ALGORİTMALAR, ÇOCUKLARA NASIL AÇIKLANIR?

ALGORİTMALAR, ÇOCUKLARA NASIL AÇIKLANIR?

Algoritma kelimesi günlük yaşamımızda pek de çocuklarla alakalı görünmeyebilir, fakat gerçek şu ki algoritmalar her yerdeler. Kullandıkları tabletlerden, oynadıkları oyunlara, yaşamlarının her alanında algoritmaları kullanıyorlar. Basit, zor veya karmaşık olmasına rağmen oldukça basit bir temel üzerine inşa edilen algoritmaları
inceleyelim.

Algoritma Nedir?
Algoritma; bir problemi çözmek veya bir görevi tamamlamak için adım adım detaylandırılmış talimatlardır. Programcılar, bilgisayarın bir görevi nasıl yapılacağını tarif eden algoritmalar yazarlar. Genel olarak düşündüğümüzde algoritmalar hayatımızın her yerindedir. Sabah uyanıp okula gelinceye kadar ki süreçten tutun, akşam uyumadan önce diş fırçalamamıza kadar her aşamada birçok algoritma, biz farkında olmadan, beynimiz tarafından oluşturulur, test edilir, uygulanır, güncellenir ve sonlandırılır.

Çocuklar Kendi Algoritmalarını Yazabilir
Öğrencilerinizin kahvaltı hazırlamak, diş fırçalamak, yemek yemek, ayran hazırlamak gibi basit görevler için algoritma yazmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuklar; farkına bile varmadan, tekrar eden döngüleri (3 kez üst dişleri fırçala), görevleri sıralamayı (önce yoğurdu karıştır, ardından üzerine su koy), koşula bağlı mantık yapısını(yemek soğuk ise ısıt) öğrenecektir.

Öğrencilerimiz, algoritmaları mümkün olduğunca küçük adımları düşünerek hazırlamalılar. Bilgisayarlar, bizim niyetlerimizi okuyamayacağı için yapılması gereken bir görevin tam olarak tanımlı hale getirilmesini bekler.
Eğer ki ayran bardağına ne kadar ayran doldurulması gerektiğini belirtmezseniz ayranın yere döküldüğünü görmeniz mümkündür. Bunun için “bardak doluncaya kadar…” şartı sunularak ne kadar doldurulması gerektiğinin belirtilmesini sağlayabilirsiniz.

Algoritmik Düşünmenin Faydaları
Algoritmik düşünme veya bir problemi adım adım çözebilme yeteneği özellikle matematik ve fen bilimlerinde oldukça önemlidir. Çocuklar farkında olmadan özellikle matematikte algoritmaları kullanırlar. Bir bölme işlemi yaparken, çarpma, çıkarma gibi işlemlerden faydalanırlar. Algoritmik düşünme; çocukların, problemleri parçalara ayırmalarını
ve çözüme ulaşabilmek için farklı adımları bir süreç içinde yürütebilmelerini sağlar.
Bir problemi parçalara ayırabilmek için problemin veya çözülmesi gereken durumun öncelikle tanımlı hale getirilmesi gerekir.

AKIŞ ŞEMASI
Akış şemaları, algoritmaların görseller kullanılarak ifade edilmesidir. Bu işlemi yaparken farklı geometrik şekiller kullanılır. Algoritmaları yazarken emir kipi ile kurduğumuz cümlelerden faydalanırız. Ancak akış şeması ile yapılması gereken görevler net bir şekilde ifade edilir ve görseller ile desteklenir. Örneğin bir veri girişinin yapılması gereken adım için kullanılan bir şekil kullanıcıyı daha etkili uyarabilir. Şekiller net görevleri ifade ettiği için farklı bir şekilde yorumlanma olasılığı da ortadan kalkmış olur.

Akış şemalarının kullanım alanları;
· Algoritmalarda
· Bir ürünün ortaya çıkıncaya kadar ki aşamalarını gösterebilmek için.
· Bir projenin planlanın aşamalarını göstermek için.
Akış şemalarında semboller, oklar ve diğer elemanlar kullanılır:
· Semboller bir sürecin geçirdiği işlemleri, çeşitli adımları ve hareketleri gösterir.
· Oklar adımların sırasını veya farklı seçenekleri gösterir.
· Diğer unsurlar, kararlar, insanlar veya süreçler.

Kaynak: http://scientix.meb.gov.tr/images/upload/Event_47/Gallery/Kodlama%20Klavuz%20Kitab%C4%B1.pdf