ALİ KUŞÇU UZAY EVİ EĞİTİM İÇERİĞİ

Ali Kuşçu Uzay Evi, 30 Kasım Pazar 13.00’da açılıyor.
Sümeyye Ceylan ve Zeynep Handan Sula Aydoğan ve ekibinin hazırladığı proje küçük astronotlarını bekliyor.

Eyüp sınırları içerisinde Alibeyköy Spor Kompleksi sahasında bulunan Osmanlı Parkı’nda hizmet verecek.

Kendisi küçük olan ama hedefi büyük olan Proje: Ali Kuşçu Uzay Evi ve Mini Uzay Müzesi

İbn-i Sina’nın bir sözü vardır: “İlim ve sanat itibar görmediği toplumu terk eder.” Binlerce yıllık bir medeniyetin üzerinde yükselen ülkemiz uzay araştırmalarında gelişmiş ülkelerin maalesef çok gerisindedir. Çocuklarımız ve gençlerimizin ufuklarının genişlemesi ve ileriye doğru yeni ışıklar yakabilmeleri için biraz geçmişten gelen biraz geleceğin yolunda rehberlik edenler olabilmek adına Uzay Evi fikri ortaya çıktı.
Anadolu topraklarında yüzyıllarca büyük itibar görmüş olan uzay araştırmalarına itibarını yeniden kazandıracak geleceğin bilim insanlarına ilham vermek Ali Kuşçu Uzay Evi ve Mini Uzay Müzesinin ana hedefidir.
Uzay Evi’nde, uzayda şimdiye kadar keşfedilmiş oluşumların çeşitli uzay teleskopları tarafından çekilmiş resimleri uzaydaymış hissi veren ortamda görülebilmektedir. Burada yapılacak atölyelerde eğitim gören her çocuk temel astronomi bilgisine haiz olacaktır. Ayrıca geleceğin yenilenebilir enerji teknolojileri hakkında da bilgi edinecektir. Uzay Evi’nde uzay görselleri, koridorlarında çeşitli astronomik bilgi afişleri ve uzayda kullanılmış çeşitli teknolojilerin günlük hayatımıza yansıması sonucu ortaya çıkan endüstriyel yan ürünlerden birkaçı sergilenecektir.

ALİ KUŞÇU UZAY EVİ EĞİTİM İÇERİĞİ

Projenin birinci amacı 8-15 yaş arası çocukların gerek kendilerini keşfetme yolunda gerekse, mesleki tercihlerini belirleme yolunda yollarını aydınlatmaktır. “Yaparak Öğrenme” yöntemi en etkin öğrenme metodu olarak dünya çapında kabul edilmiştir.
Söz konusu proje çocuklara uzaya ilişkin temel bilgileri verdikten sonra onları da oyuna dahil ederek eğlenceli ve öğretici atölye çalışmaları ile uzayda ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda küçük bir yolculuğa çıkartmayı hedeflemektedir.

Atölye çalışmasında;
Uzay nasıl bir yer?
Uzay nasıl oluştu?
Uzay nelerden oluşur?
Gökyüzü neden mavi?
Kuyruklu yıldızın kuyruğunda uçabilir miyiz?
Uzay istasyonunda hayat nasıl?
Astronotlar uzayda nasıl yaşar?
Uzay istasyonu neden vardır?
Uzay istasyonunda neler vardır?
İnsanoğlunun uzay yolculuğunda yol alırken keşfettiği ve icat ettiği günlük hayatımızı derinden etkileyen teknolojiler nelerdir?
Uzaya yolculuk nasıl başladı?
İlk uzaya kim çıktı?
gibi soruların cevapları oyunlar ve 40 dakikalık projeksiyon aracılığıyla yapılacak interaktif video ile anlatılacaktır.