERNATİF HÜCRE BOYASI

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Kırşehir
Okulun Adı:
Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi
Hazırlayan Öğrenciler:
Özge Nurdan ATALAY
Elif Gizem TURAN
Danışman Öğretmen:
Tuncay ŞAKİR

PROJE AMACI:
PROJEMIZDE ÇEŞITLI HÜCRE BOYALARINA KARŞI MALIYETI ÇOK DÜŞÜK OLAN KENDI HÜCRE BOYAMIZI ÜRETMEYI AMAÇLADIK. METILEN MAVISI, METIL ORANJ GIBI MIKROSKOPLA GÖZLEMDE HÜCRE BOYASI OLARAK KULLANILAN KIMYASALLARA KARŞI, KOLAYCA ÜRETILEBILECEK BIR HÜCRE BOYASI ÜRETMEK.

PROJE HEDEFİ:
MALIYETI DÜŞÜK ALTERNATIF BIR HÜCRE BOYASI ÜRETMEK. KIMYASAL HÜCRE BOYALARININ KIMYASAL ETKILERINDEN UZAK DURMAK. HÜCRE BOYASI TEMIN ETME SORUNLARINI ÇÖZMEK

PROJE ÖZETİ:
KIRŞEHİR İLİ KAMAN İLÇESİ JAPON BAHÇESİNDE BOL MİKTARDA BULUNAN JAPON KURTBAĞRI (LİGUSTRUM JAPONICUM) MEYVELERINI KULLANARAK MALIYETI ÇOK DÜŞÜK ALTERNATIF BIR HÜCRE BOYAR MADDESI ELDE ETMEK ISTEDIK. TOPLADIĞIMIZ MEYVELERİ LABARATUVARIMIZDA KAYNATTIK VE SÜZDÜK. ELDE ETTİĞİMİZ SIVIYI SOĞAN ZARINI KULLANARAK MIKROSKOPTA TEST ETTIK. BOYAMIZIN ÖZELLIKLE HÜCRE ZARI VE ÇEKİRDEĞİNİ BOYADIĞINI GÖRDÜK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
İLIMIZ KAMAN ILÇESI JAPON BAHÇESINDE BOL BULUNAN JAPON KURTBAĞRISI (LIGUSTRUM JAPONICUM) MEYVELERINDEN TOPLADIK. HAVANDA EZDIKTEN SONRA KAYNATTIK.KAYNATTIKTAN SONRA SÜZEREK SIVI KISMI AYIRDIK.SOĞAN ZARINI LAMA KOYDUK BOYAMIZDAN EKLEDIK.LAMELLE KAPATARAK FAZLA BOYAYI PEÇETEYLE ALDIK.MIKROSKOPTA GÖZLEMLEDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
AYIKLAMA – EZME – KAYNATMA – SÜZME SOĞAN ZARINI ÇIKARTTIK.LAMIN ÜZERINE BIR DAMLA SU DAMLATTIK VE ZARI LAMIN ÜZERINE YERLEŞTIRDIK. BOYAMIZDAN BIR DAMLA DAMLATTIK VE BEKLEDIK.LAMELLE KAPATTIK. FAZLA SIVIYI PEÇETE EMDIREREK UZAKLAŞTIRDIK. ÖRNEĞIMIZI MIKROSKOPTA ÇEŞITLI BÜYÜKLÜKTEKI OBJEKTIFLERLE GÖZLEMLEDIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
JAPON KURTBAĞRI MEYVELERININ KOYU RENKTE SIVISI OLDUĞUNU GÖZLEMLEDIK. HÜCRENIN ÖZELLIKLE ZAR VE ÇEKIRDEK KISMINI BOYADIĞINI GÖRDÜK. FEN VE BIYOLOJI LABARATUVARLARINDA KOLAYLIKLA KULLANILABILECEĞINI DÜŞÜNDÜK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
JAPON KURBAĞRI MEYVELERININ KOYU RENKTE SIVI IÇERIĞINE SAHIP OLDUĞUNU GÖZLEMLEDIK.ÖZELLIKLE KAYNATTIKTAN SONRA BU KOYULUĞUN ARTTIĞINI GÖZLEMLEDIK. BOYAMIZIN ÖZELLIKLE HÜCRE ZARI VE ÇEKIRDEĞINI BOYADIĞINI GÖRDÜK. OKULLARDA ÇOK RAHAT KULLANABILECEĞINI DÜŞÜNÜYORUZ.

KAYNAKLAR:
BIYOLOJI 9, MILLI EĞITIM BAKANLIĞI YAYINLARI, DERS KITAPLARI DIZISI ISTANBUL 2008 FEN VE TEKNOLOJI DERS KITABI 6, MILLI EĞITIM BAKANLIĞI, ANKARA 2006

PROJENİN TAKVİMİ:
20 EKIM – 01 KASIM 2009 PROJE FIKRININ OLUŞMASI 01 KASIM – 10 KASIM 2009 PROJE ILE ILGILI ARAŞTIRMANIN YAPILMASI 10 KASIM – 15 ARALIK 2009 PROJE ILE ILGILI MALZEMELERIN HAZIRLANMASI 15 ARALIK 2009 – 15 OCAK 2010 PROJENIN GERÇEKLEŞTIRILMESI 15 OCAK – 20 OCAK PROJE RAPORUNUN HAZIRLANMASI

PROJE BÜTÇESİ:
PROJEMIZDE MALIYET OLARAK SADECE EVIMIZDEN GETIRDIĞIMIZ 1 ADET SOĞAN KULLANDIK.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
KIRŞEHIR ILI KAMAN ILÇESI JAPON BAHÇESI IDARESINE TEŞEKKÜR EDERIZ.