Alfa Kuşağı Çocuklara Sahip Ebeveynler ile İzole Yaşam Uyumu

İzole Yaşam Uyumu
İzole Yaşam Uyumu

Covid-19 salgınıyla beraber okulların kapanması, öğrencileri alıştıkları okul ikliminden uzak kalmalarını sebep olarak, izole bir yaşama uyum sağlamak zorunda bıraktı. Her gün el ele yüz yüze oynadıkları konuşabildikleri arkadaşları ve öğretmenlerinden uzunca bir süre ayrılmak zorunda kaldılar.

Teknolojinin içine doğan Alfa kuşağı çocukları (max. 2010 doğumlular), evde izole uyum sürecine kolay adapte olmuş görünmekte. Bunun en önemli sebebi ise, büyük çoğunluğunun eski kuşaklar gibi sokakta yetişen nesil olmamalarından ve bolca uyaran zengini bir dünyaya doğmalarından, kontrol edilemez internet erişimine, telefon, tablet veya bilgisayar gibi teknolojilere alışık olmalarından ötürüdür.

Dijital dünyanın, bizlere göre yeni nesil onlara göre ise sıradan çocukları yani Alfa kuşağı çocukları, şu anda ilk ve ortaokul çağında olan ve bir kısmı okula bu sene başlamış bir nesli ifade etmektedir. Bireyselliklerine, konforlarına ve çevrimiçi platformlarda var olmalarına düşkün olmalarının yanında Endüstri 1.0’dan bu yana en girişimci ve zeki kuşak olarak da adlandırılırlar.

İnternet tabanlı teknoloji hepimizin hayatının merkezi olurken, bilgiye erişim gücünün bu denli yüksek olduğu bir zamanda, anne-baba olarak doğru yol arkadaşlıkları ile çocukların izole süreçlerinde kendi eğitim modülünü oluşturmalarına, kendi öğrenme tasarım ve yöntemlerini birlikte keşfederek, hazırlamalarına destek olmak sizce nasıl olurdu ?

 

“Öncelikle, disiplin değil, rutin yaratın.”

 

Çocukların artık yeni nesil okulu, karantina sürecinde ev ortamı olduğuna göre, ebeveynler olarak sizler de kaçınılmaz durumun farkına varmalı, onlarla bir okul iklimi tasarlamak ve temeline ise bir rutini oluşturmak zorundasınız. Tıpkı iş yerinizde yaptığınız gibi. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların disiplin ve düzen oluşturmalarında elimizi taşın altına koyma zamanı. Zannederim ki, ebeveyn olmaya karar verdiğimizde okul sürecini daha farklı hayal etmiştik.

Bu sürecin olumlu yanı ise; hayatın koşuşturması içerisinde akşamları sadece birkaç saat vakit geçirebilen anne ve babaların, çocuklarıyla her gün kahvaltı yapabilmesi, gün boyu onları görebilmenin, geceleri yatağa götürebilmenin tadına varmaktır. Aile ilişkilerindeki güçlenmeler bu süreçte birbirinize olan sabrınıza ve keşfedemediğiniz yönlerinizin kıymetine bağlı olduğunu unutmamakta fayda var.

 

“Çocuklar rutini sever.”

Her ne kadar sabahları erkenden okula gitmek için diretseler de, çocuklar rutini severler. Okulların ne zaman açılacağının veya açılabileceğinin öngörülemediği şu süreçte, geliştirebileceğimiz sistem; onların zihinsel ve fiziksel sağlıkları için gerekli olanları kapsamalıdır. Katı bir disiplinden ziyade bir akış ve denge yaratmalıyız. Playstation, telefon, bilgisayar ve tabletler şu an için eğlenceli gelse de bir süreden sonra yeterli, doyurucu ve sağlıklı olmayacaktır. Bunları tamamen kısıtlamak yerine, eğlenceli aktiviteler bulmanızda fayda var. Standardize edilmiş eğitim uygulamaları ne yazık ki şimdiki nesilde pek bir işe yaramamakta. O yüzden kolları sıvayıp yeniden çocuklarımızı keşfetme vakti.

 

“Odalarınızın bu süreçte daha da dağınık olmasına hazır olun.”

 

Evde eğitim programı, 5 saat üzerinden plan yapmayı gerektirmez. Öncelikli olan, evde kendilerini mutlu, güvende ve anlaşılabilir hissetmeleridir. Durumun kabul edilebilir olduğundan, en kısa zamanda park ve bahçelere çıkabileceğinden, okulda ki arkadaşlarına kavuşabileceğinden ve bu süreçte aslında birbirinize destek olmanın öneminden bahsedin ve gerçekçi olun. Bunun bir tatil olmadığını vurgulayın. Müfredat konularını, sınıf öğretmenlerinden, gerekirse okul rehberlik servisinden öğrenin ve akademik olarak geri kalmamak için esnek bir program hazırlayın. Askeri nizam programların bir işe yaramadığını lütfen unutmayın. Esnek çalışma saatleri olan ve özdenetimi destekleyici planlamalar sancılı süreçlerin daha hafif geçmesine sebep olacaktır.

Oyun saatinde kendisine eşlik etmenizi isterse geri çevirmeyin, yeri geldiğinde sevdiği Youtuberların videolarını birlikte izleyin. Onunla aynı şeyleri yaptığınızı ve aynı şeylerden keyif aldığınızı görmek size olan bağlarını pekiştirecektir. Gününün her saatinden sorumlu olmadığınızı bilin ve kendine ait zaman yaratmasına, yeri geldiğinde sıkılmasına müsaade edin. Kardeşi olmayan çocuklar için zaman zaman okul arkadaşlarıyla görüntülü sohbet etmesini sağlayabilirsiniz, her şeyden önemlisi sağlınız için, birlikte vakit geçirebildiğiniz ve en önemlisi tahammül sınırlarınızı yeniden keşfedip size katacağı yeni farkındalıklar için şükretmeyi lütfen unutmayın.

Unutmayın ki, çocuklarımızdan öğrenebileceğimiz çok şey var.

Şimdi öğretmen sizlersiniz. Yeri geldiğinden 24 öğrenciye pozitif disiplin içerisinde eğitim veren öğretmenlere olan şükranlarınızı, onlara bir teşekkür ederek gösterebilirsiniz

DeepEducation ailesi olarak her zaman çocuklarımızdan ilham aldığımızı hatırlatmak isteriz.

Deep Education

H. Gürkan Solmaz (Psikolog, Üstün Zekalılar Danışmanı)

Merve Karakuş  (Üstün Zekalılar için Felsefe,  Anne-Çocuk Eğitim/Atölye Tasarımı)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three × 5 =